| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus a zis "Rugati-va neincetat".
La ce s-a referit,ce a vrut sa spuna dat fiind faptul ca nu te poti ruga neincetat si este imposibil ca sa te rogi intruna si nici asa bine, adica trebuie sa faci si alte activitati.
happy
Si.ce fel de rugaciune accepta Dumnezeu si Ii place Lui?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Si Isus a spus asta, si un apostol, si se refera ca in orice moment simti nevoia sa ii vorbesti Tatalui tau ceresc. Daca ai obiceiul sa te rogi in gand des va fi real pentru tine Dumnezeu si vei putea face fata tentatiilor negative, daca esti constient ca este viu si aproape de tine.
Matei 26:41 „Vegheaţi şi rugaţi-vă neîncetat, ca să nu cădeţi în ispită! Spiritul este înflăcărat, dar carnea este slabă".
Apoi, cum am mai spus, rugaciunea trebuie sa fie din inima, si din inima insemnand ca prin cuvintele tale, descarcandu-ti sentimentele si grijile lui Dumnezeu. Isus a explicat si mai bine:
Matei 6:7 „Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte."
Ioan 14:14 „Dacă veţi cere ceva în numele meu, voi face."
Sper ca ai inteles, la fel poti lua modelul de rugaciune pe care l-a lasat Isus, bine-cunoscuta rugaciune „Tatal nostru". Cum a explicat si Isus, nu trebuie sa ne rugam repetand aceleasi cuvinte, pur si simplu o conversatie plina de respect, aceasta fiind facuta in numele lui Isus.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Se refera la faptul de a ne ruga cu regularitate, cum a făcut și Isus. Nici el nu s-a rugat încontinuu. A făcut și alte lucruri plăcute lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Sfintii, dar si calugarii din manastiri, chiar au reusit si reusesc sa faca acest lucru...

| EneCristian a răspuns:

Se refera sa te rogi in interiorul tau nu e o rugagiune in sinte dar sa ai aceeasi stare ca atunci cand te rogi.(cel putin asa cred)