| beligan a întrebat:

Blesteme, amenințări si pedepse a zeului sălbatic IAHWE!
http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk&feature=youtu .be
Oare de ce popii,pastorii,predicatorii nu indică și aceasta,, față" a Dumnezeului biblic, denumit de ei IUBIRE?

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa devin atat de credincios cat santeti voi de consecventi in blasfemii si necredinta.santeti harnici.eu lenes in credinta.un preafericit, se uita dupa o prostituata si radea si plangea; de ce parinte ai doua stari deodata? rad cu un ochi si ma bucur ca Dumnezeu ne-a creat atat de frumosi.si plang cu celalalt fiindca as vrea sa iubesc pe domnul macar ju, atate din cat iubeste femeia aceasta viata si desfraul.a doua zi intalnindu-se cu aceasta s-au privit; nu ti-e rusine spune el? de te uiti la mine? nu mi-e rusine.ma uit si ma minunez fiindca sant luata din coasta, ta.Dar tu esti luat din tarana.Acolo trebuie sa privesti.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Mda,snoave popești -leordeni!
- Parinte, mi-e rusine, am pacatuit...
- Spune, fata mea, Dumnezeu iarta.
- A venit aseara Ion la mine. Mama era plecata...
- Spune, spune, taica.
- Si Ion m-a luat in brate...
- Si, si?
- Si mi-a spus sa ma dezbrac...
- Si?
- Si m-a trantit pe pat...
- Spune, si?
- Si mi-a dat chilotii jos...
- Si, si, mai departe?
- Si-a venit mama.
- Fi-ți-ar mă-ta a dracului! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beligane? ai uitat sa pui si fagaduintele, si fericireile ce vin de la Dumnezeu in cazul ascultarii care nu vin din ura cidin mila si dragoste foarte mare pentru noi. dupa cum vezi, unii chiar credinciosi, au puterea sa zambeasca cand amenintarile spuse se implinesc in zilele noastre.sise implinesc, fiindca omul crede ca ura Domnului le-a adus.nu nenica. faptele noastre le-au adus fiindca asa am ales.pai daca ni s-a spus...e rau. daca nu i se spunea era si mai rau.sa-mi cu iertare, si-asa e rau si-asa nu e bine.da cum VREM noi e bine? eu il vad binele asta fire-as al mamii cam zilnic. pune in balanta blestemele si emenintarile cu fericirile si fagaduintele care tin in veac.si spune-mi ca nu e o judecata dreapta.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Intocmai.
Vezi?,, fagaduinte, fericiri'' AMESTECATE cu ura cu pedepse cu blesteme cu pruncucideri, cu instigare la viol cu instigare la crime in masa cu amenintari de genul iti vei manca copii, etc.etc. si lista e super lunga!
Ti-ai pus vreodata intrebarea, de ce?
-biblia contine cuvantul sange de mai multe ori decat iubire, iertare, frumusete la un loc?
-de ce biblia ne indica mai multe crime executate la comanda lui YAHWE, decat
sa condamne pedofilia si violul (uneori fiind chiar incurajate)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beligaaneee? ia spune cum vezi tu drumul spre rai si drumul spre iad? cele doua cai puse in fata noastra; VIATA si MOARTEA? eu le vad cam asa; drumul spre rai pustiuuu,stramt si neatragator,neingrijit fiind de nimeni si cate un om la cinci zece ani trecand pe acolo. drumul spre iad? pavat,luminos,imbietor, aglomerat, muzica, bautura, distractie la tot pasul si oameni.multi oameni care gandesc; ei si? unde se duce atata lume ma duc si eu.vezi tu? noi oamenii avem o vorba iesita tot din intelepciunea noastra; URMA alege.deci la sfarsit vom vedea cine si cati oameni a pierdut prin cruzime ori prin inselaciune.dar va fi tarziu, si atunci pe cine vom blestema? fiindca acolo NOI insine vom fi drepti cu noi insine.

| ada92 a răspuns:

