| dragos38 a întrebat:

Izvoarele istorice daca ne arata clar ca crestinismul are originea in iudaism si ca aceste mituri s-a nascut acum mai bine de 500 de ani, si ca aceste religii crestinismul iudaismul,islamismul promoveaza de mii de ani,ura rasiala,dezbinarea intre oameni, razboaie religioase, torturi, In cel de al 2 razboi mondial i-a determinat pe crestini sa se impuste intre ei, intre religia islamica si ceea crestina au existat si mai exista o ura, crestii pentru islam sunt niste pagani, infideli care merita sa arda in iad.Pai atunci stimati credinciosi cum de nu v-ati pus intrebarea daca religiile chiar vin de la divinitate sau vin din creierele unor mistici. nu v-ati pus intrebarea aceata
desi vedeti in fiecare zi si istoria va arata ca marile crime au avut loc din cauza religilor.Chiar atat de mare sa fie puterea credulitatii naive cu care majoritatea oamenilolr acepta cele mai fanteziste invataturi religioase.ca lumea s-acreat in 6 zile, ca divinitatea,spiritul universului se ocupa cu procrearea,trimitand un inger sa o lase gravida pe fecioara maria, fara sa-o atinga(deci magie ce sa mai si oameni in toata firea cred, fara sa-si puna simple intrebari. chiar atat de mult i-a indobitocit religia, xasi pe islamisti care sunt convinsi ca dupa moarte in rai o sa-i astepte 72 de virgine daca omoara cate un crestin(infidel,pagan care nu merita sa traiasca pe suprafata planetei)cam asta-i religia,ura,dzbinare, razboaie, torturi, si miliarde de oameni cred inca in ele.

52 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cata subtirime in gandirea ta, amesteci umanul cu dumnezeirea fara a intelege ceva din chiar ce ai scris. Dumnezeu nu are decat O SINGURA RELIGIE, restul toate celelalte sunt doar plasmuiri ale omului sub indrumarea celui prin intermediul caruia a aparut pacatul, raul, moartea in univers. Cu asa gandire nu vei ajunge la nici un rezultat.

| sublime89 a răspuns:

Da, cam asta a fost contributia religiilor la istoria omenirii. Nu doar ca ne-au indus in eroare in legatura cu originile noastre sau locul nostru in Univers, ci ne-am facut si sa ne omoram intre noi pentru aceste minciuni. Au mai fost si unele influente pozitive, dar e cam greu sa te concentrezi pe ele cand vezi toate ororile cauzate de conflictele religioase din trecut si din prezent. Principalul efect al religiilor asupra omenirii a fost ramanerea in urma. Ele tot timpul ne-ar tine pe loc, sau chiar ne-ar trage inapoi. Ne-ar impiedica sa experimentam lucruri noi, sau sa facem descoperiri despre lume. Ne ameninta sa vom fi pedepsiti pentru curiozitatea noastra, si ca e mai bine sa credem fara sa cercetam. Religiile se tem de progresul cunoasterii umane. Cu alte cuvinte, se tem de stiinta. Se tem ca basmele lor vor fi distruse de dovezi din nou si din nou, pana cand nu va mai ramane nimic din ei. Ei pretind ca detin adevarul absolut, dar se tem de cei care vor sa-l afle. Asta arata ca nu sunt deloc atat de siguri pe ei precum pretind. In ce tabara e de preferat sa fii? In cea a stiintei umile care incearca fara prejudecati sa afle care este adevarul, sau in cea a religiei arogante care pretinde ca detine adevarul absolut, dar care se teme de explorare? Ar trebui sa fie evident pentru toata lumea care poseda un creier.

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Da,normal ca as alege sa fiu de partea omenilor care incearca sa cunosca mediul inconjurator,sa descopere cum a aparut omul, dar inca o cheste si cercetarea este sustinuta cu bani de catre state(politicieni)chiar unii cercetatori se plangeau ca statul american nu le mai da banii pentru a cerceta in nu stiu ce domeiu, legat de natura inconjuratoare, de energiile care circula prin natura/ si ca statul american vrea sa investeasca in tehnologi din astea care polueaza,streseaza,vezi computere,arme, nu stiu ce avion,nu stiu ce racheta, nu stiu ce bazaconii, prostii si atnci ce sa facasi oamenii de stiinta lucreaza acolo unde statul le da banii, nasol, dar din pacate si asta face parte din realitate.

| Dorugar a răspuns:

Ai pus problema foarte corect! Nicio religie nu vine de la Dumnezeu, toate sunt facaturi sarlatanesti prin care cei putini dar Xcroci vor sa traiasca bine ca parazitii in spatele celor multisi naivi pe care vor sa-i conduca. Lururile cu adevarat divine nu tin de religii ci de matematica, fizica, chimie, biologie etc.
Toate religiile sunt instrumente politice cu aspect religios care promoveaza ceea ce se numeste FASCISM-ul, si ar trebui ca religiile sa fie interzise tot asa cum sunt interzise si partidele fasciste.
Daca cineva nu vede nicio legatura intre religie si fascism, sa-mi dea de veste, si ii dau eu acele legaturi cu mare placere, macar 20 care le tradeaza aceasta identitate comuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da suntem niste fiinte atat de egoiste incat am crede orice lucru care promite sa ne scoata din mizerie

| dragos38 explică:

Am vrut sa zic acum mai bine de'' 5000 de ani''

| BogdantheDreamer a răspuns:

Problema este mult mai simpla:
2, 2 miliarde de creştini, aproape o treime din populatia globului contra 2.0% atei la nivel mondial.

Este fix un maracine in pajistea cu lucerna.
Voi sunteti cei iesiti din comun, ce nu pot accepta realitatea si integrarea intr-o societate civilizata.
Gasiti motiv de scandal, interpretari ale textelor Biblice, INTERPRETARI CE NU VA APARTIN! Le copiati si "vorbiti despre fapte fiindca asa e adevarat". Nu va e rusine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

E la mintea cocosului ca sunt mai mult de 2 la suta atei. faptul ca interpretarile bibliei sunt mediocre e un lucru stiut.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Sau e fix o lucearna in pajistea cu maracini.
Daca sunteti multi nu inseamna ca aveti si dreptate, nazistule.
Mai esti si nazist.
Mi-l imaginez pe Hitler iesind si spunand:
"Problema e simpla. Suntem o gramada de nazisti si doar 2 democrati. Deci noi avem dreptate."

Imi dau seama ca tu i-ai da dreptate lui Hitler din moment ce a aplicat rationamentul aplicat si de tine. Deci esti un nazist.

Iar daca NU ii dai dreptate lui Hitler, cu toate ca a aplicat rationamentul tau, atunci esti ilogic. Deoarece tu crezi ca "logica" e valabila numai pentru tine.

