| anonim_4396 a întrebat:

Ia dati-mi voi ateilor dovezi că Dumnezeu nu exista, dovezi că Teoria big bang și Teoria evoluționismul sunt adevărate.; Deci nimicul care a creat universul este ceva, nu? Spuneți-mi cei mai celebri atei

Răspuns Câştigător
| Bluestar15 a răspuns:

Gaby: iti pierzi vremea discutand cu ateii.Eu am fost ateu militant si am vazut minuni cu ochii mei la moastele sfintilor, cine chiar vrea sa afle, gaseste.Ateii pretind ca sunt sceptici, dar niciunul din ei nu cerceteaza fenomenul pe care pretind sa il studieze (spre exemplu, niciunul nu merge la Ierusalim sa vada ca Lumina Sfanta nu arde in primele minute, niciunul nu merge la moastele sfintilor sa vada cate minuni se intampla acolo si sa stea de vorba cu cei care s-au vindecat etc.), ei doar stau comod in fotoliu si cred ca Dumnezeu nu exista fiindca au inventat ei un sistem de gandire (foarte slab, apropo happy ) conform caruia Dumnezeu nu ar avea voie sa existe happy Kurt Godel desfiinteaza orice forma de ateism aratand ca niciun sistem formal nu poate cuprinde explicatiile despre aparitia si existenta sa (teorema incompletitudinii), restul despre crestinism este cu "vino si vezi": cel ce vrea sa vada, vine la biserica si vede cu ochii lui.Cine nu vrea, ramane comod in fotoliu si striga ca Dumnezeu nu exista happy Toate cele bune!

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Si am vazut minuni cu ochii mei la moastele sfintilor=citeste cele 10 porunci si vei afla ce pacate faceai

Răspuns utilizator avertizat
68 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu sunt agnostic-ateu-cum sunt majoritatea,noi nu afirmam ca stim ca vreun zeu nu exista,si ca nu credem,nu avem credinta fata de zei,stiinta,evolutia nu are legatura cu ateismull,catolici cred in ambele si sunt crestini,teoria big bang a fost gandita de un preot catolic, alti catolici au facut inventi stiintifice,sper ca ai inteles ca ateismul nu are legatura cu stiinta si ca poti cunoaste ambele si sa fii crestin,mulsulman, hindus, sunt cercetatori de toate religile, tu ai nvoie de evolutie, big bang sa nu crezi in zeus?

| RAY a răspuns:

| Bluestar15 cum ai fost ma ateu daca mergeai la moaste?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai aici o lista (daca asta ai cerut):
https://ro.wikipedia.org/wiki/Liste_de_atei

| T0T a răspuns:

Dacă voiai să înveți, te exprimai mai civilizat. Tu poți crede ce vrei. Copiii de asemenea cred în Bau-Bau, Moș Crăciun și Zâne căci nu știu altceva. După merg la școală, unde învață. Tu la școală ar trebui să înveți despre asta.

| Wr3nch a răspuns:

Nu are rost, pentru ca voi crestinii sunteti prea caposi sa le acceptati, si cautati doar motive de caterinca.laughing A se vedea userul Memu10 pentru referinta.

| SingleForOne a răspuns (pentru Wr3nch):

Fiind pe același subiect cu tine, voi ateii faceți la fel. Mulți dintre voi, din ambele categorii, sunteți o apă și un pământ, și nu rămâneți pe subiectul discuției. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru SingleForOne):

Pentru placerea ta personala nu sunt ateu ci deistlaughing) Dovezile is la indemana oricui, e plin internetul de date despre Big Bang, evolutie, etclaughing Cei care posteaza aici intrebari de gen cauta doar oameni care sa le dea dovezi pe care ei apoi le contesta pana in panzele albe.

| RAY a răspuns (pentru Wr3nch):

Ei nu gandesc rational,ei nu vor dovezi si credinta atat, orice intrebare =dumnezeu e mai simplu, de ce sa iti obosesti creierul, lasati neuroni sa se odihneasca, de asta suntem ultimi din ue

