| mentholinks a întrebat:

Iata cu ce versete se termina Vechiul Testament: „Aduceţi-vă aminte de Legea lui Moise, robul Meu, căruia i-am dat în Horeb rânduieli şi porunci pentru tot Israelul!
Iată, vă voi trimite pe prorocul Ilie înainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare şi înfricoşată.
El va întoarce inima părinţilor spre copii şi inima copiilor spre părinţii lor, ca nu cumva, la venirea Mea, să lovesc ţara cu blestem!" Nu e interesant ca Dumnezeu tot zice de Legea lui Moise iar crestinii practic au aruncat-o la gunoi?

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este vorba despre Legea lui Dumnezeu, cele 10 Porunci, redata pe VREMEA lui Moise dar vesnica. Nu toti crestinii au aruncato la gunoi, mai sunt "o ramasita" care inca o respecta.

| mentholinks explică (pentru danut):

De acord, stiu ca voi adventistii tineti Sabatul, ziua Domnului adica, cea care este precizata in cele 10 porunci. Totusi am inca nedumeriri in felul in care respectati voi prima porunca atunci cand spuneti ca Isus este Dumnezeu. Desigur asta pentru tine nu e o problema fiindca tu crezi ca YHWH, cel care a dat poruncile a fost chiar Isus. Eu nu cred asta asa ca nu o sa putem fi niciodata de acord in privinta asta. Sper ca Dumnezeu sa deschida ochii celui ce nu vede bine.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt de acord dar cred ca vei ajunge si tu la concluzia ca Hristos ESTE Yahve.