| anonim_4396 a întrebat:

Hristos era nascut in zodia pesti, berbec sau taur?

11 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Cel mai probabil era zodia Pesti.
Mulți astrologi au încercat să stabilească zodia în care s-a născut Iisus Hristos. John Addey, de exemplu, susține că El a venit pe lume în 27 august, în zodia Fecioară, în timpul ce Craig Roberts susține că Iisus era Scorpion. De altfel, și teologii și istoricii sunt de părere că Iisus nu s-a născut în decembrie, deoarece păstorii nu ar fi fost pe câmp în acea perioadă a anului. În mod normal, turmele de oi ieșeau la păscut din primăvară până în toamnă. În plus, șansele ca Fecioara Maria să străbată distanțe lungi în timpul iernii sunt foarte mici. Unele cercetări arată că Iisus s-a născut toamna, în timp ce alți teologi susțin că a venit pe lume primăvara, potrivit livescience.com. De acord cu aceștia din urmă este și astrologul Alphee Lavoie, care susține că Iisus s-a născut în zodia Pești. Concluzia lui se bazează pe faptul că întreaga misiune a Lui simbolizează energia din zodia Pești, miracolele făcute de El întărând acest lucru. Faptul că a hrănit 5.000 de oameni cu doi pești, a schimbat apa în vin, i-a vindecat pe cei bolnavi și a arătat compasiune pentru fiecare persoană pe care a întâlnit-o sunt dovezi că Iisus s-a născut în zodia Pești, potrivit lui Lavoie.

https://www.unica.ro/divertisment/ce-zodie-este-iisus-hristos-154908

| Werrich a răspuns:

DanielNovice, nu doar in astrologie, ci si in Lege conteaza data nasterii, nu data insamantarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maria L-a născut între 1 și 14 aprilie așa că... berbec?
Apropo, de ce în astrologie contează momentul când copilul este născut și nu momentul când își începe practic existența(adică în prima zi din burta mamei)?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca individul, sufletul in individ se activeaza in momentul cand iese.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia uite unde se ascundea expertul în suflete, pe TPU. laughing

Ce este sufletul, mister, pentru că din câte știu copilul este în viață și în burta mamei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu 5,000 de ani in urma, era zodia taur prima zodie cand incepea calendarul cu primavara, s-au miscat obiectele astronomice.
Hristos e copiat dupa Krishna. Care ar fi trebuit sa fie cica luna plina, zodia nakshatra in krttika (dar asta e opinia mea, ma enerveaza tiranii care neaga adevaruri, asemenea tirani sunt de acord cu existenta a ceea ce ii reprezinta )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vidix422, "nu doar in astrologie, ci si in Lege conteaza data nasterii, nu data insamantarii." Întrebarea era de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi gândeşte: dacă pe 25 Decembrie sărbătorim Ziua Naşterii Domnului, adică a lui Isus, desigur, atunci înseamnă că e zodia Capricorn, deoarece Capricornul are decada de la 21 Decembrie până la 20 Ianuarie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acolo este de fapt sagetator in zilele de azi, daca ar fi existat asa ceva in israel ar fi fost "varsatorul" zodia de acum 2, 000 de ani in zona israelului. Dar zodia lunara conteaza nu cea solara. Cea lunara afecteaza vietuitoarele mai mult decat cea solara.
Intrebarea este pusa si in gluma, am sters "krishna", din intrebare. Si nu am cercetat "Acum" zodia lui krishna. Am vazut ca zice ca berbecu primul, dar in vedism taurul (masculu la vaca) este primul.

| CataCatalin994 a răspuns:

Nu exista dovezi stiintifice ca Hristos a existat vreodata, si nu exista dovezi stiintifice ca astrologia influenteaza in vreun fel caracterul omului sau viata de zi cu zi.