| qVoichita a întrebat:

"Iar Iisus stătea înaintea dregătorului. Şi L-a întrebat dregătorul, zicând: Tu eşti regele iudeilor? Iar Iisus i-a răspuns: Tu zici."
Isus aștepta ca dregătorul să-i zică "Fiu al omului, bine ai venit în custodia mea! Hai la tata că învăța-te voi eu domnia!", iar în clipa următoare ar fi izbucnit în plâns zicând "Tată!".
Credeți că Isus îl căuta pe tatăl lui în toți oamenii, nădăjduind că va fi salvat din chinul psihic prin care trecea?

26 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Numai Isus stie ce treburi a avut el pe pamant, ca dintre muritorii de rand nu stie nimeni, doar isi dau cu parerea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In aceeasi perioada era in inchisoarea romanilor si Baraba (Bar Abba) adica fiul Tatalui.
Cam ciudata coincidenta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Barabbas

| BeliveinJesus a răspuns:

Iar Iisus stătea înaintea dregătorului. Şi L-a întrebat dregătorul, zicând: Tu eşti regele iudeilor? Iar Iisus i-a răspuns: Tu zici. Matei 27; 11

Acest verset se refera la faptul ca Iisus Hristos l-a lasat singur pe dregator sa creada ce vrea, nu i-a spus nici da nici nu.

Iar după ce L-au răstignit, au împărţit hainele Lui, aruncând sorţi, ca să se împlinească ceea ce s-a zis de proorocul: "Împărţit-au hainele Mele între ei, iar pentru cămaşa Mea au aruncat sorţi". Matei 27; 35

Din cate poti vedea Iisus Hristos stia totul deja dinainte si aici ma refer ca toata perioada cat a fost pe pamant stia totul ce va sa fie si nici o secunda nu s-a dat la o parte si a facut nici macar un pas inapoi si nici o clipa nu s-a gandit sa se opreasca din a implini cele scrise deja.

Vezi tu, Iisus Hristos s-a rastignit pentru pacatele mele, ale tale si a tuturor ce au fost, ce sunt si ce vor fi pe aceasta planeta.

Daca crezi sau nu in Iisus Hristos si in Sfanta Biblie este alegerea ta. Dar eu te sfatuiesc sa te intorci cu fata la Iisus Hristos si cu spatele la pacate pentru a nu te chinui in focul cel vesnic si a fi alaturi de cel ce te-a creat si trimis pe acest pamant si te asteapta acasa la finalul vietii pe Terra.

Multi nu inteleg dar exista doua morti. Una este cea fizica adica cand un om moare asa cum denumim noi, iar a doua cea sufleteasca pentru ca Iisus Hristos are biruinta asupra mortii dar nu primeste pe nimeni cu sange vechi (pacatos) in Regatul Tatalui (Rai), ci ii primeste doar pe cei care sunt spalati de pacate prin jertfa lui Iisus Hristos de la rastignire si au sange nou si curat si nu mai pacatuiesc nici cu trupul nici cu mintea.

31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, şi toţi sfinţii îngeri cu El, atunci va şedea pe tronul slavei Sale.
32. Şi se vor aduna înaintea Lui toate neamurile şi-i va despărţi pe unii de alţii, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Şi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36. Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.
44. Atunci vor răspunde şi ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă şi nu Ţi-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut.
46. Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

Matei 25: 31-46

Vezi tu, mai bine iti dai viata in mainile lui Iisus Hristos cel care te-a creat si trimis pe pamant si ajuti si pe altii sa ajunga in Rai decat sa ajungi sa vezi cu ochii tai Iadul si sa ramai acolo pe eternitate.

Atentie, nu incerca sa iti salvezi sufletul, caci il vei pierde, lasa-te ghidat de Iisus Hristos, marturiseste-i toate pacatele tale, mergi pe calea cea dreapta si nu mai pacatui deloc. Dezvolta o relatie cu Iisus Hristos pentru caci El este intotdeauna cu tine si nu iti fie frica de nimic. Fi drept si lasa-l pe Iisus Hristos sa te indrume in tot ceea ce ai de facut.

Viata ta se va schimba radical si prin oricate ai trece intareste-ti credinta in Iisus Hristos si nu te indeparta de el.

Rabdare, rabdare, rabdare, cum spunea parintele Cleopa.

