| secessumaeternum a întrebat:

Ieri am facut greseala de a deschide televizorul. In amalgamul de stiri difuzate una mi-a tras atentia si totodata m-a amuzat mult. Era vorba despre asa-zisa minune din copac adica un desen a lui Hristos pe scoarta copacului. Explicatia acestei,, minuni" a venit cu cateva zile intarziere si din acesta cauza crestinii cu creierul blocat au considerat-o si inca o considera un semn de la Dumnedzau. Scriu Dumnedzau pentru ca asa se scria si in Evul Mediu. Ast-vara, un vanzator stradal de pepeni se plictisi atat de tare asteptandu-si clientii incat se hotara sa deseneze pe copacul descojit la umbra caruia statea un personaj biblic. Si fiindca avea talent la desenat icoane pentru ca inainte de a vinde pepeni cu asta se ocupa, rezultatul a fost unul spectaculos care i-ar fi facut invidiosi pe multi pictori. Buuun...In prima zi de Craciun, un individ care oprise masina la marginea drumului probabil pentru a urina, a vazut,, minunea". A uitat sa isi faca nevoia fiziologica de atata uimire si frica si a ingenunchiat in fata copacului, in acelasi timp butonandu-si telefonul pentru a-si anunta alti amici cretini. In scurt timp s-au adunat la locul cu pricina o multime de oameni care la randul lor au chemat televiziunea. A treia zi de Craciun pseudominunea a disparut prin interventia omului sau prin cea a lui Dumnedzau dupa cum spun crestinii. Pictorul vanzator de pepeni a decis ca e timpul sa scoata la iveala misterul. A si probat asta printr-un desen pe scoarta de copac, este adevarat, nu i-a iesit intocmai ca cel de ast-vara deoarece nu era plictisit si batut in cap de soare ca ast-vara pentru a crea o opera. Cretinii nu il cred, au ramas tot la Dumnedzau. Intrebarea: Nu credeti ca increderea asta excesiva in divinitate marcheaza stagnarea sau chiar regresul societatii? Oamenii contemporani nu pot fi asemanati cu cei din Evul Mediu din aceasta privinta?

Răspuns Câştigător
| dragos38 a răspuns:

Nu stagneaza nimic,cei care sau dus la copacul acela sa se inchine,nu gandesc simplu,iar progresul omeniri nu a stat nici odata pe umerii turmei,ci pe persoane care chiar gandesc,cam asa era si prin comuna primitiva majoritatea se inchinau la orice,dar totusi mai erau si oameni care gandeau, Pitagora, Thales din Milet, Galileo, si o persoana mai din zilele noastre ar fi Issac Asimov a aratat la tv un interviu cu el, in care el isi imagina ca in viitor vor aparea masini fara conducator, si avand creier de robot si compania google chiar la asta lucreza, a mai prevazut ca oameni vor vorbi la telefoane mobile ceea ce se si intampla, si vor aparea trenuri cu levitatie magnetica ceea ce exista in Japonia, Franta si poate si in Romania intr-un viitor cine stie.

| secessumaeternum explică (pentru dragos38):

Cam asa e, progresul nu se bazeaza pe turma. Dar nu crezi ca turma impiedica afirmarea oamenilor care au un cuvant de spus in evolutie?

| dragos38 a răspuns (pentru secessumaeternum):

Nu, de fapt are si turma o influenta asupra celui care vrea sa ajute in evolutia societatii dar prea putin Darwin nu s-a impiedicat de turma, Asimov la fel a scris ce si-a imaginat el, Galileo la fel, chiar daca... Bruno iarasi a spus ce a observat ca pamantul se misca chiar daca turma credea invers, Leo Taxil a scris cartii care critica religia catolica chiar daca a fost numit eretic, deci concluzia mea este ca cei care sau afirmat nu aveau treaba cu turma, pentru ei turma reprezenta ceva amuzant.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

: )) Ştiam că o să pierd multe faze geniale, dacă renunţ la televizor...

Unii sunt dispuşi să creadă în orice, cu tot, cu dovezi, că realitatea e alta, în faţă. Mulţi încă mai cred în basmele biblice şi "minuni", pe care nici nu le-au văzut, doar din auzite.
Credulitatea e boala omului ignorant, iar ignoranţi suntem destui, Doamne ajută! Cum altfel religia ar fi rezistat atât?

| Mădă0611 a răspuns:

Si Iisus arata ca in tablourile crestinilor, nu? Cica el poate sa arate cum vrea, dar arata doar cum vor oamenii.

| sublime89 a răspuns:

Am vazut si eu stirea, si m-am amuzat. E o dovada de cat de stupid poate fi crestinismul in secolul 21, intr-o tara in care multi oameni au ramas inca la mentalitatile din secolul 11. E mai mult decat regretabil cum pot sa treaca si 1000 de ani, dar gandirea romanului sa nu se schimbe aproape deloc.

| Kalla a răspuns:

Si care e problema ta daca lumea este increzatoare in Dumnezeu?
In pimul rand nu suntem in evul mediu deci se spune Dumnezeu.
Daca tu nu crezi asta nu inseamna ca nu exista.
Ia uite domne! Nu aveti religie si va luati de Dumnezeu si de crestinism.Get a life.

| secessumaeternum explică (pentru Kalla):

Primesti vreun ban de la popa ca sa ii tii apararea lui Dumnedzau cu atata inversunare?

| Kalla a răspuns (pentru secessumaeternum):

Eu nu am nevoie de bani sau de popi.Eu voi trece prin gheata si foc pentru Dumnezeu.I-am daruit sufletul meu si la sfarsit ma voi odihni in campiile Sale.

| secessumaeternum explică (pentru Kalla):

La sfarsit vei putrezi in pamant

| LordBolton a răspuns:

Majoritatea religiilor au stagnat procesul tehnologic (exceptie poate fac cele din Asia ). In tarile sarace si nedezvoltate sunt foarte religioase, coincidenta? Totusi unii oameni nu cred nici cand este evident ca nu au dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nun ateu cu aceleasi invective si jigniri, mai mult, cu aceeasi chestie rasuflataaaaa.nenica? mergi cu Domnul.

| Dumniezău a răspuns:

Esti ateu? O sa fi fiert in cazan daca nu crezi in mine.Asa faci?

| 1DeadMemories a răspuns:

Gradul de incultura se revarsa aducand la lumina astfel de minuni.Ne este mai usor sa credem in sf-uri decat in minunile facute de doua maini sau ne dorim cu asa inversunare sa existe d.zeu incat suntem orbiti si nu vedem ce poate face un om simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| secessumaeternum explică:

Auuu... Tu esti Dumniezau? Acum ma caiesc? Ce as putea face ca sa ma ierti mai repede?

| Hombre a răspuns (pentru secessumaeternum):

"Ce as putea face ca sa ma ierti mai repede?"
Un pupat in fund, pentru ca celor sfinte le place asta si ai un loc rezervat in raiwinking

| secessumaeternum explică:

Da...Voi pupa tot ce gasesc in cale pentru a-l multumi pe Dumniezau, in special ciolane. Jur ca voi strabate sute de km ca sa ajung la racla unui sfant si o sa suport conditii meteorologice aspre pentru a ma inchina unei cutii in care se afla o mumie. De asemenea, ma voi bate si ii voi injura pe toti cei care se afla inaintea mea ca sa pot sa ajung mai repede la racla si sa omozolesc cu piosenie. Iti multumesc Sfinte Hombre pentru ca m-ai ajutat sa gasesc rostul vietii!