Deci cum facem? Esti nazist sau ilogic?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Pai rationamentul meu este bun. Este folosit astazi, oriunde in jur. Majoritatea castiga...corect? Face parte din viata noastra...chiar nu va loviti de astfel de probleme. Lasa-l pe Hitler mort unde e si sa vorbim cotidian.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ok,deci daca toti oamenii incep sa afirme ca Pamantul e plat atunci Pamantul incepe sa se aplatizeze? Tare. De ce nu ne-am gandit la asta mai demult.

| malvinacroft a răspuns:

Nu chiar, nu confunda religia cu omul. Religia (niciuna din ele) nu spune nicaieri ca e bine sa se omoare lumea si sa se urasca rasele intre ele. Asta au inteles oamenii din ele. Raul nu e in lume prin idei singure, ci prin om. Omul e in stare sa foloseasca si cea mai buna idee in rau, si cea mai frumoasa ideologie pentru scopuri josnice. E ca si cum un om da cu buzduganul in cap altui om si da vina pe povestile cu zmei. Nu inteleg insa de ce nu ii da nimeni exemplu pe cei care au fost cu adevarat crestini si au raspandit doar pacea si inaltarea spirituala a omului: Maica Tereza, Parintele Iustin Parvu, Padre Pio, Francisc de Assissi etc etc. P.S. Crestinii NU SUNT CONSIDERATI PAGANI, in Coran. Asta au inteles niste popoare de zanateci conduse de oameni cu cele mai bune intentii... politice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru malvinacroft):

Mie de exemplu mi-ar lua o ora sa ii explic cuiva ca tereza si iustin nu sunt asa tari cum ii descrie biserica ba chiar contraexemple. francisc nu se pune, era un anarhist obsedat de florihappy

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, pentru tine, orice iti pare a fi fost crestin adevarat -sau OM adevarat Trebuie sa existe vreunul. happy Gandhi. Ideea e ca omul vede foarte rapid, instantaneu, ceea ce e rau; dar ii ia foarte mult timp, uneori chiar toata viata, sa vada macar UN lucru bun. De exemplu: de ce in biserica omul vede rapid ce baba deranjeaza pe altii, ce coafura are doamna X si ce nereguli exista la preot? Dar nimeni nu se intreaba pentru ce se afla in biserica, si cam ce ar trebui sa faca el acolo (inclusiv sa gandeasca frumos), daca e chiar asa de mai bun decat toti ceilalti. Parintele Iustin Parvu - nu stiu la ce te referi, or fi existat lucruri mai putin bune pe care le-a facut, dar probabil in tinerete - dar e aproape imposibil ca un spirit sa vina pe pamant si, in atmosfera de aici, sa ramana curat - mai ales ca tot omul e nebun la tinerete. Dar daca esti mai bun decat altii, cauta si vezi, si spune oamenilor, ce a facut el bine, nu ce s-a intamplat sa faca rau. Lumea iti cam iarta orice josnicie, dar nu iti iarta sa devii mai bun. Ca sa explic: poti sa fumezi, sa bei, sa iti bati nevasta, si este totul, in ochii lumii "firea umana". Dar ia lasa-te de bautura. Vezi ce zice lumea. Unii vor zice ca e imposibil sa te indrepti, pentru ca "te cunosc ei pe tine" (adica ce faci rau te defineste, ce faci bun e intamplare). Altii vor crede ca minti si ca bei pe ascuns, sau ca esti ipocrit. Si in sfarsit altii vor zice ca lupul isi schimba parul dar nu naravul si ca tu, chiar daca te-ai lasat, tot om rau esti. Asa ca asteapta tu mult si bine ajutor real, inspre imbunatatirea ta personala, din partea oamenilor, ca rareori va veni. Cei care denigreaza crestinismul pentru niste descreierati care au facut cruciade si care au exterminat popoare in numele lui Dumnezeu, fac parte dintre oamenii astia. "Adevarul" asta al lor nu ii face liberi, ci ii face sclavi rautatii care le ia si linistea - pentru ca asa cum se vede in discutii, cei mai inversunati, cei care vorbesc urat si injura, care sunt aroganti, infuriati, cu tensiunea crescuta, sunt cei care il neaga pe Dumnezeu. Eu vorbesc despre ortodoxie pentru ca in ea m-am nascut. Dar asta nu inseamna ca celelalte religii sunt false, nu inseamna ca nu are fiecare popor sfintii lui - pentru ca sa fii sfant inseamna, in esenta, mult mai mult decat ce crede lumea.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Da,am omis o cheste, cu secole in urma califatul islamic era intins din europa pana prin china, cam asa se urmareste si acum in cateva 100 de ani europa va fi islamizata, iar intorcandu-ne in trecut cand exista califatul cei care nu vroiau sa se converteasca la religia lor erau omorati,asa cum au facut si misionarii crestini cu amendienii.cei care nu erau de religie crestina erau considerati pagani,barbari,asa cum imanul statului islamic ne considera pe noi niste infideli,pagani, o sa zici ca aia nu au nimic de aface cu religia ca sunt niste retardati, da e adevarat plebea este inculta, dar imanul si toti hailalti care se ocupa de stul islamic, nu sunt niste inculti, unii sunt cu studii superioare, dar ce sa-i faci daca profetul le-a promis 72 de fecioare in rai majoritatea sunt convinsi ca asa este si imanul se foloseste de ei.sunt sigur si in coran exita fantasme ca si in biblie de altfel, urcarea profetului mahomed la cer cu scara sau cu o rtaasura nu mai stiu exact, ca si in biblia crestina urcarea lacer a lui I.H. cu trupul fizic.magnific n-am ce zice.

| Inferno a răspuns (pentru malvinacroft):

Nu confunda nazismul cu omul.
Hau nazismul. Yeee!

