| ginoxxx a întrebat:

Am si eu o intrebare simpla la prima vedere. care este religia adevarata, cea mai aproape de adevar? iudaismul, crestinismul ortodox, catolic, islamul, hinduismul, budismul, taoismul, satanismul?

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Care este nordul la marginea galaxiei? Fiecare isi are reperele lui: unul legea, altul crucea, unul sabia, altul statueta vopsita, unul armonia din natura, altul rautatea si distrugerea.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Cum foarte bine spune si @costis, fiecare religie are repere diferite thinking

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| sublime89 a răspuns:

Nici una nu este "mai aproape de adevar". Daca vrei ceva aproape de adevar, invata stiinta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Religia adevarata este cea in care te-ai nascut, o cunosti si o practici.Cine pescuieste in ape tulburi nu va pricepe chiar nimica.

| Moisie a răspuns:

Taoismul si confucianismul, pentru ca ele nu vorbesc despre King Kongii din ceruri, si nu promit viata vesnica, sau alte prostii si minciuni, ci sunt sisteme de educatie cu continut filozofic!
In rest toate religiile mai sus amintite sunt niste minciuni, unele chiar foarte periculoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu-l intereseaza religia prin care il cauti.
Doar rezultatele conteaza.
Religia care te ajuta sa-ti elimini toate defectele(vezi păcatele capitale) este cea mai buna.

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Ateismul. ( chiar dacă nu este o religie).

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca Dumnezeu a avut in trecut o religie cu siguranta si in prezent are doar una
Tocmai diferenta dintr-e ele demonstreaza ca nu le poate aproba pe toate
semnul de indntificare al adevaratilor crestini este iubirea:
(Ioan 13:34, 35) Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. 35 Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi".

| Striker14 a răspuns:

Pai nimeni nu are de unde sa stie, ca doar nu au murit si apoi ne-au zis care e adevarullaughing
Poti crede sau nu, e o decizie personala, nu prea conteaza parerea mea happy

| NoOneKnow a răspuns:

Un raspuns si mai simplu, nu poti spune care este cea mai buna religie pentru ca nu le-ai incercat pe toate ca sa ai experienta necesara.