| CinevaAnonimă a întrebat:

Http://www.doxologia.ro/cuvinte-duhovnicesti/idolul-noro c-moloh
Din nou, un lucru pe care demult voiam sa vi-l spun. Voi stiti cine a fost Noroc?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu a existat un zeu Moloh. Moloh era numele sacrificiului unui copil către Yahweh.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, exista dumnezeul Norocului.Isaia65:11. De aceea un creștin adevărat nu crede în noroc.

| Holiday a răspuns:

E doar o asemanare de care a profitat nenea ala de a scris articolul ca sa enunte niste aberatii. Bine, tot articolul e o aberatie. De cate ori sa-ti spunem ca site-urile astea crestine nu sunt demne de incredere?!?

| CinevaAnonimă explică (pentru Holiday):

Nu pot sa spun ca toate site-urile ortodoxe sunt de incredere. Dar acestea, de pe care public eu informatii pe TPU, sunt de incerdere.

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu exista site-uri crestine de incredere. Motivul ti l-am explicat dincolo. Organizatiile religioase desfasoara doar afaceri, vand povesti. Restu-i manipulare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moloh sau noroc, cum ii zicem astazi? Ii purta statuia intr-o caruta cu doua roti, facuta din arama sau din argint. In spatele zeului Noroc avea un cuptor de arama si in fata lui o tigaie de arama; si-i dadea foc lui Noroc pe la spate, pana se inrosea si tigaia si el. Popii lui purtau in maini niste securi mari, ascutite.
Ce jertfa primea Noroc? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in sat. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc!" Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul? " " Il dau, ca sa am noroc! "
Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti.
Asa a secerat dracul Noroc milioane de copii. S-au dus mamele lor in fundul iadului! Acolo stau in vecii vecilor ca au dat jertfa lui Noroc.
Parintele Cleopa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psalmul 95 la versetul 5 spune: "Toti dumnezeii neamurilor sunt idoli, iar Domnul cerurile a facut".
In traducerile mai vechi, dar si in originalul grecesc (Septuaginta, versiunea Bartolomeu Anania), versetul spune: "dumnezeii paganilor sunt demoni", adica draci.
Capistele idolesti pe vremuri erau locuite de draci. Daca vei citi "Patericul Egiptean", o sa afli ca parintii pustiei, cand se adaposteau uneori in acele capiste, ii alungau cu puterea lui Dumnezeu pe draci.
Toti zeii paganilor sunt avatare ale dracilor, iar inchinatorii la acei zei se inchina de fapt diavolului.
Idolatri nu sunt numai paganii, inchinatorii la moloh sau allah sau vishnu etc, ci si cei care au dogmele stricate, cum sunt cei din capistele papistasesti sau din adunarile sectante.

Răspuns utilizator avertizat