| AnicaiAlin a întrebat:

Http://stirileprotv.ro/......-bani.html

Un reportaj de tot plansul.
Chiar imi este mila de cei pacaliti.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu uraste ghicitoria de orice fel fie ca e preot fie ca e o ghicitoare.Deuteronom18:10-12

| milan9 a răspuns:

În privinţa filmuleţului, şi a tinerilor care au ales preotia ca meserie şi nu ca misiune de sacrificiu, ca vocatie, aceia sunt cei mai mari duşmani ai credinţei lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sunt si astfel de persoane naive...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,pacat

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Asa este din pacate nu toti preotii au ales preotia ca vocatie ci ca job. Mare osanda isi atrag caci ei sunt datori in fata lui Dumnezeu pentru mantuirea enoriasilor. Totul se va judeca nimic nu ramane nepedepsit nicio fapta nu ramane ascunsa, dar asta ii revine lui Dumnezeu. noi nu suntem in masura sa judecam.

| AnicaiAlin explică (pentru Allrc24Orthodox):

Dar ce se intampla cu acei crestini care se incred in vorbele lor?
Acei crestini care cred ca preotii sunt sfinti si ceea ce spun si fac este un har de la dumnezeu.
Acei crestini care nu au deschis in viata lor o biblie si astfel sunt si mai usor de manipulat.
Chiar ma intreb daca vreodata un astfel de preot ar recurge la gesturi extreme, afirmand ca anumiti oameni sunt posedati si singura cale de a elimina raul din ei este de a-l ucide pe cel ce este posedat, astfel anumiti crestini recurgand la astfel de gesturi?

Pacat ca invataturile biblice ne spun printre altele ca orice om care il recunoaste si il accepta pe dumnezeu este mantuit prin sangele varsat de mantuitor acum 2 milenii.

Ma intreb unde este dumnezeu si ce face cand vede ca reprezentantii lui batjocoresc si umilesc mi si mi de oameni cu frica de dumnezeu?

| Simyna a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Dreptatea se va face chiar si fara sa ne dam seama daca nu aici pe lumea cealalta cat despre crestinii usor de manipulat aveti dreptate insa trebuie sa nu lasam totul pe seama spuselor cuiva pentru ca suntem oameni si putem gresi uneori e mai bine sa incercam sa gandim rational tinand cont totodata si de spusele Bibliei

| milan9 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Te asigur că pe linia Bisericii, pe linia credinţei creştine, nu ar recurge nimeni la astfel de gesturi extreme, de a considera, cum spui tu, că "singura cale de a elimina raul din ei este de a-l ucide pe cel ce este posedat".

Dar, credinţa în influenţa benefică a rugăciunii pentru oamenii care suferă o influenţă mai mare sau mai mică din partea răului, este cunoscută încă din Vechiul Testament. Vezi în acest sens psalmii lui David.

| AnicaiAlin explică (pentru milan9):

Te contrazic.
Cazul din 2005 de la Tanacu.
Intr-adevar omul nu era un preot ghicitor, dar ca sa vezi unde au ajuns unele maicute luandu-se dupa un preot nebun.

| milan9 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Acela este însă şi un caz confuz, de malpraxis. Tânăra care avea probleme a fost "plasată" în acest loc fără să se ţină seama şi de patologia afecţiunii ei, de necesitatea unui tratament mai complex. Tânăra cu probleme a fost în viaţă în momentul venirii ambulanţei şi a preluării ei.

Ţin minte de atunci că personalul medical a comis un caz de malpraxis în acordarea primului ajutor (în discuţiile cazului s-a precizat exact despre ce a fost vorba) iar medicului venit pe ambulanţă i-a fost foarte uşor să mintă, fără să fie tras la răspundere, şi să declare altceva decât adevărul. Şi-a putut ascunde malpraxisul prin lipsa posibilităţii de a dovedi greşeala sau faptul că ea era încă viaţă. Ca să-şi salveze poziţia, nu i-a fost greu să declare un fals.

Intenţia respectivului preot a fost să ajute un suflet chinuit. Greşeala lui, nu a luat suficient în calcul şi afecţiunile complexe de care suferea tânăra, ezitarea (datorată suferinţei spirituale a tinerei) de a transfera cazul în responsabilitatea medicului.