| LoveToHate a întrebat:

Iisus a fost evreu? Din cate stiu eu s-a nascut in Israel(Betleem)si se spune ca este Regele evreilor.

Răspuns Câştigător
| Veaceslavv a răspuns:

Dacă e s-o luăm după genealogie, da a fost evreu, vezi la Metei cap.1 şi Luca cap. 3. Iar titulatura "Regele evreilor" a fost dată de Pilat şi nu a fost acceptată de evrei - vezi Ioan 19:21.
Aici poţi consulta Biblia - http://bibliaortodoxa.ro/

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Iisus este un concept, o idee.
Nici acum, nu se știe foarte sigur, dacă a existat sau nu în realitate.

| MMihai a răspuns:

În evanghelia după Ioan se spune că era Dumnezeu, și co-autor al Genezei.
Vezi :
The Holy Bible

John
The Holy Bible: King James Version

The Gospel of John stands apart from the others. John organized his message around seven signs that point to Jesus as the Son of God. His writing style is reflective and filled with striking images.
Word Made Flesh
The Gospel according to
St. John

The Word Made Flesh
1 In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.
2 The same was in the beginning with God.
3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
4 In him was life; and the life was the light of men.
5 And the light shineth in darkness; and the darkness comprehended it not.

1 La început a fost Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2 Acelaşi lucru a fost la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi fără El nimic nu sa făcut din ce sa făcut.
4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5 Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.

Traducerea Biblie Cornilescu
http://www.ebible.ro/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Ne putem pune problema că un Dumnezeu, co-autor al Genezei este de o naționalitate sau alta?
Este aiurea întrebarea ta!

| MMihai a răspuns:

Iisus s-a întrupat, ca fiu al Mariei!
El era anterior Genezei.
Dumnezeul Iisus, s-a întrupat, ca fiu al Mariei, spre a fi un model de nepăcătuite, pentru credincioși.

| MMihai a răspuns:

Site-ul unde găsești biblia în engleză este : http://www.bartleby.com/108/43/1.html#S1
Creștinii cred în Dumnezeul Iisus.
Cei care nu sunt creștini, nu îl consideră Dumnezeu.
Iisus există ca profet la musulmani și ca mesager la credincioșii Bahai.
La budiști, hinduși etc nici nu există, nici un Iisus.

| danut a răspuns:

Isus Hristos s-a nascut in poporul evreu si era descendent al regelui David conform prorociilor, vezi Isaia 53. El trebuia sa se nasca in acest popor ales chiar de El pentru planul pe care il facuse pentru iertarea omenirii dar si pentru faptul ca aici se tineau slujbele inchinate Lui in vederea veniri Sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, a fost evreu.
In fact, He's my favourite Jew.

| PulbereDeStea a răspuns:

Citeste Biblia Ortodoxa.

| olgun a răspuns:

Nu putea fi iudeu din moment ce predica ceva diferit de ceea ce aveau iudeii, chiar calomniindu-i de minciuna si altele.S-a nascut dintrei ei, a crescut printre ei, a venit pentru ei ca sa-i indrepte, iar ceea ce predica el nu era pe placul lor(evreilor).