| Steregoi a întrebat:

Https://www.google.ro/......nezeu/amp/

"Totuși, Lawson afirmă că ateismul total nu este posibil. Chiar dacă nu cred într-o zeitate, oamenii tot vor invoca soarta sau alte tipuri de concepte paranormale atunci când trec printr-o experiență neplăcută sau bizară. În ciuda evoluției continue, Lawson este de părere că atâta timp cât există incertituini existențiale, religia nu va dispărea complet."

Incertitudini existentiale vor fi mereu.

Care e parerea voastra?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cine mai este si Lawson asta? E "vreun" GURU? rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Pai parca spuneai ca sunt multi atei,acum spui ca nu exista atei,hotaraste-te si tu o data, ce legatura are alte tipuri de concepte paranormale atunci când trec printr-o experiență neplăcută cu a crede in Dumnezeu, Iisus? un ateu nu are voie sa creada in fantome, paranormal? unde scrie ca nu are voie? eu cred ca nu stii sau nu vrei sa stii ce inseamna ateismul, esti ateu pentru mii de zeii dar nu stii ce inseamna a fi ateu

| Steregoi explică (pentru RAY):

Nu exista ateism total. Chiar si un ateu tinde sa creada in ceva insa tot ateu este. Am zis eu ca ateul n-are voie sa creada in nimic? Nicidecum. Majoritatea oamenilor sunt atei si asa au fost in toata istoria umana. Ma refer la ateism netotal. Ateismul a fost amestecat cu concepte pagane si crestine. Un crestin cu numele are o doza semnificativa de ateism si paganism in el iar moartea e o trecere spre nefiinta spre "o lume" necunoscuta care va ramane necunoscuta pentru ca nu va mai sti nimic mort fiind si nu va trai nicaieri si cand asculta muzica populara consimte la vorba "o viata avem" si vede in viata curenta singura sansa spre implinire. Religia musulmana e o religie mai noua si de aceea are un potential de crestere insa se va pierde si potentialul de crestere al islamului. In Iran si Irak tinerii aspira spre o viata libera de restrictiile religioase ca in occident. Crestinismul a supravietuit pentru ca a dat curs tuturor pornirilor libertine ale omului. Insa libertinajul a atins nivele mari si crestinismul se dilueaza tot mai mult pana dispare. Cerneala intr-un pahar cu apa aparent tinde spre libertinaj conform principiului doi al termodinamicii.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ce naiba e ala atheism absolut? omule tu confunzi termeni, a nu crede in nimic =sceptic nu ateu

| Steregoi explică (pentru RAY):

Sunt de acord cu tine. Ateismul total sau absolut ar fi echivalent cu scepticismul. Insa nu exista nici scepticism total.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Scepticism

"Paradoxul scepticismului

Atunci când scepticul global afirmă că oamenii nu știu nimic se naște paradoxul scepticismului: dacă într-adevăr oamenii nu știu nimic, atunci scepticul nu poate ști că oamenii nu știu nimic."

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Salut, RAY! Intr-un fel ii dau dreptate. Religia, fie ea de care fel o fi, e foarte inradacinata in oameni. Spre exemplu, zilele de nastere si traditiile cu ocazia acestora au izvorat din religie. Nu am cunoscut ateu care sa nu le sarbatoreasca intr-un fel sau altul. Deci in privinta lucrurilor similare, personal pot zice ca nu exista atei 100%, in sensul ca mai practica si lucruri de natura religioasa. Nu am citit link-ul din intrebare, dar asta e parerea mea. In opinia mea, a fi ateu si a practica lucruri de genul e la fel cum sunt crestinii aia care sunt plini de prejudecati fata de cei diferiti de ei, desi Isus spune in Ioan 13:34 si 35 ca iubirea este semnul de identificare al adevaratilor crestini. Daca vezi lucrurile altfel, asta e. Mie mi se pare un compromis din partea celor care se declara atei faza cu zilele de nastere.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu am cunoscut ateu care sa nu le sarbatoreasca intr-un fel sau altul

sarbatoresc in mod metaforic, multi traiesc cu crestini, printre crestini, ca tine daca ai trai in india si ai sarbatori o sarbatoare nu inseamna ca esti hindus apropo a sarbatori inseamna a bea si a manca? daca atei merg la biserica clar nu sunt atei, craciunul =o sarbatoare pagana la fel si pastele, desi sarbatorim ceva pagan nu crestin

personal pot zice ca nu exista atei 100%

eu cred ca tu nu stii ce inseamna a fi ateu, ateismul nu presupune o ideologie, dogma, credinta, religie

in sensul ca mai practica si lucruri de natura religioasa.
de unde stii ca nu sunt deisti, panteisti sau crestini liberali

desi Isus spune in Ioan 13:34 si 35 ca iubirea este semnul de identificare al adevaratilor crestini.
atunci clar nu exista crestini, pls lasa-ma cu iubirea si crestini