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Se zice ca religia inseamna relegarea omului cu divinitatea, adica ideiile din religii au fost insuflate/insipirate divin, eu unul ma indoiesc, cand vezi ca biblia indeamna la razboi triburi asmutite contra altora de catre domnul(yhweh)dar oamenii nu-si dau seama ca acolo este vb de un zeu salbatic, sadic, care nu-i suporta pe cei de alte religii decat ce-a a evreilor.Citeste biblia mai bine si ai sa vezi.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Sau cum a zis inferno,sa nu confundam nazismul cu omul, sau comunismul, cam asa a aparut si religia din ideile unui om, sau a mai multora, care au avut neuronii dereglati,nu ti se pare ciudat cand evreii au citit biblia ei sau crezut poporul ales de dumnezeu,iar ceilalti niste animale, si hitler la fel a vrut sa faca cu restul lumii, sa promoveze rasa germana blonzi cu ochii albastri(parca)considreata rasas superioara, restul in iad cu ei, niste hiermi care nu merita sa traiasca, cam ciudata comparatia, dar nu cred ca hitler era strain e biblie, poate tot de acolo sa-i fi venit inspiratia/ideiile cu rasa supeioara, da nu confund religia cu omul, dar dupa ce citesti bibilia uite ca unora le vin ideii ciudate, si cica biblia a fost dictata de catre yhweh unor oameni alesi de catre el.laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru malvinacroft):

E dragut sa te citesc, si e adevarata faza cu sfintii dar daca e sa recunoastem ca nu avem-vorba lui cioran o dereglare hormonala specifica unor sfintilaughing
se pune intrebarea ''pe cati dintre Noi ne-a ajutat religia sa ne salvam fara sa ne inrautateasca si mai mult situatia''
stiu ca gandesti mai filozofic decat e religia noastra si poate esti cu totul stoica dar majoritatea oamenilor isi anesteziaza vointa umplandu-se cu consolari si literatura mistica, sau parabole intelese intr-un optimism absurd dictat de biserica, care nu are nici o legatura cu viata pe care o au, deci per ansamblu ce aduce religia bun la noi?

| malvinacroft a răspuns (pentru Inferno):

"NAzism" inseamna "natzionalism". O fi rau, ca idee, sa fii nationalist - adica patriot?

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Un profesor al meu, acum 5-6 ani, fiind in Bagdad, si fiind ziua de Inviere, nu avea masina cu care sa se duca la biserica crestina, care era in partea cealalta a orasului (da, exista biserica crestina in Bagdad, si e mai putin agresata decat biserica crestina din Ierusalim, care e agresata de evreii ortodocsi in fiecare saptamana). Cand au auzit colegii lui de munca (toti irakieni si musulmani) au spus ca asa ceva nu se poate, si unul din ei l-a dus cu masina, a asteptat in fata bisericii pana cand s-a terminat slujba, si l-a dus inapoi acasa. Am obosit sa tot scriu pe aici ca in Coran "oamenii cartii" adica evreii, crestinii si zoroastrienii Nu sunt considerati pagani si nu trebuie convertiti, DECAT DACA nu isi respecta si practica propria lor religie. Ia si verifica, nu ma crede pe cuvant. Bineinteles, asemena reguli lasa loc de interpretari, si nu e vorba de cat ce cult e un om, ci cat bine se gaseste in el. Un om cult, dar rau, foloseste cultura in folosul lui propriu - iar religia a fost folosita in scop politic in primul rand in orice tara si orice epoca.

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Citeste tu Evangheliile, si discutam pe marginea lor. Stiu ca lumea insista sa puna in aceeasi oala Biblia evreilor cu Evanghelia crestinilor. La cate diferente de ideologie sunt intre cele doua, ma mir ca un om rational nu poate sa isi dea seama ca reprezinta religii diferite. Adica, sunt asemanari izbitoare intre Bhagavad Gita si Evanghelii, de ce sa nu le punem pe astea doua impreuna?

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

In islam, in isihasm, si peste tot, cele 72 de fecioare - fecioarele in general - inseamna suflete. Cartile religioase au un cod si totul este despre spirit, nu despre corp, si nu mot-a-mot. Daca lumea pierde sensul si priveste lucrurile asa cum sunt scrise, cu o minte lipita de materie, normal ca asa o sa inteleaga. Poate o sa zici ca fac eseuri literare - asculta si citeste mistici de toate neamurile - limbajul, codul, e ceva real si folosit mereu in domeniul asta - nu am interpretat eu ca fecioara=suflet pentru ca asa mi-a sunat mai bine.

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Atata a fost puterea lor de intelegere si a fraierilor care i-au urmat.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfintii SI-AU produs o dereglare hormonala de au ajuns sfinti, asa cum betivii si-au produs una care i-au facut betivi. Nu e nevoie sa te nasti cu ea: vezi Sf Ciprian sau Milarepa. Totul totusi depinde de vointa noastra - este exact contrariul a ce spui tu, ca sa fii credincios trebuie sa ai o mare vointa si sa fii, asa cum spune Steinhardt, de cele mai multe ori, de un curaj extrem. Religia e filosofie si psihologie pura, si aplicata, nu teoretica. Religia aduce modelul de a ne face oameni, din maimute. Aduce modelul de supraom (in inchisorile comuniste s-au petrecut lucruri de o umanitate extrem de profunda). Optimismul nu e absurd, impresia generala e ca trebuie sa vezi totul in roz pentru ca asa e crestineste, dar Iisus a fost si foarte transant si a pedepsit mereu lenea, lacomia, prostia. Nu i-a pedepsit pe oamenii rai? Cum era sa ii pedepseasca, -si pentru ce? Cand intentia ta e sa reformezi omul - adica sa il formezi intr-un fel nou - nu il bati si nu il omori, ci ii arati ce trebuie sa schimbe la el. Si nu direct nu cu forta pentru ca omul e un polarity responder - daca ii spui sa faca ceva, face invers, din incapatanare. Trebuie sa ii spui prin parabole, sa se prinda el singur. Trebuie sa ii spui prin limbaj ezoteric, ca sa i se inalte mintea - sa caute si el, sa faca si el o treaba cat de cat. Toti vor sa primeasca pe tava raspunsul si sa fie clar ca buna ziua, si sa nu aiba comentarii. Dar ideea e sa muncesti pentru el - sa ai comentarii, sa ai indoieli, sa iti pui probleme, dar sa pricepi ca le poti rezolva doar urmand firul "binelui". Stiu ca optimismul asta pare absurd. Dar lucurile stau asa: daca este razboi, optimism absurd ar fi sa zic:" asta este, daca e razboi, sa vad totusi partea buna, sa ma gandesc ca razboiul asta foloseste la ceva si totul merge bine in cel mai bun dintre universurile posibile, si o sa invat multe din el". Asta ar fi un optimism absurd, si religios, dar si new age (asa zisa gandire pozitiva). Optimismul omului cu credinta ar fi:" Razboiul este o mare nefericire si un mare rau; dar eu, fiind prins in situatia asta, si neavand cum sa o schimb, trebuie sa ma straduiasc sa raman om. Sa nu omor pe ceilalti pentru o bucata de paine, sa nu jefuiesc pentru mine ceea ce gasesc mai bun, sa ajut pe cati pot dintre cei din drumul meu, ca si cum as fi eu in locul lor si as avea nevoie de ajutor, Ca sa iesim cu totii sau cat mai multi din oroarea asta, si nu doar eu, supravietuitor - dar singur". La un cutremur devastator, la molime, etc, ies pe strada hotii, pentru ca au prins ocazia sa isi adune bogatii. Astia sunt oamenii fara credinta, sau fara constiinta ca binele exista. Iar binele il face tot omul, si nu ideea. Dupa cum si raul il face omul, si nu ideea - adica ideologia.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna "situatia rea" in care crezi ca ne gasim? Rea in ce sens? Ce persoane stii care "s-au salvat dar li s-a inrautatit situatia" prin religie?

| Inferno a răspuns (pentru malvinacroft):

"NAZÍSM s.n. Doctrină politică a fascismului..."