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a raspunsul la orice, de ce sa fii curios? Sa gandesti e blasfemie, gandirea inseamna ispita diavolului, 2+2= dumnezeu stie,nu inteleg de ce se face scoala daca dumnezeu e răspunsul la orice, de ce lumima afara? Ca dz vrea,de ce ploaua? Ca dz,de ce mor copii de cancer? Ca satana? Dar satana nu face doar ce vrea dz? Pai da, dar satana il ispiteste pe dz? Asta e blasfemie conform bibliei cine afirma asa ceva trebuie omorat cu pietre? Stai ca vt a expirat? Dar iisus a spus ca nu? Nu ne pasa de iisus decat de interesele noastre, sectacti iti bat joc de biblie mereu, eu unu nu imterpretez nu blasfemez biblic potrivit bibliei cine ma contrazice trebuie omorat cu pietre sunt pe placul lui dz, poate sunt un profet, mai stii? Cei din urma vor fii cei din întâi

| Celcestietot a răspuns:

Omul abia a evoluat din punct de vedere tehnologic si isi are casa pe o planeta. Acestia nu pot avea o atitudine absolutista corecta cand noi nu am explorat intregul spatiu existent.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Atitudinea ta provocatoare nu este din pacate nici utila si nici constructiva... Este asemanatoare trolling-ului care se face de multe ori aici fara nici un folos. Intrebarea ta nu incearca din pacate sa impace pe nimeni ci doar sa provoace. sad

Referitor la Big Bang (iata cum stiinta recunoaste limitele ipotezelor lansate prin insasi denumirea de origine onomatopeica...), nu este de mirare faptul ca aceasta ipoteza este foarte aproape de crearea progresiva de care vorbeste Cartea Genezei. Ambele iau in calcul UN INCEPUT.

Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii. Printr-o constatare justă se poate afirma că celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că ştiinţa, în mâna pretinşilor oameni de ştiinţă, intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

| milan9 a răspuns:

Ştiinţa poate servi religia şi morala, dar nu le poate înlocui. Ştiinţa este neputincioasă în faţa răului moral şi metafizic. Misiunea ştiinţei nu este aceea de a înlocui religia şi nici de a organiza viaţa spirituală. Ştiinţa nu poate satisface nevoile religioase ale sufletului omenesc: nu poate să asigure purificarea şi iertarea păcatelor, îndreptarea şi mântuirea sufletelor, sfinţenia, fericirea reală şi nemurirea.

Cauzele distanţării în timp dintre ştiinţă şi credinţă? thinking
În afara atitudinii tendenţioase subiective şi a speculaţiilor venite din partea unor aşa-zişi oameni de ştiinţă, o altă cauză a putut fi reprezentată de influenţa de durată a materialismului ateu comunist asupra mentalităţii colective umane. Materialismul comunist ateu a pus stăpânire pe mentalitatea modernă, care l-a acceptat orbeşte pentru că el s-a dat drept expresie a ştiinţei, ca rezultat al descoperirilor ştiinţifice. El care, ca sistem, reprezintă negarea ştiinţei, s-a servit doar de prestigiul acesteia pentru a se impune mulţimii semidocţilor, incapabili să sesizeze greşelile. Propaganda anticreştină a materialismului ideologic a presupus ignoranţa faţă de o cunoaştere veritabilă, fie prin lipsă de cultură, fie din lipsa de inteligenţă.

| Mayhem666 a răspuns:

Ateismul se bazeaza pe lipsa credintei in Dumnezeu, nu pe credinta ca Dumnezeu nu exista.
Daca intrebi un ateu, o sa iti spuna intotdeauna "Eu nu cred ca dumnezeu exista", nu o sa iti spuna niciodata "Eu cred ca Dumnezeu nu exista".
Astea sunt doua lucruri complet diferite. Sa nu crezi ca ceva exista nu e acelasi lucru cu sa crezi ca ceva nu exista.
Asa ca atunci cand ai cerut de la atei dovezi ca Dumnezeu nu exista ai cerut imposibilul. Mai bine ai intreba de ce ei personal nu cred ca Dumnezeu exista.
Ca sa ma fac clar, eu nu sunt ateu, dar nu sunt nici crestin. Nu am nicio religie, deci prin urmare nu iar partea nimanui. Eu sunt hyperian.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Nu ești nici ateu nici alta religie? Cum e posibil

