| 3xfemeie a întrebat:

Http://www.dcnews.ro/......icolaescu/
Tinand cont ca nu s-a speculat nicaieri in presa refuzul lui Sergiu Nicolaesu de a avea o slujba de inmormantare, comentariile sunt de prisos.

Citind hotararea publicata aici, eu intreb :
Stie cineva vreun caz in care reprezentantii BOR au inmormantat crestineste trupurile neidentificate uitate pe la morga?

33 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Uita-te dar nu sinucigasi sau incinerati

| mixxjim a răspuns:

Daca nu este inmormantat normal ca nu se face nici slujba de inmormantare, mergand doar pe logica, deci nici nu e cazul de slujba, degeaba se lauda ei ca nu vor sa-i faca slujba. In fapt o slujba tot li se face celor care vor sa fie incinerati, la crematoriu exista un preot care face slujba respectiva, numai ca nu e cea de inmormantare. Incinerarea se practica in alte religii, si daca alte religii sunt acceptate de ce n-ar fi acceptata si incinerarea? Asa a judecat el potrivit pentru el, nu a avut chef sa fie mancat de viermi, cine suntem noi sa judecam? Si legat de discutiile de pana acum, eu cred ca la un moment dat nu prea o sa mai avem loc de inmormantare (deja nu mai este, si locurile nu mai sunt de "veci" ci doar pe 7 ani din cauza asta), incet-incet o sa ajungem si noi la asta la un moment dat. Pe de alta parte, daca omul stia ca nu avea cine sa-i ingrijeasca mormantul si sa-i faca toate cele care se fac dupa moarte poate a preferat asa decat sa aiba un mormant parasit, plin de buruieni, mai rau ca ale unui amarat oarecare de pe strada.
Si ca raspuns la intrebarea ta - evident ca nu au inmormantat niciun amarat, de la cine sa ia banii pe slujba? Credinta-i una, religia alta...

| Dandanache a răspuns (pentru Jardelin):

Nu exista indicatii scripturale legate de incinerare, doar legitati lumesti, regulamente bisericesti, si chiar de data recenta.

Atat de de dezbatuta "intoarcere in pamant" se poate face si prin incinerare (cenusa, de regula, e imprastiata in natura, depusa in pamant; arderea grabeste doar procesul de descompunere). De ce mama dracului fac popii slujbe in cavouri, daca cadavrele sunt infipte in sicrie metalice si bagate ermetic in lazi de beton? Cum se intorc osemintele in pamant? Daca aplica literal textul biblic, sa o faca pana la capat.

3."Daca trupurile se ard, in ce se vor reintrupa sufletele? Bineinteles ca vor invia si oamenii ale caror trupuri nu mai exista din diverse motive, insa modul cum se va face acest lucru nu ne este necunoscut"

Exact. Si marea isi va da inecatii, ajunsi in burtile chitilor si digerati pana la ultimul oscior.