Mie mi se pare un compromis din partea celor care se declara atei faza cu zilele de nastere.

nu e nici un compromis pur simplu nu crezi ca exista zeii

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

„eu cred ca tu nu stii ce inseamna a fi ateu, ateismul nu presupune o ideologie, dogma, credinta, religie" - stiam deja si am luat in considerare cand am vorbit. Ti-am zis, e doar opinia mea personala, la fel cum nu mi se par crestini adevarati nici cei ce fac compromisuri cand vine vorba de normele Bibliei.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Un ateu se comporta si gandeste ca si cum de fapt pentru el "nu exista Dumnezeu". Credinta fara fapte e moarta. Chiar si un gand voit este o fapta sau chiar si un mod de gandire ales e o fapta. Un om degeaba gandeste ca "exista Dumnezeu" daca faptele si gandirea lui arata contrariul adica de fapt in mintea lui "nu exista Dumnezeu" adica se minte singur si nu e sincer cu el insusi. Mai exact "Dumnezeu exista" in mintea unui crestin fals ateu este doar un sir de caractere memorat in mintea lui si care e doar un sir de caractere si nu reprezinta de fapt pentru el nimic altceva adica aceasta propozitie "Dumnezeu exista" nu influenteaza si nu conditioneaza in nici un fel procesul lui de gandire si modul in care el alege sa gandeasca sau gandeste si modul in care actioneaza sau face lucrurile. Astfel un crestin fals sau doar cu numele este de fapt un ateu. Chiar tu ai spus ca "nu exista ateu 100%" pentru ca orice ateu crede si el in ceva desi nu vede adica mintea lui incepe sa deduca lucruri care nu se vad chiar daca nu sunt persoane. Un dumnezeu si un idol e si banul care e ceva impersonal. Un fizician nu vede cuarcii dar crede in existenta acestora si le atribuie niste caracteristici in cadrul modelului standard al particulelor elementare. O forta supranaturala este o forta ce insumeaza toate fortele adica o forta globala. Un fizician crede si el in paranormal adica in lucruri care depasesc puterea lui de intelegere.

| Steregoi explică (pentru VelaJohnny):

"E ziua lui" de parca "el a facut-o" sau de parca "Dumnezeu i-a dat ziua aia de nastere". Astfel observam ca de la un anumit punct sensul real este denaturat sau falsificat. Toate zilele sunt ale lui Dumnezeu pentru ca el le face sa existe si el face Pamantul sa se roteasca. Cand cineva zice "e ziua mea" se autoconsidera de fapt un dumnezeu sau un creator al acelei zile sau de parca s-a nascut prin propriile sale puteri sau de parca nasterea lui e meritul lui insusi si nu al lui Dumnezeu. Pana la un punct o zi de nastere sarbatorita nu e o problema insa cand cineva face din ea sau prin ea un cult al propriei personalitati de fapt se ridica pe sine la rang de dumnezeu. Nu e gresit sa spunem "azi am implinit x ani". Paganii faceau fapte care desconsiderau si nu aratau respect fata de Dumnezeu creatorul cand isi sarbatoreau zilele de nastere si nu-l slaveau pe Dumnezeu si de fapt acelea erau greselile lor adica se slaveau pe ei se sarbatoreau pe ei si nu-l laudau pe Dumnezeu sau il ignorau pe Dumnezeu. Cine il ignora pe Dumnezeu de fapt incearca sa-i ia locul lui Dumnezeu autoconsiderandu-se el insusi un dumnezeu prin mandrie.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De unde stii tu cum gandesc alti? iar minti, ai cumva capacitatea de citi minti, omule a minti este pacat

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca ma exprim liber nu inseamna neaparat ca mint. In plus exista posibilitatea ca unii sa gandeasca asa cum am scris.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Exprimarea libera inseamna a minti?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Stii tu? Ai fost tu in mintea lor ca sa spui ca nu gandesc unii cum am scris eu mai sus? Esti judecator cumva de ma faci mincinos? Tu stii pe ce lume traiesti de-mi spui mie ca mint? Spune tu adevarul sa vedem ce adevar spui.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cand afirmi ceva dovedeste, eu nu am afirmat eu am infirmat

| Steregoi explică (pentru RAY):

Pana nu vezi tu cu ochii tai pot sa-ti spun tot felul de dovezi. Si nu e doar atat. Mai e vorba si de lucruri posibile pe care nu le vedem. Si o infirmare este bine sa aiba dovezi. Infirmarea e mai greu de dovedit. Nu e ca la un test grila unde sunt excluse unele variante de raspuns legat de ceva despre care stim totul pana la un anumit nivel de cunoastere.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Dovezi ca sa infirmi ceva? poti dovedi nu a infirma ceva., logica de copil de clasa intai