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca e posibil.

| raMLesS a răspuns:

Nu-ti bate tu capul

| Digikey a răspuns:

Dovezi se dau celor care au si capacitatea sa le inteleaga.Crestinii nu au aceasta calitate, altfel n-ar mai fi crestini.

| sanboss a răspuns (pentru Digikey):

Ai dreptate, cum sa vi inaintea unui crestin sa ii spui ca te tragi din maimuta. Si mai rau ca trebuie sa detaliezi: tata maimutoi, bunicu cimpanzeu, strabunicu gorila si tot asa... ai dreptate noi crestini nu avem aceasta capacitate de a intelege aceste argumente

| raMLesS a răspuns (pentru sanboss):

Omul de fapt a aparut dintr-o coasta, hai sa nu ne mai batem capu cu tot felul de aberatii si mai bine sa spunem rugaciunea, ce zici? Te bagi la un tatal nostru? Doamne ajuta!

| Digikey a răspuns (pentru sanboss):

Sa vii cu doi i.
Bunicul nu bunicu.
Strabunicul nu strabunicu.
Despre evolutie nu stii chiar nimic.Da inainte cu doamne doamne poate iese ceva.

| sanboss a răspuns (pentru Digikey):

Multumesc pentru corectare. Despre evolutie banuiesc ca stii ( ii ) tu sa ne explici aceste taine. Sigur inainte cu Doamne Doamne, nu o sa merg inainte cu ideea evolutiei din monkey, pesti sau vreo alta varianta stupida

| sanboss a răspuns (pentru raMLesS):

Omul nu a aparut dintr-o coasta! Ci a fost facut din tarana pamantului apoi i sa suflat duh de viata. tarana esti in tarana te intorci, intelgi? Femeia insa a fost facuta diferit dar si pentru ea se aplica tarana esti tarana te duci, pentru ca a fost facuta din barbat... Doamne ajuta, sigur cu drag ne si rugam daca vrei.

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Cate tampeni scrii acolo

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Omule esti zero cu biblie, dumnezeu cu mila, in biblie sunt doua geneze si nu degeaba prima creatie e din doua persoane facuti din lut apoi eva din coasta lui adam

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Doua geneze da? care este a doua geneza?

Pacatul a intrat in lume printrun singur om ( adam ) ispasirea pacatul a venit prin Fiul lui Dumnzeu la asta te referi? ajuta-ma sa inteleg... cele 2geneze

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Nu are rost, dumnezeu cu mila

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Caut si eu sa citesc la ce afirmatie mi-ai raspuns, nu gasesc.
Nu am cum sa confund ce zici tu acolo

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa geneza 2: 7 Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Credinta si Stiinta au argumente, si in credinta sunt intrebari si si in stiinta sunt mari intrebari, teoriile stiintifice de acum 20 de ani, desi la vreme aceea au fost considrate revolutionare si imbatabile, astazi sunt injurate si sunt numite prostii, iti pot da exemple daca doresti.

Noi crestinii avem dovezi dovedite chiar si de stiinta in biblie, dar stiinta care neaga biblia de multe ori se dovedeste a fi falsa, din nou iti pot da exemple daca doresti.
Stiu ca voi fi blamat, dar iti dau un exemplu minor.

Simetria dintre materie și antimaterie este perfectă, condiții în care, după Big Bang, particulele de materie și cele de antimaterie ar fi trebuit să se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit să existe, conform concluziilor la care au ajuns fizicieni de la Organizația Europeană pentru Cercetări Nucleare (CERN),
Universul nu ar fi trebuit sa existe confirm teoriei Big Bang, nici un om nu stie totul, pana la urma, fie ca iti place fie ca nu, si in stiinta se rezuma la credinta, alegi ceea ce vrei sa crezi, fie pe Dumnezeu, fie un om cu anumite ipoteze, repet, ipoteze, nu raspunsuri sigure. Ipoteze care de-a lungul timpului au fist schimbate de nenumarate ori, cauta singur daca nu ma crezi.
Eu am cercetat vreme de 10 ani ambele variante, si am ajuns la concluzia bazandu-ma pe toate argumentele, ca biblia este relala si are temelia reala, biblia este o busola care arata spre Dumnezeu, si este reala si demna de incredere, nu citi de pe internet tot ce scrie, cauta singur, citeste carti, nu doar brosuri scrie de nu stiu cine.
Un savant a spus sincer unei televiziuni ''Daca adunam tot ce stim despre univers, si punem la un loc toate informatiile, realizam ca nu stim nimic''
Nu se pot explica raional gaurile negre care absorb pana si lumina si curbeaza spatiul si timpul, rational nu ar trebui sa existe.
Cerceteaza singur, si nu singura sursa sa fie de pe net, cauta carti, citeste si afla.

