| anonim_4396 a întrebat:

Enil si Enki,Set si Osiris,Zeus si Hades, Thor si Loki=Dumnezeu si Satan
Pareri?

18 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Dap, dar sa nu te astepti sa recunoasca vreun crestin laughing, dumnezeu e viu pentru ca e adevarat, ceilalti sunt morti pentru ca sunt inventii ale oamenilor, pam pam.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Stii ce e mai interesant,ca toate aceste zeitati sunt considerate fratii. Hades era fratele lui Zeus, Eni fratele lui Enki, Seth fratele lui Osiris, Loki fratele lui Thor, dar in religia iudeo-crestina nu se spune ca Satana si Isus erau fratii.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar in religia iudeo-crestina nu se spune ca Satana si Isus erau fratii. "

-- Nu m-am gandit niciodata la asta.
Acum ma gandesc ca daca d-zeu a creat pe toti ceilalti in afara de el insusi, iar Iisus este fiul sau,asa si Satana poate fi opusul fiului lui d-zeu, opusul binelui, adica raul, poate fi fratele lui Iisus, fratele cel rau, nu?
Iar lupta se da intre cei doi.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Nu.

Domnul Iisus Hristos este Cel care L-a creat pe Satan. De fapt, Cel care a creat intai lumea nevazuta, a ingerilor, apoi lumea vazuta.
Dumnezeu este Creatorul, iar Satan este o creatura, o zidire cazuta a Domnului.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Interesant e ca gnostici credeau acest lucru uite:http://www.descopera.org/bogomilismul/

| Lizzu a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Da, stiu povestea aceasta pe care ai spus-o si tu happy
Asa e, mai toate religiile de pe pamant atribuie binele unei forte superioare binevoitoare, iar raul unei alte forte malefice...

Sunt pure personificari ...si atat. Tind sa cred eu.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

'Crucea trebuie detestata deoarece a fost suportul rastignirii lui Hristos."

--- Aici mi-am adus aminte de vorbele cuiva,imi pare rau ca nu mai stiu cine a intrebat de ce oamenii poarta la gat ca semn sfant tocmai crucea -simbolul suferintei pentru Iisus?
De ce sa poarte crestinii cu ei tocmai simbolul suferintei celui in care ei cred si pe care il idolatrizeaza? E ilogic cumva. De ce as purta eu la gat un simbol care imi aduce aminte de suferinta celui drag?

Si inca ceva.
Civilizatiile stravechi din Egipt,faceau la fel. Zideau copii sacrificati la colturile caselor,nu stiu sigur motivul. Poate pentru longevitatea casei, gospodariei. Poate ca o indurare de la zei, nu stiu.
Vad ca si la noi, treaba cu Manole, la fel este. Oare se tineau si la noi aceleasi obiceiuri? De sacrificare? thinking

Wow. Interesant articol happy
Nu m-am gandit niciodata ca la inceputurile lumii ar fi putut ca si Satana sa existe odata cu d-zeu si nu sa fie creat de acesta.
Iar Pamantul - opera diavolului si creatia lui.
Iar Cerul - creatia domnului.
Cred ca aveau o viziune cu totul diferita bogomilii astia.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Inteleg.
Dar eu ma intreb de ce ar fi trebuit ca la inceputul inceputurilor sa fii existat doar Dumnezeu? Doar partea buna?
Daca totul in Univers este dual, format din bine si rau, ar fi putut foarte bine sa existe si Satana odata si in acelasi timp cu Dumnezeu, nu?
- Sa existe si raul in egalitate cu binele.Si ele sa stea ambele la baza lumii de fapt.

Si ambii sa-si fi adus aportul la crearea lumii. Ca totul sa existe in echilibru perfect. Nimic nu poate exista in echilibru daca este doar bun sau doar rau, ar fi incomplet, fara una din parti daca intelegi ce vreau sa spun.

D-zeu sa creeze partea nevazuta a lumii iar celalalt partea materiala in care traim.
Nu degeaba se spune ca lumea asta fizica e condusa de diavol...

Mi se pare interesanta teoria. E prima data cand o iau in calcul.

| Exilee a răspuns:

NU ESTE ADEVARAT.

Enil si Enki, Set si osiris, Zeus si Hades sunt in contradictie cu Sfanta Scriptura.Asta in primul rand.
In al doilea rand, tot ce-ai prezentat mai sus, in afara de Dumnezeu, reprezinta idoli, zeitati paganesti. Ele au fost create de mana omului, lemn si piatra, niste zeitati demonice.

Si totusi, zeus este o ''divinitate'' antropomorfa. Da? Deci inseamna ca zeitatile antropoforme au si pacate, la fel ca si oamenii, din moment ce au fost creati de catre acestia.

In schimb, adorarea lui Dumnezeu NU ESTE IDOLATRIE ( nici supravenerarea Maicii Domnului si cinstirea sfintilor nu reprezinta idolatrie, deoarece acestia inalta rugaciunile, dorintele noastre catre Insusi Dumnezeu). El este Dumnezeul Cel Adevarat.
Nimeni nu-L poate reprezenta sub forma zeitatilor paganesti pentru ca nimeni nu I-a vazut Intreaga fiinta dumnezeiasca.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Eh eu nu zic ca una si aceiasi dar toate astea au in comun conflictul cosmic.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Exilee):

Da, pentru ca zeii mai vechi decat zeul tau sunt idoli.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Cam din Enil si Enki, Set si Osiris sa-u inspirat iudeo-crestini ca ultimile doua se afla pe partea occidentala daca nu ma insel.

| dracu14 a răspuns:

Satana,nu satan
toate religile se copiaza una pe cealalta-Allah si Sheitan

| reihiuke a răspuns:

Cam asa ceva. happy

Stii ce-i in mintea ta? Imagineaza-ti doua caracatite care joaca sah. happy (asta mi-a zis-o si mie cineva cand eram ca tine big grin )

| KoropYulyan a răspuns:

Pai in primul rand Astea nu exista si ca sa nu stam in primul rand hai sa mergem in ultimul sunt mituri!

| anonim_4396 explică (pentru KoropYulyan):

La fel ca si crestinismul.