"FASCÍSM s. n. Ideologie apărută în Europa după Primul Război Mondial, caracterizându-se prin naționalism extremist, misticism, violență, cultul forței, intoleranță față de alte partide, promovarea rasismului et"

| malvinacroft a răspuns (pentru Inferno):

Pana si aici, conteaza sursa: NAZÍSM s. n. Național-socialism. – Din fr. nazisme, germ. Nazismus. (DEX2009)

Si ce parere ai de asta? SVÁSTICĂ s. f. 1. cruce cu brațe egale și îndoite la capăt în unghi drept, simbol religios la unele popoare orientale. 2. emblemă politică de această formă, la naziști. (< germ. Swastika, fr. svastika)

Este svastika un simbol rau?

| Inferno a răspuns (pentru malvinacroft):

Da, si atomul vine din grecescul atomos care inseamna indivizibil. Deci e indivizibil?

Sunt svastici diferite, din cate stiu una e orientata spre dreapta iar alta spre stanga.
Un simbol nu poate fi bun sau rau, o ideologie da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru malvinacroft):

"Sfintii SI-AU produs o dereglare hormonala de au ajuns sfinti"... WTF.

"limbaj ezoteric"... acum am inteles de ce faci afirmatii idioate si demonstrezi tuturor ca la capitolul religie esti mai varza decat varza.

"NAzism" inseamna "natzionalism". O fi rau, ca idee, sa fii nationalist - adica patriot?"... rolling on the floor

"Nu sunt considerati pagani "... inca un fail. Observ ca tu ai fail-ul si comment-ul. Musulmanii si evreii considera ca crestinii au denaturat cuvantul acelui zeu. La musulmani, isus e un simplu profet deoarece zeul respectiv nu are copil iar evreii nu-l considera pe isus ca fiind mesia ci un impostor.

"cele 72 de fecioare - fecioarele in general - inseamna suflete"... facepalm.

"de ce sa nu le punem pe astea doua impreuna"... pentru ca nu poti sa o arzi gen "daca sunt 10% asemanari inseamna ca vorbim despre acelasi zeu" sau idiotenii de genul acesta si sa ignori restul contrazicerilor.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Amice,in limba araba ''islam'' cere oamenilor supunere fata de un zeu unic Allah.citeste istoria religiilor si lasa internetul.Iar adeptii acestei religii erau denumiti musulmani sau muslimani, adica ''smeriti''Sclavia este prezentata in coran ca o stare instituita de Allah.Carmuitorul suprem in trecut era numit Calif,conducatorul tuturor musulmanilor,(ceea ce se vrea din nou,ori te converetesti la islam ori iti taie gatul,acum in timpuril acestea cam greu sa ajunga la tine acasa sa-ti taie gatul,pentru ca sunt americanii/rusii/francezi sunt acolo pe ei(califatul islamic)adica califul este imamul musulman suprem.
In trecut cei de alta credinta daca se convertea la islam,era scutit de biruri,si putea sa obtina si o slujba banoasa/traiasca pilele,doar daca te converteai, altfel taiatii gatul infidelului,
Ai auzit de ''suna''majoritatea musulmanilor recunosc Coranul si ''Suna'' drept lieratura sfanta, apropo, stii nu ca Coranul=lectura, e ca si cum as citii cei 3 muschetarii laughing))
Acesti musulmani,care reprezinta curentul principal in Islam sunt cunoscuti drept ''suniti''si il recunosteau drept sef pe calif(imam),care era preotul suprem al musulmanilor,si succesor al lui Mahomed,si loctitor al lui Allah pe pamant laughing)
deci, cam asta este religia amice naste monstrii, indeamna la supunere fata de zeii inchipuiti, si daca nu capul jos,asa cum faceau misionarii crestini in trecut cu amerindieni,chiat biblia indeamna ca totii oamenii de pe planeta sa fie crestinati,si cine nu vroia,ce patea,capul jos il lua,asa si in coran,dumnezeul musulman-allah-este imaginat de catre islamistii suniti ca o fiinta cu chip de om,in Coran se spune ca allah aude, vede, are fata se foloseste cu indemanare de maini(de pilda, zeul allah il apuca pe pacatos de chica)Se considera ca aceasta carte nu a fost creata de nimeni, s-a aflat sub tronul lui Allah, si probabil zeul Allah i-a dat-o lui Mahomed.de fapt cartiile astea asa zise sfinte, reprezentau si reprezinta o lupta intre clasele dominante, adica niste prostii, tu pentru ei esti un vierme(suntem), iar pentru univers, nici macar nu stim care ne este locul, Al.E. zicea''exista 2 lucruri infinite, universul si prostia umana, insa asupra primului aspect nu sunt atat de sigur.
pe cand asupra prostiei umane avea unele dubii, se pare ca este infinita.Hai ca stiinta ne-a mai scos din pesteri, dar religiia ne scoate mai prosti decat suntem/ nici in coran si nici in biblie si nici in alte carti sfiinte nu este vorba de nici un cod, fiecare interpreteaza cum vrea muschii lor, adica ai pochilor/popi ca sa intelegi si tu.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Nu are rost sa ne mai contrazicem, pentru ca tu esti un adevarat religios si daca cineva ti-ar explica, ca fulgerul se datoreza unor legi fizice ale naturii, iar ti-e popii ti-au bagat in cap, ca fulgerul, ploaia, cutremurele, e.t.c.se datoreaza lui yhweh, adica vine de la el, sta deasaupra norului si uite din cand in cand ne mai da cate un potop, cate un cutremur, cate o inundatie, asa ne trebuie daca suntem pacatosi, ne bate zeul yhweh.deci,nu are rost sa ne contrazicem ramai cu religiile tale, si umpletii neuronii cu fantasme si dracusori.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Raul nu este in lume prin idei sigure,ci prin om,pai normal ca ideea(ideologii) nu a aparut asa de una singura in lume laughing, ci au fost emise de niste creiere mistice,bolnave, si religia reprezinta,cuprinde, spune-i cum vrei, niste ideii ale unor oameni de acum mii de ani,cu o gandire bolnava, niste conceptii religioase pe care le-au pus in practica,si cine nu era de acord cu ideologiia,conceptile, dogme religioase au fost arsi pe rug, torturati, sa nu confund religia cu omul happy tocmai amice, habarnistule, ca religiia a aparut in lume datorita unei ideologii(ideii) ale unor oameni.

| malvinacroft a răspuns (pentru Inferno):

Da fapt ai dreptate, imi retrag cuvintele. Exista ideologii malefice: de exemplu satanismul si scientismul. Sau ideologii slabe si defectusoase, ca democratia (fata de aristocratie, care ai fi forma de guvernare perfecta - strict in sensul pe care i-l da Platon). Despre nazism poate ca ai putea exista o discutie. Legionarii erau si ei nationalisti-socialisti, de extrema dreapta. Dar si asta e o dovada a ceea ce spuneam: legionarismul a fost bun si a facut bine sub Codreanu, si a fost rau si a facut rau sub Sima.

