| qVoichita a întrebat:

Voi ce înțelegeți din următoarele fragmente din Biblie?
"Şi a intrat Iisus în templu şi a alungat pe toţi cei ce vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor care vindeau porumbei."
"Şi El le-a zis: Acum însă cel ce are pungă să o ia, tot aşa şi traista, şi cel ce nu are sabie să-şi vândă haina şi să-şi cumpere.
Căci vă spun că trebuie să se împlinească întru Mine Scriptura aceasta: "Şi cu cei fără de lege s-a socotit", căci cele despre Mine au ajuns la sfârşit.
Iar ei au zis: Doamne, iată aici două săbii. Zis-a lor: Sunt de ajuns.
Şi, ieşind, s-a dus după obicei în Muntele Măslinilor, şi ucenicii l-au urmat."
"Iar Iisus i-a zis: Prietene, pentru ce ai venit? Atunci ei, apropiindu-se, au pus mâinile pe Iisus şi L-au prins.
Şi iată, unul dintre cei ce erau cu Iisus, întinzând mâna, a tras sabia şi, lovind pe sluga arhiereului, i-a tăiat urechea.
Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri."
"Şi au scuipat în obrazul Lui, bătându-L cu pumnii, iar unii Îi dădeau palme,
Zicând: Prooroceşte-ne, Hristoase, cine este cel ce Te-a lovit?"
"I-au dat să bea vin amestecat cu fiere; şi, gustând, nu a voit să bea."
"Iar Iisus stătea înaintea dregătorului. Şi L-a întrebat dregătorul, zicând: Tu eşti regele iudeilor? Iar Iisus i-a răspuns: Tu zici.
Şi la învinuirile aduse Lui de către arhierei şi bătrâni, nu răspundea nimic.
Atunci I-a zis Pilat: Nu auzi câte mărturisesc ei împotriva Ta?
Şi nu i-a răspuns lui nici un cuvânt, încât dregătorul se mira foarte."

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

I-a îndemnat sa își ia punga și bani, pentru ca urmau sa predice la cei care nu erau evrei și știau ca aceștia nu erau ospitalieri ca și evreii.Cat au predicat în Israel, nu au avut nevoie de aceste lucruri, deoarece obiceiul era sa fie ospitalieri fata de străini.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie la religie de raspunsurile intrebarilor de mai sus? Unele texte nu au nevoie de explicatie; iar la altele e foarte mult de explicat. O sa incerc sa fac asta foarte pe scurt.
1. (Matei.21:12)
In templul din Ierusalim se putea vinde si cumpara. Legea din vremea aceea cerea ca cel putin barbatii sa vina de 3 ori pe an la Templu ca sa aduca jertfe. Cei ce stateau departe de Ierusalim puteau sa vina cu bani la Templu ca sa cumpere animalele de jertfa direct de la Templu, ca sa nu vina cu ele de acasa de la o distanta foarte mare.
Vanzarea si cumpararaea de animale in templu era buna; ce era rau era faptul ca evreii transformasera o sarbatoare sfanta din locul sfant(Templu) in targ; adica uitasera de solemnitatea sarbatorii si inimile lor erau indreptate spre castig. Iar Isus le cunostea inimile.

2. (Luca.22:36)
Era timpul incheierii lucrarii pe pamant a lui Isus. Pana atunci a luptat Domnul Hristos pentru ucenici; de atunci trebuia ca ei sa duca lupta mai departe. Cuvantul 'sabie' a fost folosit de Domnul Isus doar la modul figurat; ucenicii nu pricepusera aceasta si de aceea El le-a zis: "Destul."

| qVoichita explică (pentru anonimg):

Și cuvintele pungă și traistă le-a folosit la modul figurat? Mie nu mi se pare, întrucât popii au perpetuat acest obicei și îl practică și astăzi.

| Mayhem666 a răspuns:

Great storywinking I hate it laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Intrebarea pe care ar trebui sa si-o puna toti crestinii este de ce ar fi avut nevoie de doua sabii fiul lui Dumnezeu cel atotputernic, care propovaduia intoarcerea celuilalt obraz.
Nu cumva era seful zelotilor?
"38. Impreuna cu El au fost condamnati inca doi zeloti: unul la dreapta, si celalalt la stanga Lui. "
Spune ceva asta?
Biserica a alterat traducerea sa nu se faca legatura intre Iisus si zeloti.

| qVoichita explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu cred că a fost cu adevărat șeful cuiva, apostolii îl însoțeau ca să nu dea în gropi. De fapt a fost un oenolog care avea o afecțiune... pentru n oi.

| pufulescu a răspuns:

Primul paragraf este singurul important!
Bancile si camataria pe care o practica acestea ar trebui interzise, conform legii crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa le luam pe rand in contextul din care au fost scoase, fiindca o sa-ti explic eu astea cand imi vei spunesi tu ce insamna; caci unde-ajunge nu-i hotar, nici ochi spe a cunoaste, si ..de treci codri de arama, pe unde ciuma paste? caci iata calul nazdravan, e al apocalipsei, si mi l-a dus pe calaret, taman in grugul prispei.deci imi spui tu de unde am scos eu astea, iar eu iti spun de unde le-ai luat tu, pe capitole, versete pagini etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înțeleg că-s niște porcării dintr-o carte plină de minciuni și cruzime.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......istos.html