Ai incredere In Iisus Hristos si numai in el, citeste biblia, intoarce-te cu spatele la pacate si vorbeste cu Iisus Hristos. Roaga-te mult mult mult si iti va da intelepciunea sa vezi in ce lume traiesti unde la tot pasul sunt capcanele Diavolului.

| oprescudorin11 a răspuns:

Voi incepe cu sfarsitul: Iisus Christos a venit sa Mantuiasca, nu suferea, caci este DUMNEZEU! Iar Dumnezeu nu sufera pentru Creatia Lui, doar incearca sa ajute(Mantuiasca).Sa-Si perfectioneze Creatiunea, gresit orientata in diverse momente.
Oamenii asociaza si asociau si la acea vreme, si de cand lumea, pe Dumnezeu cu un fel de rege pamantean, al gliei!
Un parvenit, cu multi bani, care face si legea in regatul lui, prin FORTA!
Dumnezeu Nu Este Un Parvenit!
El a creat totul!
Ca atare, nu poate fi asociat vreodata cu vanitate, sete de putere, altele,(cotcarii ale sufletului uman necredincios!).
Iisus este Fiul Lui Dumnezeu, prin Sfanta Trinitate se CONFUNDA CU DUMNEZEU! Este acelasi Concept(ca sa ma exprim asa).
Noi fiind Parte a Creatiei, nu putem intelege decat ceea ce ne priveste!
Niciodata 'o parte' nu poate intelege 'intregul'.
Totusi, noua, oamenilor ne-a dat si POSIBILITATEA de a putea intelege!]
In virtutea asta ne dam cu presupusul in privinta Bibliei.
Biserica este, a fost, legatura de intelegere cu Dumnezeu.
Este Mireasa Lui Dumnezeu.
Dar o mireasa, pilda nu e intamplatoare, mai si greseste!
Revenind la intrebarea dregatorului( a ta), eu as interpreta astfel:
'o celula a mea, ma intreaba ce cauta in corpul meu?!; iar eu ma scarpin nitel si o elimin! Sau o tratez si o pastrez!
Cred ca Iisus, ca si atunci cand a exclamat pe cruce cele cunoscute, a vrut sa aduca aminte ca Tatal ( a carui parte este si El)guverneaza Creatia ce-i apartine!
In cazul intrebarii tale, mai precis, Iisus a plans( nu din alte motive, decat sa invoce Mila dumnezeeasca fata de ratacitori), apoi L-a invocat pe Atotputernicul, ca sa ne aminteasca despre CREDINTA!(acel liant intre parte si intreg).
Nu vreau sa scriu romane, s-au scris deja.
Sper sa ai limpezimea sa intelegi ideea! Asta vine doar prin Credinta, Sfantul Duh, mai apoi.

| qVoichita explică (pentru BeliveinJesus):

Acest verset se referă la faptul că Isus dorea ca dregătorul să decidă ceea ce este el (fiu, rege, împărat, zeu, condamnat,...), aflând că nu are autoritatea pe care pretindea că o are. Acest fapt reiese și din incidentul petrecut în prima zi la Ierusalim, când a intrat în templu și fiind manipulat a făcut scandal. Isus avea complexe de inferioritate, suferind de o tulburare psihico-emoționale, și din această cauză el putea fi modelat după voia oricui.
Întrebarea mea este "Credeți că Isus îl căuta pe tatăl lui în toți oamenii, nădăjduind că va fi salvat din chinul psihic prin care trecea?"

| qVoichita explică (pentru oprescudorin11):

"o celula a mea, ma intreaba ce cauta in corpul meu?!; iar eu ma scarpin nitel si o elimin! Sau o tratez si o pastrez!"
Vezi că te mănâncă celula aia de se cheamă neuron. Nu te scărpina în cap stând pe gânduri, du-te și tratează-te.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru qVoichita):

Oare esti sigur ca ai ce scarpina? In ce te priveste?

| qVoichita explică (pentru oprescudorin11):

Pe mine mă întrebi?

| qVoichita explică (pentru oprescudorin11):

Nu am la ce să mă scarpin pentru că nu mă mănâncă.
În ceea ce te privește ai grijă, senzația de prurit asociată cu delirurile psihotice sunt cauzate de îndoctrinarea religioasă.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru qVoichita):

