| LibertateDeGandire a întrebat:

In iudeo-crestinism,femeia ar trebui sa fie un accesoriu pentru barbat, nu un egal!? biblia descrie aceasta conceptie, destul de clar! https://www.youtube.com/watch?v=dKeQmAw8uPA

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Daca ne luam dupa Biblie si biserica, femeia este mereu inferioara barbatului!

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai este o intrebare asemanatoare, Femeia este un COMPLEMENT al Barbatului, nici mai egala si nici mai putin egala sau un accesoriu ci un complement sau pentru intelegerea ta barbatul si femeia formeaza un intreg. Fara unul din cei doi intregul nu mai exista.

| LibertateDeGandire explică (pentru danut):

Danut-ul luui peste prajit -ce dracu vrajesti tu acolo? crezi ca toti sunt prosti >? te inseli amarnic, cum se inseala si boii de popi, care cred acest lucru!

| danut a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Sa inteleg ca nu sti ce este un complement sau nu sti sa citesti in Biblie?
Geneza 2, 24. De aceea va lãsa omul pe tatãl sãu si pe mama sa, se va lipi de nevastã-sa, si se vor face un SINGUR trup.
Incep sa inteleg ca esti doar un copilas de primara si nu poti intelege anumite notiuni. Mai cresti si apoi mai discutam.

| LibertateDeGandire explică (pentru danut):

,,Complement ''se cheama slujnica barbatului? biblia o spune destul de clar! ce complementul vrajelilor de popi ai in cap?

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

| Alcyon a răspuns:

Trebuie sa iei in considerare epoca in care a fost scrisa Biblia. Pe atunci oamenii aveau alt mod de gandire. Omul modern n-are cum sa-l inteleaga, fiindca nu s-a nascut si n-a trait in acele secole. Si-acum exista popoare cu obiceiuri ce noua ni se par inacceptabile sau ciudate. Asta este insa punctul nostru de vedere, limitat si subiectiv. Am vazut ca ai deschis multe topicuri, toate cam pe aceeasi tema. Raspunsul este unul singur.

| LibertateDeGandire explică (pentru Alcyon):

Aceea epoca,din nefericire este considerata o epoca benefica omenirii, fiindca se considera ca acei evrei (autointitulati popor ales ) au dat omenirii conceptia de Dumnezeu! cum pot fi considerati acei salbatici care stropeau cu sange de animal, plebea, invocand adorare lui Yahwe, ca fiind popor ales? https://www.youtube.com/watch?v=dfK2E5MipeY crestinismul considera ca reala aceasta idiotenie, chiar si in zilele noastre!