| OOOLEOOO a întrebat:

"Iar pentru Iisus raiul nu a fost nici in ceruri nici pe pamant ci a fost in interiorul lui"

Am citit asta mai demult intr-o carte Buddista, cum comentezi? poate fii fericirea atribuita raiului regasita in interiorul nostru?

7 răspunsuri:
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este o interpetare a urmatorului verset :
"Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Stii nu are treaba mancarea cu mancarimea

| anonimg a răspuns:

Ca sa-L cunoaste pe Domnul Iisus este vital. Dar ma indoiesc ca putem sa Il cunoastem de la cei care sunt pe jumatate crestini -printre acestia se numara si budistii.
θρησκείa a raspuns bine -caci in primul rand Imparatia lui Dumnezeu este una spirituala. Iar daca nu o vom primi pe cea spirituala, la sfarsitul acestui pamant nu vom putea intra nici in cea fizica.

| RAY a răspuns:

Primi crestini erau gnostici de aia ei credeau altceva despre rai sau iad

| victor333 a răspuns:

Nu neaparat fericirea cat si tristetea sunt peste tot atat in interior cat si in exterior de fapt nu e nici o prea mare diferenta intre cele 2 decat de perceptie u esti si in exterior cat si in interior esti una cu natura

| danay72 a răspuns:

Fericirea autentica apare in urma une relatii stranse de prietenie cu Dumnezeu si aplicare principiilor biblice in viata.E adevarat ca faptul de a sti care este scopul lui Dumnezeu, ne ajuta sa avem obiective spirituale in viata.

| aurasauras a răspuns:

Asa este pentru toti, raiul sau iadul este in mintea fiecaruia.