Faptul ca ai intrebari nu inseamna ca esti pierdut, din contra, faptul ca ai intrebari inseamna ca totusi ai o credinta reala, pentru ca te interesezi, vrei sa afli, cauti, intrebi, iar Dumnezeu spune ''Daca ma cautati, ma veti gasi''
Cauta-l pe Domnul, si il vei gasi, nu vei cregreta, crede-ma.
El se lasa sa fie gasit de ce-l ce il cauta din toata inima.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Mare dreptate ai! Eu știu că Dumnezeu există, eu am pus întrebarea la mișto, pentru oameni care nu accept Existența Lui Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta și religia au legătură, ești tu mai inteligenți decât oamenii de știință? Spune-mi care sunt cei mai cunoscuți atei, de ce mai trăiești dacă ești ceva inutil, nu așa spui tu?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta nu inseamna a sta pe TPU, iisus nu se contrazicea cu alti el spunea fiti precum am fost eu cu voi nu sta pe pc du-te ajuta pe alti, degeaba e credinta dacă nu sunt fapte

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus era un ateu inteligent nu un habarnist

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu crezi ca astia care au scris basmele chiar au crezut dar erau folositoare pentru prosti,fraieri,oameni aia erau geni in arta manipulari stiau cum sa manipuleze emotional omul, iisus a fost un pshiolog genial, nu a fost prost sa stii, era ateu ca si noi si pavel si restul, dale oamenilor credinta si manipuleazai cum ai chef

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sanboss de exemplu va deveni un votant psd =astfel are de castigat psd si biserica, intelegi, oameni cu minte sunt acolo sus

| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia nu spune că :soarele nu este o stea! și nu e păcat să gândești! Dumnezeu spune cercetează și crede ce e adevărat

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns:

Vantul nu exista, atomi nu exista, razaele soarelui nu exista... de ce? nu le vad happy astea sunt argumentele ateilor

Dumnzeu nu exista, de ce? nu il vad

| Daniel323 a răspuns (pentru sanboss):

Vantul se simte si se poate masura viteza cu aparate simple, atomii se pot vedea la microscop, radiatiile soarelui se pot masura.
Dumnezeul tau nu a existat si nu se poate nici vedea nici masura.
Exista doar in mintea indoctrinatilor.

| sanboss a răspuns (pentru Daniel323):

Sigur pentru a masura vantul ai nevoie de aparate simple, atomii ai nevoie de microscop.
Pentru al vedea pe Dumnzeu ai nevoie de credinta

| anonim_4396 explică (pentru Daniel323):

Daca Dumnezeu nu vrea sa se arate normal că nu vrea sa fie descoperit sau măsurat (oricum El este înafara universului și infinit de mare )

| Daniel323 a răspuns (pentru sanboss):

L-ai vazut?

| Daniel323 a răspuns (pentru anonim_4396):

De 2500 de ani refuza sa se arate.
Nici dracu nu l-a mai vazut.

| anonim_4396 explică (pentru Daniel323):

A venit pe pamant, nu stiai?

| Daniel323 a răspuns (pentru anonim_4396):

A venit pe naiba.
Povesti inventate de Saulica cel fara frica.

| sanboss a răspuns (pentru Daniel323):

Pe cine sa vad bro?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am ascultat aseara pe Pavel Corut, destept om. Si spre surprinderea mea omul acesta crede in Dumnezeu dar nu in religie si biserica... tu de ce nu impartasesti acelasi crez, ca doar ai vorbit de ce zice el. Tu esti ateu convins din cate stiu eu

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Omule dumnezeu nu e doar iisus, scrii tampeni, sunt multi dumnezei

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

RAY Omule dumnezeu nu e doar iisus, scrii tampeni, sunt multi dumnezei

Unde am scris eu ca Dumnzeu este Isus? arata-mi sa ma corectez.

