| Superior a întrebat:

Iar am pacatuit cu malahia...ce ma fac?sad

35 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sa îți ceri sincer iertare lui Dumnezeu și sa depui eforturi sa nu mai practici. Chiar dacă vor mai fi recidive, roaga-te lui Dumnezeu a îți dea puterea sa reușești.

| anonimg a răspuns:

Sa-ti ceri iertare si sa nu mai faci.
"Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica". (Proverbe.24:16)

| Mayhem666 a răspuns:

O mai faci o data laughing

| sublime89 a răspuns:

Cum termini cu filmuletele xxx, dai fuga pe TPU sa intrebi cum iti poti salva locul in rai, asa-i? Ce viata mai ai si tu.

| Clorox a răspuns:

Cui ii pasa? Fa ce vrei in viata! Nu sta dupa zane si spiridusi laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ce stii sa mai faci in afara sa te spovedesti si sa te masturbezi?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Tu si malahia ta....ati devenit foarte enervanti si plictisitori.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Sunt 90%sigura ca ai facut-o privind filme XXX. Daca vrei sa te abtii si sa nu o mai faci, nu privi astfel de filme.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ajută-l pe sărman să nu o mai facă singur, bby.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Nu il pot ajuta decat cu sfaturi.
Apropo, n-m chef de altceva

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce n-ai avea chef?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

1.Nu sintem casatoriti
2.Am doar 13 ani

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ce micuță ești laughing

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Citi ani ai?

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Am 2 decenii.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Esti crestin ortodox?

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Are vreo importanță pentru tine?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Nu.Doar ca sunt cueioasa deoarece de obicei persoanele atee nu sunt prietenoase cu crestinii.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nici reciproca nu prea e valabilă. Tu ai fi prietenoasă cu un ateu?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Nu cred.Personal cunosc o singura persoana atee.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce nu ai fi?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

As fi numai daca am avea o intelegere de la inceput: nu discutam despre credinta si necredinta.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

E și normal că nu stai să vorbești despre asta cu o persoană care nu are aceleași convingeri că nu vei ajunge la vreun consens cel mai probabil. Oricum aici e vorba de toleranță, dacă aceasta nu există se instaurează ura și dezbinarea ceea ce nu e bine. În primul rând suntem oameni și trebuie să ne respectăm indiferent de convingeri că dacă nu o facem(cum am văzut destui și pe aici) e destul de grav. Eu unul nu pot suporta oamenii intoleranți indiferent de convingerile lor.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Eu cred ca toleranta are si ea limitele ei.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Are limite dar dacă un om e tolerant cu tine ai obligația să fii și tu cu el.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Ai perfecta dreptate.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ce fetiță simpatică happy Sper să crești frumos.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Insa mai stiu ca ateii pot provoca mare durere in sufletele crestinilor.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Daca,de exemplu intr-o familie crestina exista un ateu intolerant care mareu ii jigneste pe ceilatlti membri si chiar incepe sa strige la ei,sa-i ameninte,sa-i loveasca, etc, incercind mereu sa-i opreasca sa se roage, sa mearga la biserica, sa-si faca semnul crucii.Cu parere de bine la mine in familie nu exista atei, dar oricum imi este foarte mila de crestinii care au astfel de persoane in familie.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Înseamnă că acel om e cretin. Adică e ok, ești ateu dar lasă-i pe ceilalți în treaba lor. Uite e exact ce am spus înainte, lipsă de toleranță. În familie totuși nu vreau să cred că sunt cazuri prea dese din astea, o familie chiar trebuie să fie unită. Dacă cineva din jur care nu prea are legătură cu tine însă e așa trebuie să îl tratezi cu indiferență.
Când mi-ai spus chestia asta mi-ai amintit de ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=hvvjiE4AdUI

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

Sunt putine cazuri, dar totusi sunt.Eu cred ca dava esti crestin trebuie sa te casatoresti cu un crestin, iar daca esti ateu-nu strica viata unui crestin.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Viața i-o poți strica indiferent dacă ești creștin sau ateu. Nici unui ateu nu i-ar conveni să vină un creștin să îi dea cu Biblia în cap.
Ești mică, ai o viață înainte, ai multe lucruri de învățat și de experimentat. Încă nu ai ajuns să cunoști dragostea, dar o să vezi că nu ține cont de multe și e un sentiment mai presus de oricare altul.
Peste ani o să te schimbi.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru T0T):

O sa ma schimb...Dar oricum mi-ar placea daca m-as cadatori cu o persoana crestina ortodoxa(si nu doar cu numele).O sa-mi gasesc o profesie potrivita cu talantii pe care mi i-a dat Dumnezeu. Dragostea o cunoaste copilul imediat dupa nastere(dragostea mamei).Se indragostesc in serios atunci cand incep sa aiba ginduri mai serioase.

| BogdanMx a răspuns:

Si acum vii si spui pe net? Sa te rogi, sa postesti, sa mergi la un duhovnic, sa iei Canon ca sa nu mai faci... cauta si vei gasi.