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

In limba araba, Allah inseamna, tradus, Dumnezeu - si e acelasi Dumnezeu. "Smerit" trebuie sa fie si crestinul, deci e acelasi lucru. Repet, daca nu faci diferenta intre religie si politica, pe care fiecare calif a folosit-o dupa bunul lui plac, nu ajungi nicaieri. Coranul se considera ca a fost dat lui Mohammed de Arhanghelul Gabriel, nu "probabil de catre Allah". Tot Al.E spunea ca religia fara stiinta e oarba si stiinta fara religie e jalnica. Tot Al.E zicea ca o stiinta care nu mai are cultul lui Dumnezeu e o siinta moarta. Nu se referea deci la faptul ca credinciosul ar fi prost, ci pur si simplu ca exista multi prosti - in general cei care nu vor a gandeasca; cei care afla doua lucruri si cred ca stiu tot in domeniu; cei care se multumesc cu clisee pe care pe prind din zbor de la unul si altul etc. Religia nu este in nici un caz contrara siintei. Citeste pe Parintele Arsenie Boca (desi e posibil sa ai alergi doar la numele lui, fara sa stii mai concret ce a scris). Parintele Arsenie era (si) om de stiinta. Este dubios faptul ca daca iei orice geniu in stiinta, fizica, chimie, medicina, orice, premiant Nobel, om de factura stiintifica dincolo de orice indoiala - dar daca acest om incepe sa vorbeasca despre Dumnezeu, e considerat pe loc nebun. De fapt, corect ar fi sa intelegi ca un om cu minte stiintifica, in momentul cand ajunge pe concluzia ca Dumnezeu exista si activeaza, poate el - si nu tu, care nu stii exact ce e un atom - are dreptate, nu? Dar omul gandeste pana la genunchiul broastei. E mai important pentru ca el sa considere ca religia e o prostie, decat ca sunt oameni care prin forta mintii lor au descoperit adevaruri. Si de obicei, omul face asta fara argumente - doar pentru ca "i se pare logic ca religia e o prostie". Sic! Ia si citeste despre "oamenii cartii" ca sa vezi ca faptul ca au fost haituiti de califi a fost treaba lor, si nu a coranului https://en.wikipedia.org/wiki/People_of_the_Book

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Eu sunt ortodoxa, nu am treaba cu Yahweh. ORtodoxia nu e mitologie, si cei mai mari oameni de stiinta in epoca medievala au fost totusi calugarii - nu stiu de unde ai tras concluzia ca daca esti religios esti si prost. Giordano, Bruno, astronom, ars pe rug. Gregor Mendel, calugar, a pus bazele geneticii. Newton, preot - a studiat pentru mult timp cronologia si alchimia din biblie. Etc. Si iarasi, e ciudat ca tu te crezi a tine de stiinta si nu religie, cand scrii atat de prost gramatical. Daca erai religios sigur ti s emai ierta. Daca respingi religia pe motive stiintifice esti obligat sa scrii corect si in general sa demonstrezi cultura. Daca nici nu il accepti pe Dumnezeu, si nici nu cunosti cultura omului, ce mai esti tu? Sau ce mai ai tu?