Isus este FIUL LUI DUMNEZEU, Nu este aceeasi persoana cu Dumnzeu.

Nu sunt multi dumnezeii, este doar unu singur cel ADEVARAT
Citeste biblia domnule si lasa prostiile, uite ce scrie aici, si zi-mi pe cine sa cred pe tine sau ce sta scris in Biblie?

„Și viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu." (Ioan 17/3)

| Bluestar15 a răspuns:

...cat despre evolutionism, aceasta teorie ale la baza o alta teorie despre aparitia vietii (numita abiogeneza) care presupune ca viata ar fi aparut fara un Creator.Ei bine, abiogeneza sustine ca aminoacizii au format de la sine proteine (desi stiinta arata clar ca sansa ca o singura proteina sa se formeze din aminoacizi e una din 10 la puterea 164, adica 1 cu 164 de zerouri big grin in plus, cea mai simpla celula nu are o singura proteina, ci 42 de milioane, deci iti imaginezi ce bazaconii cred ateii) si apoi cred ca proteinele alea au format singure structuri celulare (imposibil), ca structurile celulare au rezistat suficient de mult pana sa vina toate celelalte structuri, asta in conditiile date de mediul pamantului primar, in conditii nefaste (si asta e imposibil) si apoi structurile alea s-au imbinat de la sine putere (imposibil si asta) si au creat o celula functionala care continea informatie fara sa o primeasca de undeva (imposibil) si care a inceput de la sine putere sa se divida (imposibil si asta).Iti dai seama ca toate lucrurile astea pe care le cred ateii nu sunt doar improbabile, ele sunt perfect imposibile si totusi ateii in continuare le cred.De asta iti si spuneam ca n-are rost sa ii intrebi despre evolutionism sau mai stiu eu ce subiect fiindca iti dai seama ce bazaconii iti vor raspunde, ei sunt soiul de persoane care nu vor sa afle cu adevarat cum e cu existenta lui Dumnezeu si care cred toate lucrurile despre care am scris mai sus si care sunt nu doar improbabile, ci de-a dreptul imposibile. Daca vrei sa ii ajuti, roaga-te pentru ei, e mare nevoie de rugaciune.Toate cele bune, Doamne ajuta! happy

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Teoria big bangului nu poate fi demonstrata fiind ca nu sunt dovezi in acest sens cei care spuneti ca asa se formeaza planetele si ca esista mai multe galaxi cum puteti demontra asta atata timp cat oameni au ajuns doar pe luna si nic acolo nu e sigur ca au ajuns ar putea fi o inscenare.Ati fost voi sa vedeti cum s-a format pamantul? Daca nu ati fost atunci de ce credeti in big bang.Si nici teoria ca Dumnezeu a creat pamantul nu poate fi demonstrata insa biblia spune multe lucruri sespre trcut despre temple loculi pe care poti sa le vizitezi si care exista Eu nu sunt nici creatin nici ateu inac nu m-am convins de existenta sau neexistenta lui Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

E.Ati fost voi sa vedeti cum s-a format pamantul?

ce gandire ai, de ce ai creier sa gandesti omule, sa deduci din dovezi, daca x a omorato pe y gata nu se mai afla

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru RAY):

Dovezi despre big bang nu prea sunt si stiinta este sceptica despre Big bang lansata chiar de ei

| RAY a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Omule tu esti ametit, big bang a fost teoria unui preot catolic, si in lipsa big bang, evolutie asta nu ar dovedi existenta zeului tau

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt nici ateu convins nici cresincios convins.pe scurt sunt 50%ateu si 50%credincios si ciar daca as fi crestin nu inseamna ca as merge la biserica sau ca m-as ruga etc pur si simplu as crede si atat