| zeus24 a întrebat:

„12. Şi a intrat Iisus în templu şi a alungat pe toţi cei ce vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor care vindeau porumbei.
13. Şi a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceţi peşteră de tâlhari!"
isus avea probleme cu autocontrolul?
"39. Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ, rugându-Se şi zicând: Părintele Meu, de este cu putinţă, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voieşti.
40. Şi a venit la ucenici şi i-a găsit dormind şi i-a zis lui Petru: Aşa, n-aţi putut un ceas să privegheaţi cu Mine!
41. Privegheaţi şi vă rugaţi, ca să nu intraţi în ispită. Căci duhul este osârduitor, dar trupul este neputincios.
42. Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta."
cu cate pahare sa cinstit isus si impreuna cu cine? nu cumva a intrat chiar el in ispita?
au fost paharele indeajuns de multe pentru a fi mut in fata dregatorului?
„11. Iar Iisus stătea înaintea dregătorului. Şi L-a întrebat dregătorul, zicând: Tu eşti regele iudeilor? Iar Iisus i-a răspuns: Tu zici.
12. Şi la învinuirile aduse Lui de către arhierei şi bătrâni, nu răspundea nimic.
13. Atunci I-a zis Pilat: Nu auzi câte mărturisesc ei împotriva Ta?
14. Şi nu i-a răspuns lui nici un cuvânt, încât dregătorul se mira foarte."
"34. I-au dat să bea vin amestecat cu fiere; şi, gustând, nu a voit să bea."
Daca Isus a fost Dumnezeu intrupat nu trebuia sa stie ca vinul era amestecat cu fiere fara sa-l guste?

4 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Iisus nu isi folosea puterile pentru orice fleac
Si era jumate uman asta explica multe

| zeus24 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Nu avea astfel de puteri. drept dovada a facut uz de violenta pentru ai scoate pe vanzatori din templu.

Răspuns utilizator avertizat