| oprescudorin11 a întrebat:

Iarasi sunt nelamurit, asa ca va cer ca de obicei ajutorul.
Care sa fie cauza aparitiei Protestantismului Religios Cresiin -poate si musulman(Ian Hus, Luther, Biserica Anglicana, nu mai vorbesc de secte).
Banuiesc ca sunt cauze serioase, mai ales vazand amploarea! Sa fie cauze fundamentale sau formale?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Cauza a fost ca Biblia era tinuta sub obroc si crestinii de rand trebuiau sa creada doar ce le zicea popa (care la slujba bolborosea in latina si nu intelegeau oamenii nimic). Plus multe abuzuri ale clerului catolic, de care devenisera satui. Nu in ultimul rand, situatia politica ii era prielnica.

Daca si l-ar fi pastrat prieten pe Luther, catolicismul ar fi avut de castigat de pe urma lui.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Este adevarat! Biblia a fost la nemti tradusa tardiv. Sunt de acord ca oamenii au fost timp indelungat inselati.
Poate fi un punct de plecare.
Dar nu-mi maispuneti ca descoperint Decalogul, este gresit! Sau macar dovediti-o.Sau il discutam.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Decalogul consta din reguli morale subiective, pe care oamenii le pot crede sau nu, fara a gresi cu nimic prin asta. De ex. primele patru porunci sunt totalitare: definesc ce nu are voie poporul sa faca din punct de vedere religios, iar abaterile se sanctioneaza cu pedeapsa capitala. Decalogul nu are spirit de toleranta si impacare, ci un spirit nemilos si ucigas.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

S-a zis ca Dumnezeu este gelos(nu accepta alternative), si razbunator. Poti citi Iosif si Fratii sai (de Thomas Mann).
Dar 'pedeapsa capitala ' se refera la moartea spiritului. Care desigur se poate implicit rasfrage si asupra trupului. Dar Noul Testament descopera 'INVIEREA">.
Decalogul este nitel amendat!

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

De aici, de la afirmatiile tale, corecte, in ce ma privesc, rezulta ca nu intamplator oamenii nedreptatiti TIPA!
Biserica este o INSTITUTIE!
Ea culege date si modifica practicile gresite, adevarat cu intarziere.
Am fost in Germania, si voiam sa gasesc o biserica in sens propriu, la care sa ma rog.
Am gasit un 'mirean ' al lor, localnic si am rostit, ca nu stiam mai mult, cuvantul 'Kirche'!
Respectivul a scos doua maini, nu m-a certat, si mi-a spus FIX!:
In dreapta sunt Protestantii, in stanga Lutheranii!
Fara comentarii.
Desigur ca m-am dus la Lutherani!
de ce? Imi placea BACH!
Pentru mine Lutheranii aveau o justificare pe care sa o si inteleg.

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

M-am dus la Lutherani, m-am dus la biserica pe care am gasit-o cea mai apropiata de ORTODOCSi. In zona!
Nu m-am dus la ei pentru ca nu stiu totul despre ei! Mi se pare o tampenie sa te inscrii la o secta, doar ca nu-ti plac canoanele Bisericii in care te-ai nascut! Protestatari! Sau preotii care 'bat campii'.
A nu ma intelege gresit!

| Ben00 a răspuns (pentru oprescudorin11):

M-ai incurcat! Protestanti vs lutherani? Care sunt aia protestanti germani?

| oprescudorin11 explică (pentru Ben00):

O sa razi! Dar apropierea mea fata de biserica, fata de Crestinism s-a petrecut mai tarziu decat Botezul meu crestin Ortodox.
Cine crezi ca m-a apropiat?:Bach si Haendel.
Unul Luteran, celalat anglican.Mi-au placut prin muzica (orga -inexistenta la noi ortodocsii, coruri si frumoasele oratorii- apoi prin si cuvinte). Analizand ulterior, raman la ideea ca Ortodocsii sunt cei Adevarati!

| Ben00 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si eu am aflat de Sf Siluan si Sf Serafim de Sarov de la emisiunea radio a unui yoghin.
In ce priveste muzica am auzit o vorbulita a muzicianului Arvo Part despre originea muzicii lui Mozart. Am testat cateva compozitii sa vad daca imi pot "formata" niste "bad-uri" ale caracterului. N-am putut sa trag niste concluzii, dar nici n-am cautat mult; insa cred ce trebuie sa primim esential pentru anihilarea a ceea ce e rau in fiinta vine prin rugaciune si Duhul Sfant.

