| Liberingandire a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk
Asta se intampla daca nu asculti de YAHWE?
La aceste amenintari iloogice sa se reduca puterea adevaratei Divinitati? Sau de fapt este vorba de plăsmuirea unor minti ratacite a salbaticilor din triburile iudaice?

11 răspunsuri:
| DarkAndDreary a răspuns:

Oamenii sunt atat de speriati de moarte incat cred orice prostie atata timp cat le ofere comfort.

| Liberingandire explică (pentru DarkAndDreary):

Adevarat! turma este sugestionata si ținută in staul,prin frică si persuasiune! Tot ce vine din afara dogmei religioase este de la satana păros, care te condamna la focurile iadului, asa transmit popii si pastorii! DE CE? simplu : pentru asi asigura traiul, beneficiile banesti si materiale! Ce s-ar intampla cu ei daca li s-ar lua aceste beneficii? Exact pe asta s-au bazat si popii din antichitate, care impreuna cu forțele politice conduceau si indicau turmei doar ce vroiau ei si daca nu se conformai trebuiau ucisi deoarece IAHWE spunea asta in biblie! http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/aberatii-din-biblie

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Liberingandire):

Bineinteles.
Si conform bibliei femeia este sclava barbatului iar cei care muncesc duminica trebuie omorati.
Acesta este "bunul nostru dumnezeu".
Si mi se pare absurd ca o familie saraca sa trebuiasca sa plateasca impozite iar bisericile care au aur de nu mai pot sa nu plateasca nimic.

| Liberingandire explică (pentru DarkAndDreary):

Femeia ( in subconstientul multimii )este vazuta si astazi ca un accesoriu, deoarece chiar biblia a, aceasta carte,, sfanta'' o descrie ca fiind inferioara barbatului! http://www.trilulilu.ro/......tolului-pa

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Liberingandire):

Religia invata oamenii ca sunt niste nenorociti, niste nimicuri care trebuie sa se roage non-stop pentru mantuire.
Multi crestini vin cu argumentul: "Daca dumnezeu exista si eu cred in el, nu pierd nimic. Dar daca el exista si eu nu cred, al pierdut totul".
Okay...Dar daca allah exista si tu nu crezi in el? Daca horus exista? Daca monstrul zburator de spaghete care a fiert pentru pacatele tale exista? La asta v-ati gandit?

| Liberingandire explică (pentru DarkAndDreary):

Foare bine punctat! Ei sustin ca detin adevarul absolut,ceilalti sunt de la satana păros! Popii ii invata ( ca niste oite ce sunt ) ca daca nu tin dogma iudeo-crestina, vor sfarsii in focurile iadului! TOTAL GRESIT! Deoarece FRICA este cel mai bun instrument de manipulare si control a gloatei! Doar cei care au inving frica, care aplica logica, pot iesii din multime! Sunt putini intr-adevar, DAR sunt semnale ca răndurile acestora se ingroașa zi de zi! TREBUIE, ESTE NECESAR! pentru dezvoltarea omenirii ca specie superioara nu limitată in gandire! Au curs destul rauri de sange din cauza aberatiilor bisericesti : http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-istoria-crestinismului
http://www.trilulilu.ro/......onstiintei

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Liberingandire):

Satana paros. Imi place laughing
Frica de moarte este cea mai eficienta. Oamenilor li se garanteaza viata vesnica in rai atata timp cat cred in "bunul dumnezeu" si fac ce spun preotii.
Si bineinteles daca baga bani in cutia milei. Cu cat mai multi bani, cu atat mai mari sansele sa ajungi in rai. Multi cred ca e o nebunie sa crezi in teoria evolutiei, dar n-au nici o problema in a crede intr-un om care se presupune a fi fiul lui dumnezeu, care a venit pe pamant, care a murit si a inviat peste trei zile iar apoi s-a inaltat la cer. N-au probleme in a crede in arca lui noe.
N-au nici o problema in a respinge ceilalti dumnezei. Dar cand cineva face la fel cu al lor: "Dar nu poti dovedi asta! Dumnezeu exista!".
Okay, jucam acelasi joc. Nici crestinii nu pot demonstra ca zeus nu exista.

| Liberingandire explică (pentru DarkAndDreary):

Adevarat! nu nnumai ca nu pot demonstra ca Zeus nu exista : DAR ei spun ca vor fi arsi in iad daca cred altceva decat li se indica de catre religii! Crestinii cred ca un magar a stat de vorba cu un om, sau ca un peste a adapostit un om 3 zile in intestinele lui,fara sa-l afecteze acidul gastric! Si cred acestea doar ca este scris in aceasta snoavă: biblia, fara a se intreba daca este real sau posibil.O,, bagă'', că, cu voia lui YAHWE e posibil orice, alta manevră de manipulare si indobitocire a turmei! http://www.youtube.com/......ttp?/watch astea sunt posibile dar covorul fermecat si lampa fermecata din 1001 de nopti, Nu sunt posibile? De ce? fiindca sunt doua carti diferite? si asa au considerat niste salbatici evrei ca fiind ADEVĂR?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Liberingandire):

Multi nu stiu raspunsul la unele intrebari. De exemplu: Cum a aparut pamantul? Cum au aparut oamenii si animalele?
Iar daca asa scrie in biblie. Atunci asa e.
"Crede si nu cerceta." Pfft. Spune-i asta politiei.

| Liberingandire explică (pentru DarkAndDreary):

Exact. Ei sunt insuflati in mintea lor,de a crede snoavele mitologice a unor salbatici, care nu de multe ori au condamnat si condamna stiinta ca fiind de la satana păros! In nimicnicia lor ei chiar cred TOT ce este scris de niste oameni obscuri si inculti, in acele snoave biblice, deoareece ei singuri si-au blocat gandirea pe acele pagini, si nu pot vedea dincolo de ele!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Liberingandire):

Sa te masturbezi n-ai voie, sa iubesti o persoana de acelasi sex n-ai voie, sex inainte de nunta n-ai voie.
Am vazut odata pe un forum o lista cu aceste "păcate".
Si spun sincer ca eram peste 200.
Oamenii ar trebui sa-si traiasca viata cum vor. Fara sa le fie frica de bărbosul de sus care ii spioneaza si-i pedepseste daca gresesc. Poti fi o persoana buna si fara dumnezeu in viata ta.