"Dumnezeul strămoşilor lor, a trimis de repetate ori avertismente împotriva lor prin mesagerii săi, căci îi era milă de poporul său şi de locuinţa sa" (2 Cron. 36:15; Ieremia 26:3, 12,  13).
Moise avertizase, iar mai târziu şi Ieremia, că toţi cei care îl ignorau pe Dumnezeu şi i se împotriveau aveau să ajungă rau. Cine e de vina ca ei nu au ascultat, cine e de vina ca oameni nu asculta nici azi de Dumnezeu, nu meritam nici aerul pe care il respiram totusi Dumnezeu, din iubire e rabdator cu noi cu noi

| beligan explică (pentru ada92):

,,Nu meritam nici aerul pe care il respiram ''?
Incredibil cata indobitocire!
Pai tu chiar crezi ca acel IAHWE care amenința ca cine nu-l asculta,va fi forțat sa-si manance fiul sau fiica,este Dumnezeul iubirii?
Ce iubire vezi tu aici in aceasta amenintare? Daca Dumnezeu este atotputernic,de ce nu face in asa fel sa schimbe felul oamenilor de a gandii,nu sa-i infricoseze cu amenintati,blesteme si pedepse!
Ca si cum ar trebui educat un copil,că dacă nu-i cuminte, va trebuii sa-i dau foc, apoi sa-l decapitez! asa se aduce pe,, calea cea bună'' prin infricosare? Este stiut ca frica nu a fost NICIODATA compatibila cu iubirea!
Ura nu se,, rezolva''tot cu ură, ci doar cu iubire!

| ada92 a răspuns (pentru beligan):

Dumnezeu ne-a creat cu vointa libera, nu roboti, ca sa facem noi alegeri. si bineinteles orice fapta rea are consecintele ei. Nu da vina pe Dumnezeu pentru neascultarea oamenilor, fiind Creator, el putea sa-i distruga imediat dar le-a acordat timp sa se corecteze, si-a trimis profetii de nenumarate ori, i-a avertizat si de foarte multe ori a trecut cu vederea pacatele lor, in timp ce ei se inchinau la bali, si la zei facuti cu mana lor... fiecare poate sa-si dea cu parerea da nu trebuie sa dam vina pe Dumnezeu pentru faptele noatre rele

| beligan explică (pentru ada92):

,,Orice fapta rea are consecintele ei ''
Ok. Daca IAHWE este iubire si atotputernic in tot universul,cum de se,,coboara''sa ameninte cu aceste aberatii stupide,cum că daca nu stiu ce faci, iti vei manca fiul si fiica?
Ti se pare a fi inteligență? sau salbaticie? Asta-i rezolvarea Divină a problemelor?
Ignoranta, este șmecheria pe care se si bazeaza cei care indeamna la iudeo-crestinism, fiindcă daca te interesezi, 99% dintre crestinii declarati,habar nu au cu ce se,,mănancă'', dar merg in continuare si practică ritualuri si traditii,, FIINDCĂ ASA FACE TOATĂ LUMEA'', si-i de bine! in rest, 0 absolut!
Ignoranță crasă!
Numai avertizari,amenintari,pedepse, blesteme, pruncucideri, indemnla viol, etc.etc. Cum pot fi denumite aceste,, fapte'' de ordin Divin? indiferent de timp, indiferent de motiv, indiferent de ce vrei tu!
http://www.trilulilu.ro/......dumitru-co

| ada92 a răspuns (pentru beligan):

Atât timp cât i-au rămas fideli lui Dumnezeu, israeliţii au avut parte de multe binecuvântări, dar apoi intentionat l-au respins de repetate ori pe Dumnezeu care le-a eliberat din sclavie si sau inchinat unor dumnezei falsi
În calitate de Creator şi Dătător al vieţii, Dumnezeu are dreptul INCONTESTABIL de a hotărî ce fel de pedeapsă este dreaptă şi potrivită într-o anumită situaţie.

| beligan explică (pentru ada92):

Chiar daca l-au respins(pe IAHWE) de atatea ori,oamenii trebuiesc supusi la asemenea chinuri?
Pai tu stii cate religii sunt pe pamant care nu sunt iudeo-crestine?
Habar nu ai!
Asta ce ar insemna,ca toti ceilalti sa fie chinuiti sa fie supusi sa-si manance copii,sa fie arsi sa fie decimati,sa fie exterminati?
Tu crezi ca celelalte religii nu incurajeaza moralitatea?
Te inseli amarnic! Ca sa fii un bun crestin,trebuie sa accepti aceste aberatii cu violuri,pruncucideri, mancarea propriilor copii?
Asa vezi tu,, dreptul'' Divin sa-si aplice,, legea''? mai ales ca este creator si datator de viata, atunci pentru ce a mai creat-o(viata)? daca stia deja ce are sa se intample, fiind atotcunoscator?
Sau,,e o taina'' cum va invata sa spuneti la ce nu puteti raspunde,popii, pastorii, predicatorii.

