| dragos9234 a întrebat:

Ii sunteti voi recunoscatori satanei pentru viata voastra?
Sunteti constienti ca daca Adam nu ar fi muscat din fructul interzis noi nu am fi existat(asta presupunand ca dumnezeul biblic exista)

30 răspunsuri:
| Ichnat a răspuns:

Eu ii sunt recunoscator! Am langa mine o satanita... uffff, chiar acum ma duc sa ii multumesc happy

| minahrs a răspuns:

De ce i-as fi recunoscator ca traiesc pe pamant si nu in Paradis?

| EmaS a răspuns:

Nu,din contra, daca el nu era mincinos si rau atunci noi am fi trait in armonie si pace.

| RAY a răspuns:

Basme personajul ala care juca carti in vt

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Daca satana nu era asa cum il descrii tu, cum mai faceau Adam si Eva copii?

| adisuper a răspuns (pentru EmaS):

Armonie,pace şi supuşi? Şi fără nimic din ce avem acum, am trăi în peşterii şi am vâna pentru mâncare? Cea mai periculoasă formă de scalavagism este aceea în care sclavul nu ştie asta şi are impresia de libertate, atunci sigur nu o să caute adevărata libertate.

| dragos9234 explică (pentru minahrs):

Nu puteai trai acolo!
Cand Adam a muscat din mar a realizat ca are putulica iar Eva pasarica.
Cum mai faceau ei copii?
Dar esti constient/a ca tu ai aparut pentru ca unul dintre cei 20 de milioane de spermatozoizi ai tatalui a a ajuns in unul din ovulele mamei tale? Esti constient/a ca, daca altul ar fi fost spermatozoidul care a intrat in contact cu ovulul, nu ai mai fi existat?

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Bineinteles ca faceau. Dumnezeu le-a dat porunca: cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Am mai pus intrebari din astea.Crede-ma,nu vei scoate nimic verosimil din asta.

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Dar esti constient/a ca tu ai aparut pentru ca unul dintre cei 20 de milioane de spermatozoizi ai tatalui a a ajuns in unul din ovulele mamei tale? Esti constient/a ca, daca altul ar fi fost spermatozoidul care a intrat in contact cu ovulul, nu ai mai fi existat?

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

"Nu,din contra, daca el nu era mincinos si rau atunci noi am fi trait in armonie si pace.""
Dar daca noi am fi trait in rai, ii mai putea demonstra tu acum lui dumnezeu cat il iubesti?

| Zenit313 a răspuns:

Daca ar fi real,as fii recunoscator, pentru ca mi-a daruit cunoasterea Binelui si a Raului, ne-a invatat ce inseamna libertate! laughing

Dar Bau-Bau nu exista, este ok sa crezi ca exista cand esti copil, dar cand esti mare si inca mai crezi este penibil si jenant. sad

| EmaS a răspuns (pentru adisuper):

Trebuie sa recunosti ca in mare parte si-au adus contributia si crestinii. Ca au existat si exista oameni de stiinta crestini, de diferite confesiuni.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Nu le-a zis asta dupa ce i-a izgonit din Rai si de aici am rezultat noi teoretic?
Inainte, cand erau in rai Adam si Eva nu stiau de sex ci dupa ce au mancat din pomul acela.

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Nu. Citeste si convinge-te singur.http://biblia.resursecrestine.ro/geneza/2

| milan9 a răspuns:

Porunca: "cresteti şi vă înmulţiţi, umpleţi pământul şi îl stăpâniţi", fusese dată mai înainte de cădere!

| adisuper a răspuns (pentru EmaS):

Ai înţeles greşit, dacă nu mânca din pom nu exista creştin, ateu etc., eu zic că dacă nu mânca nu exista civilizaţia modernă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai sexul nu e de la diavol? Doar nu se trezeau Adam si Eva si ziceau trebuie' sa facem niste copii, dar nou nu ne place, of. E vorba de placere trupeasca, chiar daca nu recunoaste nimeni, si orice placere trupeasca e de la diavol, lipsa de logica iar pentru nenii basmeologi.

| EmaS a răspuns (pentru adisuper):

In Dumnezeu sunt ascunse toate comorile intelepciunii si ale stiintei.Cine poate sa faca minunile si lucrarile lui Dumnezeu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu am de ce decat lui Dumnezeu

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Off.
ce spune el si ce spui tusad

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Tu nu cunosti puterea lui Dumnezeu.

| Iulian922 a răspuns:

Daca Adam nu gusta din fructul vietii noi tot am fi trait dar nu in pacat.

| matrix2012 a răspuns:

Esti cam prostanac.Esti ateu cumva?

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Neexistand nici nu o pot cunoaste.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

El este plin de bunatate, dar ai grija si un foc mistuitor!

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Cum poate fi bunatatea absoluta plina de un asemea foc mistuitor?

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Este plin de indurare si bunatate pentru cei care asculta de El si pedepseste pe cei care pacatuiesc.

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Pedeapsa inseamna suferinta.
Suferinta inseamna rau.
Cum poate binele absolut sa fie rau?

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.