| oprescudorin11 explică (pentru Ben00):

Muzica lui Mozart, mi-a placut instantaneu!
Se zice si se zicea despre ea ca dezvolta inteligenta. Se mai zicea, de asemenea ca este propaganda Masonica.(mai ales Flautul Fermecat -DIE ZAUBERFLOTTE. Ca text. Sunt in studiu si voi urmari si sugestiile tale despre care nu aveam cunostinta, sincer! Da sunt sigur ca -mi vor lamuri multe abngoase!

| oprescudorin11 explică (pentru Ben00):

Nici nu mi-a trecut prim minte sa sa confund, sa compar muzica sau sa o calific in functie de Credinta, aderenta la cluburi, etc.
Mozart ramane MOZART.Deasupra unor discutii de acest gen.Muzica ramane pentru mine limbajul superior, oricaror alte incerrcari.

17 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Cauze diverse, toate avand insa ca obiectiv eliminarea primatului papal si a canoanelor catolice. Biserica anglicana, de exemplu, a fost copilul unui scandal politico-juridic: Papa nu voia sa recunoasca divortul lui Henric VIII de Caterina de Aragorn, si atunci regele a pus bazele unei Biserici care sa ii fie fidela.

| oprescudorin11 explică (pentru Dandanache):

Asa am crezut si eu initial, dar mai apoi mi s-a parut ca Henric al VIII lea a folosit prilejul sa scape de o papalitate corupta, care voia sa tina sub 'papuc'Europa.
Mai ajungea Anglia, oare, ce este azi, daca nu scapa de jugul papal, corupt si la acea vreme, poate in mai mare masura decat azi?

| drutzix a răspuns:

Pe scurt Protestantismul a aparut cand unii au crezut ca inteleg mai bine Biblia si a fost indemnat de regi pentru ca le oferea mai multa putere lor si independenta fata de statul Papal.
La musulmani e mult mai simplu. Au doar doua secte Sunni si Shia. Si se contrazic doar la cine ar fi trebuit sa il urmeze pe Mohhamad.

| oprescudorin11 explică (pentru drutzix):

Pe naiba! Au si aia o gramada de secte! Si harapii au o gramada de 'regi' si de petrol., poate asta sa le fi luat mintile!

| DonaldTrump a răspuns:

Opozitia lui Martil Luther asupra controlului exercitat de papalitate asupra Europei. Numai preotii stiau latina sa citeasca Biblia si reformantii nu erau prea ferciti cu asta.
Ar mai fi si regele Henrich al VIII - lea care voia sa devorteze de sotia lui sterila, dar el doar a profitat de situatie.

| Ben00 a răspuns:

Desi s-a revoltat si impotriva monahismului, si impotriva sfinteniei, Luther a avut si un punct sustenabil: unele practici deviate ale unor clerici catolici. In schimb e de neinteles ce au mai vrut zecile de secte neo. Ce-i aia baptism? noi nu ne botezam? Sau ce-i aia penticostal? noi nu serbam Cinzecimea? sunt penticostalii gestionari ai Sfantului Duh?
Ce-i aia evanghelist? noi (ortodocsii, catolicii) nu citim Biblia? Ce-i aia Martorii lui Iehova? Noi nu marturisim pe Dumnezeu prin rugaciune, prin alipirea de biserica? Au alt Dumnezeu pe care il marturisesc?

| oprescudorin11 explică (pentru Ben00):

Normal este ce spui! Nu am comentarii! Sunt secte de import, majoritatea venite din SUA, cu bani si influenta, care din motive economice evidente s-au insinuat si in Europa.
A propos! Poate nu stii, ca PAPA vrea unirea cu Ortodocsii! O manusa aruncata!
Personal nu sunt de acord, catolicii sunt deja trecuti de mine in aripa 'adaptarii cu asa zisa stiinta' care nu are nici in clin, nici in maneca cu ortodocsii! Nu vreau acum sa intru in amanunte! Cand doresti, mi-ar place sa ne punem 'lucrurile la punct'. Spre intelegerea noastra!
Mai degraba Biserica Anglicana ar fi mai apropiata de noi(cu exceptii si aici), am vorbit si cu anglicani.
Dumnezeu este acelasi, doarraportarea fata de El difera din motive straine de Credinta!