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Religiile sunt toate REVELATE. Adic anul au fost create de om ci i s-au facut deodata vizibile printr-un fel de inspiratie, un fel de "Evrika!" Stiu ca ti se pare o tampenie, dar asta pentru ca tu nu ai avut pana acum niciodata momente de evrika, si nici nu cunosti destul, nu ai studiat destul ca sa te lamuresti daca asa ceva e real sau nu. Tu faci ca majoritatea oamenilor - considera un fapt ca fiind dat, fiind "de la sine inteles", fara sa se oboseasca sa il cerceteze, macar pentru cateva zile. Sunt destui oameni care le-au avut si oameni destul de inteligenti ca sa fac diferenta intre ideilor lor proprii si ceva venit din alta parte.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Daca ai citi istoria religiilor scrisa de M.E. ai vedea ca religile nu au fost revelate si,ca radacinile sale(religilor) se trag de pe timpul omului de neanderhal,atunci a aparut cultul mortilor,si treptat,treptat avea sa se extinda, a aparut credinta in zeii, religii politeiste, dupa care au mai reformat ei, si au aparut rligi monoteiste, si totusi relligia crestina inca nu a reusit sa se debaraseze cu totul de politeism datorita(trinitatii)islamicii vad religia iudeo-crestina ca fiind o religie politeista, pentru ca ei resping ideea, ca I.H. ar fi fiul lui dumnezeu(YHWEH)ei in imaginatia lor il vad pe (Allah)-(yhweh)-(Dumnezeu) ca fiind unic si nimeni nu este de aceeasi esenta ca el. Cele 3 mari religii iudaica, islamica si crestina, se trag din politeism.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Tu esti ortodoxa si nu ai treaba cu Yahweh, pai si atunci cui te inchini,celui din opozitie, laughing eu sunt crestin, dar daca o mai fi sa ma nasc din nou,o sa devin liber cugetator,nici acum nu este prea tarziu,si iti mai zic odata in biblie este vorba de zeii(elohim)si de mii de ani religiile nu au reusit sa schimbe cu nimic fiintele umane,educatia religioasa nu a luminat pe nimeni,din contra a produs confuzii in creier,unii oameni chiar si din Bucuresti sunt convinsi ca pamantul sta pe loc si soarele se invarte in jurul sau,pentru ca asa scrie in Biblie,dictata de zeul yhweh,asta e un fel de insulta la adresa divinitatii,spiritul universului,inteligenta universului,nu stiu,eu nu mi-l imaginez nici cum, nu-mi pot imagina ceva ce nu am vazut, nici odata, doar prea-fericitul, extrem de fericit(la ce salar si-o tras) patriarh, l-o fi vazut.Deci dumnezeu nu stie cum functioneza galaxia pe care a creat-o, caci din biblie cam asa reiese,se vede tocmai de aici ca aceste idei(ideologii religioase)vin din creierul unor uameni care habar nu aveau de astronomie,nici macar de atat lucru nu-ti dai seama,eu nu spun ca toti care s-au nascut intr-o anumita religie sunt prosti cu totii,mai sunt si isteti care isi dau seama ca religia este o afacere,insa majoritatea sunt ca niste oi, se duc la biserica nu ca ar crede ei in existenta vreunei divinitati, ci mai mult de frica, traditie, obicei, sunt ca niste roboti, in fiecare duminica, o zi ca oricare alta ei se duc la beserica. sa-l asculte pe popa, cum i ameninta cu marea judecata a lui I.H. iar dupa ce-si termina palavrageala i-si da sutana jos, se duce acasa si trage o bauta de nu mai poate sta pe picioare,chiar maica-mea,ne-a spus cand era mai tanara la ea in sat poapa, era un betiv, o sa spui, fiecare padure are uscaciunile ei, o fi, dar cand vezi ca patriarhul, umbla cu smecherii, sustine niste neadevaruri ca biblia detine adevarul suprem si ca omul este facut din noroi, ca pamantul a fost creat in 6 zile si a 7 zeul iudeo-crestin(yhweh)s-a hodinit, o fi obosit, ce zeu mai este acesta,daca a obosit laughing) atnci intreb prea fericitul ce fel de om este, daca chiar i-ar fi frica de dumnezeu,nu ar mai face magarii, ca si ceilalti popi,asta inseamna un singur lucru smenarii astia cu barba, si cu lanturi la gat, nu cred in nici o divinitate, daca ar crede cu adevarat le-ar fi frica, sunt oameni,ca toti ceilalti,ca noi ca tine,nu au nici o chemare launtrica,tot ceea ce-i face sa se indrepte spre beserica,este banul si lenevia,caci ei doar duminica fac slujbe in sandramalele lor. in rest,bautura, banii, femei, eeee, sunt si din aia sa stii, crestin ortodoxo ce esti happy ai fost manipulata de mica, caci de aceea ne ia parintii si ne duce la biserica(ca asa a spus popa) sa ne bage in cap tot felul de mituri.Cat despre Arsenie Boca,ce pot sa zic, am fost la manastirea prislop, la mormantul lui, si am vazut o multime de prosti care se duceau cu prosopul,cearceaf, il atingeau de crucrea lui,vezi doamne vindeca probleme de santate,cat de prost sa fi sa crezi asa ceva,intr-adevar erao o atmosfera linistita te relaxa, ca si in alte manastiri de altfel,in rest nu am ce sa zicdespre Arsenie Boca, daca ar fi facut vreo minune in timpul vietii lumea ar fi aflat, dar de obicei dupa ce moare cineva, smecherii inventeaza tot felul de povesti la tv, cu televizorul tembelizam poporul laughing) nu te mai uita atat la tv, ca o iei razna, daca l-ai citit pe A.B. citestel si pe L.T.-Biblia hazlie, a fost calugar iezuit, si a studiat biblia din scoarta in scoarta.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Scriu cum vreau eu, iar stiinta si religia nu s-au inteles niciodata, nici in trecut, nici in prezent, nu stiu in viitor cum va fi, oricum intre noi fie vorba, sa nu mai stie nimeni, biserica a comis cele mai multe crime din istoria omenirii, vorba unuia, nu v-ati saturat ba popilor ati umplut terra cu biserici, vreti sa va faceti si pe luna? laughing) Biserica a fost tot timpul impotriva progresului.

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Nu s-au inteles, decat atunci cand calugarii au facut descoperiri stiintifice pe care ne bazam noi pana astazi...Din contra, daca nu era biserica, in evul mediu, nu stiu in ce epoca de piatra am fi fost noi acum, in progresul stiintific. Unde scrie in biblie ca pamantul sta si soarele se roteste in jurul lui? CItate te rog. Normal ca nu ai ce zice despre Parintele Arsenie Boca, pentru ca nu stii nimic despre el si viata lui, si nu ai citit macar o pagina scrisa de el (de el, nu DESPRE el) ca sa il cunosti cu adevarat. Ce inseamna si ce presupune discursul ezoteric - nu numai la crestini, la orice popor - si daca stii, de ce mergi pana in panzele albe cu ce face biserica si ce fac popii? Te intereseaza ce fac popii care nu sunt popi adevarati? Semeni cu ei. Te intereseaza ce fac calugari ca Parintele Arsenie. Semeni cu el. Dar pe tine nu te intereseaza ce a facut Parintele, te intereseaza sa vezi "ceva deosebit" la el la mormant - de parca ai merita, de parca ai fi depus tu vreun oarecare efort sa il cunosti. "Iubirea de Dumnezeu pe masura cunoasterii lui este" -si asta se aplica la orice, inclusiv la oamenii de pe langa tine. Dar tu nu prea cunosti pe Dumnezeu, tu crezi ca cunosti religia si te tot impiedici de detalii. Cum ar fi numele lui Dumnezeu.