Adevarul ca nici prostia nu doare, nici neuronul(te-ai laudat ca ai avea asa ceva), nu te scarpina.
Esti un fericit! Bafta!
De ce nu te apuci de politica? Acolo ai fi in 'apele tale'. Lasa domeniile astea de 'psihopati'! E prea complicat, nici bani nu ies de aici! Asculta-mi sfatul.

| danay72 a răspuns:

Nu. Isus era acuzat în mod mincinos, printre altele, ca el vrea sa fie regele iudeilor pe pământ, iar aceasta ar fi fost o amenințare pentru Roma. Spunând, tu spui, l-a lăsat pe Pilat sa tragă singur concluzia.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Isus era stânjenit de întrebarea dregătorului și se temea de acele acuzații fiindcă se închipuia, printre multe altele, și rege pământean. Răspunsul "tu zici" reprezintă o tentativă de disculpabilizare a unui bolnav psihic complexat care considera că închipuirile din mintea lui sunt prioritare față de apărarea propriei vieți.

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Isus nu a vrut niciodată sa fie rege, acesta a fost și motivul pentru care, când mulțimea a vrut sa îl facă rege, el a plecat din mijlocul lor.

| qVoichita explică (pentru danay72):

A dorit să fie rege dar s-a simțit incapabil și de aceea a plecat din mijlocul lor. Apoi a căutat să ajungă la putere pe căi ocolite.

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Biblia prezintă altceva despre Isus.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Mai prezintă și altceva despre el, faptul că era necumpătat și naiv
"I-au dat să bea vin amestecat cu fiere; şi, gustând, nu a voit să bea."
Sau a fost cumva vreun oenolog care își practica meseria în orice circumstanțe?

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Faptul ca nu citești contextul te poate face sa nu înțelegi un text.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Ce vrei să spui, că a făcut-o fiind constrâns psihic? Păi pe acest criteriu și homosexualii ar fi obținut de la el ceea ce-și doreau. Asta întărește faptul că era un individ labil psihic.

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Din nou repet, când nu citești contextul, poți trage concluzii pripite.Citește evanghelile fara prejudecati, pentru început și vei cunoaște mai bine ce a zis și a făcut Isus.

| qVoichita explică (pentru danay72):

În evanghelii realitatea se împletește cu ficțiunea, deci acestea trebuie citite cu discernământ!

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Evanghelile conțin metafore,parabole,ilustrări, hiperbole, iar cel care le studiază atent le înțeleg corect.Dar, asa cum a zis Isus multi,, au urechi, dar nu aud și au ochi, dar nu văd,,.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Și ce figură de stil vezi în răspunsul sec pe care Isus l-a dat dregătorului?

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Faptul ca ai spus unele lucruri despre Isus, arata ca nu îl cunoști. Vorbeam ca în evanghelii vei întâlni multe figuri de stil.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Dacă tot veni vorba de figuri de stil, transpun câteva pasaje din evanghelie într-un fapt petrecut în zilele noastre.

Fiind sărbătoarea hramului unei biserici, se petrece și se întind tarabe în preajma acesteia. Un impostor, care se dă drept preot, se năpustește răsturnând tarabele și îi mustră pe comercianți. Comercianții, având aprobarea bisericii, fac sesizare cu privire la acest incident iar după câteva zile impostorul este prins și dus la audieri. La întrebarea organului judiciar "Tu ești preot?" inculpatul răspunde "Tu zici.", iar la acuzațiile aduse de către comercianți și adevărații preoți nu dă răspuns.
Nu este ciudat comportamentul inculpatului care, cu câteva zile înainte, era plin de entuziasm și aplica el legea dar dintr-o dată a amuțit aflându-se părăsit de cei care îl susțineau?

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Și tăcerea este un răspuns. Pilat l-a considerat nevinovat pe Isus și vrea chiar sa îl elibereze. În schimb, Isus știa ca trebuia sa moara. Nu avea de gând să îl convingă pe Pilat de nevinovăția sa, pentru ca trebuia sa moara. De aceea spun, ca dacă citești cu atenție contextul înțelegi de ce a venit Isus pe pământ, de ce a vrut sa moara, de ce nu s-a implicat în politică, etc.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Și eu îl consider nevinovat pe Isus, nici nu pun la îndoială acest fapt.