| ada92 a răspuns (pentru beligan):

Dumnezeu ia pedepsit pe cei care au comis intentionat fapte rele, fara sa le para rau sau sa asculte avertizarile lui. in prezent sunt foarte multe religii, multi nu au posibilitatea sa cunoasca vointa lui Dumnezeu si sa faca cei i este placut, multi sunt invatati gresit de catre cei care se afla in fruntea bisericii, multi nu stiu ca este un pacat sa faca un anumit lucru, deci nu este vina lor, iar Dumnezeu tine cont de aceste situatii.

| beligan explică (pentru ada92):

Ti se par aceste,,pedepse''de care spui,sa fie Divine? ma refer la mancatul ficelor si fiilor,pruncucideri, blesteme, etc. Nici macar morale, dar ce sa mai spun Divine?
Tu daca gresesti, crezi ca Dumnezeu te pune sa-ti mananci fiul sau fiica?(daca ai ) Sau atunci a fost alt Dumnezeu si acum este altul? Este schimbator sau acelasi in veci?

| ada92 a răspuns (pentru beligan):

Bineinteles cu totii gresim dar este o mare diferenta in a face un lucru in mod repetat, fara parere de rau si fara sa te corectezi, si a face un lucru pe care apoi sa-l regreti si sa nu-l mai faci. Ai citi tot cap26 din lev, ai vazut de cate ori a spus Dumnezeu "dar daca nici asa nu ma veti asculta" ce popor incapatanat. Israel a fost poporul lui Dumnezeu, a facut un legamant cu ei pe care ei nu l-au respectat, au ajuns sa-si manance copii din cauza foametei in care au ajuns pentru ca Dumnezeu i-a parasit. cu totii ne ingrozim de ce s-a intamplat dar se datoreaza doar lor. In prezent Dumnezeu isi alege un popor din toate natiunile, cei care respecta cuvantul sau si asculta de el vor avea parte de multe binecuvantari conform scopului sau initial, dar cei care nu vor asculta, nu se vor supune, vor fi inlaturati, ii va distruge pe cei ce "distrug pamantul" revelatie11:18.
poate multi considera ca Dumnezeu este nedrept, dar oare care tata si-ar da propriul fiu in mana unor talhari ca sa-l omoare doar pentru ca sa salveze niste oameni pacatosi? (Ioan 3:16) „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică."

| beligan explică (pentru ada92):

Ok. Sa acceptam ca cineva greseste in mod repetat!
TREBUIE OMORAT? trebuie sa-si manance copii? etc.etc. Aceasta crezi ca este inteligenta Divină?
Vai de capul tau!

| ada92 a răspuns (pentru beligan):

Eu nu vreau sa te lamuresc, crezi ce vrei si cum vrei
dar punete in locul lui Dumnezeu, sa presupunem ca esti un rege, ai un regat, o imparatie si supusi. Tu fiind un rege bun le dai supusilor tai tot ce au nevoie, chiar mai mult, roade bune, bogatii etc, dar ei in loc sa-ti multumeasca tie si sa-ti respecte legile, pentru ca fiecare stat are legile lui, se apleaca in fata unor animale, in fata cainilor, tu le avertizezi de multe ori ca nu le vei mai da nimic dar ei nu te baga in seama si ajung sa sufere de foame, de boli, de saracie etc, si chiar sa moara, cine e de vina pentru necazul lor, tu ce ai face? cat le-ai mai suporta?
si sa nu uitam ca Dumnezeu i-a scos din sclaviea egipteana, e normal cum s-au comportat? si daca vei citi versetul 45 din lev26 vei vedea ca Dumnezeu s-a intors la ei si i-a iertat a nu stiu cata oara

| iurii75 a răspuns (pentru ada92):

Poți să-i explici ceva unei persoane care nici nu dorește să cunoască ci doar să batjocorească?
Beligane, pînă acum a fost o nimica toată, degrabă vor muri mult mai mulți.