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Vrei sa DEVII liber cugetator in urmatoarea viata? Dar fii liber cugetator din viata asta, ce te impiedica? Iisus i-a indemnat pe toti sa fie liber cugetatori.Dar sa ai gandire libera inseamna destul de mult, inseamna sa nu vii cu clisee de genul "crestinismul e rau pentru ca popii fac prostii" (sic!) "islamul e rau pentru ca arabii vor sa cucereasca lumea" etc. Daca chiar vrei sa cunosti crestinismul, ia si cerceteaza, dar fara prejudecati, fara orgoliu si mai ales fara frica. Tie tare iti e frica ca daca incerci sa intelegi crestinismul, devii credincios. De parca ar fi o tara -pai cum asa ceva, sa devii tu oaie? Si povestile populare romanesti sunt alegorice, simbolice, ezoterice, de ce nu te enerveaza acolo ca fat frumos zboara cu calul pana la cer si ia luna de acolo? Considera biblia o poveste pentru oameni-copii si ia de acolo invatatura adevarata - ca nu cred ca s-a spus vreodata ca Biblia trebuie sa fie carte de fizica. De ce sa o citesti asa? Cartile sfinte sunt din alt film, si anume din filozofie si psihologie - si sunt obligate sa se comporte ca atare. Vrei sa intelegi crestinismul? Citeste pe Parintele Steinhardt (Nicolae Steinhardt). Si ai putin respect fara de Parintele Arsenie, ca nu te tragi de maneca cu el - ca tu nu ai fost torturat si inchis pentru credinta ta (nici nu ai putea fi, pentru ca nu ai credinta). Si asa cum ai bunavointa sa numesti pe profesorii tai cu titlul de profesor, pe cei din armata dupa gradele lor, si Parintele Arsenie a fost un Parinte, si nu un oarecare, doar pentru ca nu crezi tu ca a fost sfant - ca nu ti-a facut tie personal vreo minune, sa te lamuresti tu, o persoana importanta, sa dai tu verdictul daca asa stau lucruirle sau nu. Si daca l-ai citi, ai vedea ce gandire stiintifica a avut - dar nu poti sa il citesti, nu? ca iti e cam jena, fata de orgoliul tau, sa citesti asa ceva...Ca devii oaie.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Scrie chiar in geneza '' unde reiese ca dumnezeu a creat mai intai pamantul si dupa acea soarele, luna si stelele.Pamantul a dat din sine verdeata,iarba, care face samanta, dupa felul si asemanarea ei, si pomi roditori cu samanta, dupa fel pe pamant.Si a vazut yhweh ca e bine.A facut dumnezeu cei doi luminatori albi(sa fii lucrat pe intuneric?) luminatorul cel mare (soarele)de fapt este o stea dintre miliardele de stele care exista in univers, si luminatorul cel mic (luna)si stelele, adica tot sori, dar ma rog acum mii de ani nu se inventase inca telescoape si nave spatiale.Ecleziastul ''soarele rasare soarele apune si zoreste catre locul ca sa rasara iarasi, si ceea mai tare faza din biblie ''si soarele s-a oprit si luna a stat pana ce dumnezeu a facut asupra vrajmasilor lor.''Iov 9-6'' El zguduie pamantul din temelia lui asa in cat stalpii lui se clatina. sau sa luam un psalm{Cutremuratu-s-a pamantul si cei ce locuiesc pe el, eu am intarit stalpi lui. Si una si mai tare ''Iata voi intoarce umbra cu atatea linii pe care soarele le-a strabatut pe ceasornicul lui Ahaz sa zic cu zece linii, si soarele s-a dat inapoi cu 10 linii pe care el le strabatuse.Isaia 38:8
Atunci cand biserica nu mai poate mentine dogma, ideiile, ideologiile religioase in care a crezut timp de secole, inccep sa nu mai interpreteze literal pasajele care vin in contradictie cu dovezile stiintifice acceptate de populatie si pretinde ca respectivele pasaje sunt niste alegorii.sa-ti mai zic ceva daca biblia ar fi fost dictata de dumnezeu catre oamenii alesi de el cu siguranta nu ar fi folosit alegorii, metafore, e.t.c.
Eu nu sunt un cunoscator al religilor(mituri)cel mai mare specialist si cunoscator al istoriei religilor(al mitologiei) de la noi din tara a fost Mircea Eliade si I.P.Culianu-impuscat in 1990(specialist in Istoria religiilor.
Eu nu-l injur pe Arsenie Boca, stiu ca a suferit in perioada comunista, dar nu a fost singurul care a suferit si a facut si puscarie au mai fost mii, care au infundat puscariile comuniste.doar ca in privinta lui se cam exagereaza, daca a suferit in puscarie si a fost calugar gata l-a facut sfant au inventat minuni de care lumea habar nu are, si astea dupa ce a murit.au fost mii ca el care au suferit mult mai mult ca el, cei din gulag, lagare de concentrare(n-a auzit nimeni de ei)
Ai auzit de celebrela expresie Eppur si mouve/sau de Scrisoarea a doua
Parca-l vad pe astronomul cu al negurii repaos,
Cum usor ca din cutie, scoate luminile din haos
Si cum neagra vesnicie ne-o intinde si ne-nvata,
Ca epocile se-nsira ca margelele pe ata.
Atunci lumea-n capatana se-nvartea ca o morisca
De simteam ca Galilei, ca comedia(cometa) se misca
sac, sac.du-te si te culca happy

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Dar tu nu prea cunosti pe Dumnezeu, tu crezi ca cunosti religia si te tot impiedici de detalii.Cum ar fi numele lui Dumnezeu. Woawww nu-l prea cunosc, asa este, dar stai putin, parca, parca totusi il cunosc :) nu este cumva mosul acela cu barba alba, si par alb, care sta deasupra norilor, si ne mai trazneste din cand in cand, cand pacatuim, da, da, vezi ca il cunosc.Sau poate tu-l cunosti mai bine ca mine, ai stat de vb cu el cumva, i cunosti gandurile, stii cumva cum actioneaza. stii ce are de gand sa faca cu planeta aceasta peste miliarde de ani, sau cu galaxia aceasta? spune-mi si mie caci eu nu stiu, cred ca lumea ar fi interesata sa-ti auda opinile tale.Stii cum se zice, daca te rogi catre dumnezeu este ceva normal,dar cand i-ti vb dumnezeu, se numeste schizofrenie.:))
nimeni nu stie ce se afla dincolo de moarte,moartea este un mister tocmai pentru ca nimeni nu stie ce este dupa moarte. nici oamenii de stiinta,nici arheologii care stau in ploaie si sapa, descoperind tot felul de dovezi ca vin in contrradictie cu biblia,nici macar popii, care pretind ca biblia detine adevarul suprem, si dau din gura bla, bla, bla. stii ca increderea in B.O.R. a ajuns a ajuns la 61 % si a crescut incredderea in D.N.A. cand oare vom vedea si un popa arestat, si cand oare vom vedea b.o.r-ul platind si el impozite si taxe, ca toata lumea.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Sa-ti mai zic ceva tot intre noi fie vb tu zici, ca nu ai treaba cu Yhwh, caci esti ortodoxa, daca l-ai citi pe M.E. sau pe I, P.C. ai stii si tu ca triburile iudeice i-au dat un nume zeului la care se inchina si anume YHWH sau Iehova(martorii lui Iehova-o secta )in ebraica ihwh este numele propriu al lui dumnezeu.Eu sunt yhwh(dumnezeu) tau, sa nu ai alti dumnezei(zei)e cam gelos zeul acesta, in fine, si sa-ti mai spun putina istorie caci vadca tu citesti doar carti rligioase,Crestinismul a luat nasterea in sanul iudaismului desprinzandu-se de el, si astfel aceasta religie iudeo-crestina s-a extins in toata lumea, dar datorita neinelegerii intre popi asupra dogmelor crestini sau dezbinat intrte ei,bisericile s-au despartit(cea apuseana-catolica)si cea rasariteana-ortodoxa)si cand vin unii si le pun in carca crimele comise de religia crestina imediat jmecherii dau vina pe catolici,spunand,noi, noiiii, doamne fereste catolicii, aia sunt criminalii, de fapt si unii si altii au comis crime, repet ce ti-am mai spus cele mai oribile crime in istoria omenirii le-a comis biserica cam vreo 600 de ani de inchizitie. deci mai mult de o jumate de mileniu, din punct de vedere stiintific, lumea a ramas in urma cu 1000 de ani datorita religiilor. datorita dezbinarii pe care le produce religiile, urei de rasa.e.t.c. crestinii s-au omorat intre ei in al 2-lea razboi mondial, si pe buna dreptate a intrebat cineva unde a fost I.H. in timpul celor 2 razboaie mondiale. candcrestini se omorau intre ei?

