| kamykaze88 a întrebat:

I am back! Deci exista un sindur Dumnezeu da? dar Satan sau Lucifer sau chiar Isus nu sunt si ei dumnezei? Oare crestinismul nu este o religie politeista? Spre exemplu nordici aveau tot asa 3 mari zei Odin Thor si Loki. daca stiti mitologie o sa faceti legatura. deci este sau nu este politeista?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Religia creștină sa înlocuit alte religii politeiste și nu este așa monoteistă, cum o declară prelații creștini, în realitate este o religie semi-politeistă, sau semi mono-teistă că trinitatea / „ Sfânta Treime", este una și necontradictorie.

| William a răspuns:

Ei bine diavolii incearca in fel si chip sa faca oamenii sa creada ca Dumnezeu nu exista si de aceea sunt atatea religii foarte asemanatoare cu crestinismul. Satana vrea sa fie ca Dumnezeu si Il copiaza in multe, zice si la apocalipsa ca fiara va da puterea balaurului cu 7 capete, asa cum si Tatal a dat puterea de a judeca oamenii (la judecata de apoi) Fiului. Sper ca ai inteles fiindca nu prea stiu cum altfel sa explic.

| Shaoran a răspuns:

Absolut nu, este un singur Dumnezeu in trei ipostasuri. Precum apa, chimic este "H2O" si poate fi Lichida, solida sau gazoasa, asa si Dumnezeu este Dumnezeu, Tatal Fiul si Sf Duh... nimic mai simplu...
Odin, Thor si Loki sunt demoni distincti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu stiu, nu vreau sa te contrazic, dar Lucifer nu este un Dumnezeu, el reprzinta pur si simplu raul happy Iar Iisus este vazut ca Dumnezeu in majoritatea religiilor noastre (Crestine)

(Ioan 10, 30),, Iar Eu şi Tatăl Meu una sântem."

Ioan10, 37-38),,Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu credeţi în Mine. Iar dacă le fac, chiar dacă nu credeţi în Mine, credeţi în aceste lucrări, ca să ştiţi şi să cunoaşteţi că Tatăl este în Mine şi Eu în Tatăl."

Corinteni 5, 19) "Pentru că Dumnezeu era în Hristos, împăcând lumea cu Sine însuşi, nesocotindu-le greşelile lor şi punând în noi cuvântul împăcării."

(Filipeni 2; 5-6) "Gândul acesta să fie în voi care era în Hristos Iisus, care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"

Mai erau si cu ''Intai era cuvantul, iar cuvantul s-a facut om etc.'' dar nu mai stiu pe unde thinking

Infine sunt multe afirmatii imprastiate prin Biblie care spun ca Iisus este Dumnezeu.

Sarbatori fericite big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un singur Dumnezeu. El l-a creat si pe Isus si pe Lucifer.

| RaduMD a răspuns:

Isus este Dumnezeu.
Satan şi Lucifer sunt îngeri.
Crezând într-un singur Dumnezeu, religia creştină este monoteistă. Împarte acest statut cu celelalte două religii bazate pe Carte: iudaismul şi islamismul.

| Danielcristian a răspuns:

Dumnezeu, Isus si Duhul sfint sunt 1 singur Dumnezeu ( sfinta trinitate), iar Lucifer (satana), este si el un dumnezeu dar a celor din iad, sau dumnezeul celor care asculta de el.

Majoritatea o sa asculte de el, de aceea spune biblia ca larga este poarta ce duce la pierzare si ingusta e ceea ce duce la viata vesnica.

Majoritatea din ziua de azi slujesc lui Lucifer (satana sau mamona ), prea putini slujesc lui Dumnezeu cel adevarat, cel atotputernic.

| Lagosse a răspuns:

Este un singur Dumnezeu in 3 persoane :Tatal, Fiul si Duhul Sfant.pentru maimulte neclaritati consulta o carte sfanta ca vad ca nu prea stii nimic legat de biserica insa de judecat, dat cu cloanta, incurcat lumea, aleaalea stii

| kamykaze88 explică (pentru Lagosse):

Copilu' eu dau lectii la tine la religie laughing

| Lagosse a răspuns (pentru kamykaze88):

Macar taci!

| kamykaze88 explică (pentru Lagosse):

Eu tac... practic. Nu vorbesc nimic doar scriu. si crede-ma chiar te bag in buzurar

| bakerbonc a răspuns:

Raligia crestina are doar un Dumnezeu un singur satan si un singur Iisus.