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

Foarte bine, stii istorie; acum apuca-te si invata si psihologie si filozofie.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Stai linistita ca, in scoala am invatat un pic si de psi. nu m-am mai uitat peste ea, insa pot sa-ti spun ca psihologia se ocupa de procesele psihice, adica este o stiinta care studiaza psihicul si fenomenele sale.Si atunci eu iti pun o intrebare,tu ti-l poti reprezenta pe dumnezeu? Cat despre filozofie,nu mai este de actualitate, in afara de aia care palavragesc toata ziua, vb despre viata, si dumnezeu de parca ar fi stat cu el la masa, cata mitocanie, pardon i-mi retrag cuvintele, cata prostie din partea lor, bat campii la greu.

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Stii cum vad eu filozofia,se aduna doi batrani la masa si unul zice, hai sa filozofam, pai despre ce, despre viata, si se apuca sa palavrageasca o zi intreaga, Eu i apreciez pe M.E. sau Cioran dar, pe mine ma plictiseste filozofia asa ca mai bine citesc ''Istoria ideilor si a credintelor religioase'' si de acolo i-mi pot da seama cum sta treaba cu religiile.
Dar nu numai M.E. critica religiile ci si Eminescu
daca nu ai citit ''Imparati si proletari'' ti-ai putut da seama
In scrisoarea a 2 eminescu il apreciaza pe galilei,in imparat si proletar i cam critica pe popi, nu te intrebi oare de ce?
Virtutea( un ideal, o forta, o calitate)pentru. dansii ea nu exista, insa
V-o predica(ne-o predica)caci trebuie sa fie brate tari.
Religia o fraza de dansii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece in jug
Atunci cand dupa moarte rasplata nu va asteapta.
(Asta o stie prea bine si patriarhul)prea fericitul laughing)

| malvinacroft a răspuns (pentru dragos38):

„E uşoară credinţa că prin precepte teoretice de morală, prin ştiinţă oarecum, omul se poate face mai bun. Omul trebuie să aibă înaintea lui un om ca tip de perfecţiune, după care să-şi modeleze caracterul şi faptele. Precum arta modernă îşi datoreşte renaşterea modelelor antice, astfel creşterea lumii nouă se datoreşte prototipului omului moral, Iisus Hristos. După el încearcă creştinul a-şi modela propria sa viaţă" Mihai Eminescu, in revista Timpul, 1881;

,, A pus în tine Domnul nemargini de gândire,
Ast, nemărginire de gând ce-i pusă-n tine
O lume e în lume şi în vecie ţine"
(Feciorul de împărat fără stea - tot Eminescu)

Slavici despre Eminescu:,, Eu crescusem în biserică; iară el cunoştea, la vârsta de douăzeci de ani, nu numai învăţăturile cuprinse în Evanghelii, ci şi pe ale lui Platon, pe ale lui Confuciu, Zoroastru şi Buda şi punea religiozitatea, orişicare ar fi ea, mai presus de toate"

O calugarita despre Eminescu:,, Venea regulat în fiecare vară la maicile Iuraşcu, mătuşile lui. Povestea maica Olimpiada că venea la ele, stătea câte-o săptămână, se ruga în biserică şi mai ales asculta cântarea maicilor de la strană. Îi plăcea cum cântă."

Poetii, filozofii, oamenii de cultura si literatura, istoricii, oricum, mai toti au ridicat pe Iisus Hristos la cel mai inalt rang. Oamenii de stiinta?

Lord Kelvin (cel care a formulat a doua lege a termodinamicii, poate ca il stii):"Pretutindeni în jurul nostru se aflã dovezi coplesitoare ale unui proiect divin inteligent si binevoitor... Conceptia ateistã mi se pare atât de lipsitã de sens încât nici nu o pot exprima în cuvinte.In ce priveste originea vietii, stiinta sustine în mod cert o putere creativã"

Paulescu (cel care a descoperit insulina): "Evanghelia Domnului Isus Cristos, e suprema treaptă a ştiinţei. Nu numai că cred în Dumnezeu, dar ştiu că este Dumnezeu."

etc etc etc

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Paulescu,asta vezi sa nu stie el, a zis si el,i-si imagina si el, ca trebuie sa existe ceva. Ca doar nu-l durea gura si acum tu ce vei zice, vezi baa ca biblia este adevarata, prostule,e uite eu iti zic din nou, ca biblia asa zisa sfanta, este o carte de mitologie,este plina de contradictii,cuprinde ceva istorie din poporul evreu,si amenintari la adresa omenirii cu sfarsitul lumii, dar de fapt acolo cu amenintariile,cred ca au fost scrise de catre evrei la adresa Babilonienilor sau Imperiului Roman.
Stiinta merge pe dovezi, nu respinge in general existenta vreunei inteligete,dar sa nu confundam aceea inteligenta cu mituriile,zeii salbatici din biblie, coran, vedele, e.t.c.
Chiar si Dumitru C. Dulcan(poate ai auzit de el) care a scris Inteligenta Materiei, In cautarea sensului pierdut, in fine, a spus ca biblia este plina ne contraziceri

| dragos38 explică (pentru malvinacroft):

Eminescu dupa ce a studiat filozofia si budismul, iata la ce concluzie a ajuns
Eu nu cred nici in Iehova
Nici in Budha -Sakya-Muni
Nici in viata nici in moarte
Visuri sunt si unul si altul
Si totuna mi- este mie
Toate aceste taine sfinte
Pentru om franturi de limba
Si fiindca in nimica eu nu cred,
O dati-mi pace.
Fac astfel cum mie-mi pare
Si faceti precum va place
Magellan credincios a rostit '' Biserica a spus ca pamantul este plat,dar eu stiu ca este rotund(desi pamantul nu este rotund,este ca o sfera)pentru ca am vazut umbra lui pe luna si am mai multa incredere in o umbra decat in biserica
Leo Taxil(calugar iezuit-un credincios catolic convins)dupa ce a studiat biblia din scoarta in scoarta - scris Biblia hazlie,Viata lui Isus Hristos/da toti au avut o educatie religioasa, au trecut pe la biserica,si ce-i cu asta,in timp si-au dat seama ca ceva e putred. in biserica si cu biblia. sac, sac, sac.
apropo cati ani ai? stiu ca nu este frumos dar, n-a, sunt curios si eu.