| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate spune vreun credincios de ce este păcat sa fumezi? Nu fumez și nici nu am pus gura pe țigară dar nu vad de ce ar fi un păcat așa de mare! E adevărat ca îți distrugi sănătatea dar în rest nu faci rău nimănui!

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca marea majoritatea a crestinilor are nevoie sa le spune cu exactitate cineva ce e bine si ce nu, asa ca lucrurile pe care ei nu le pot distinge bine ca ar fi rele pentru ei, sefii religiilor le-au numit pacate. Si odata le luam bani oamenilor ca sa ii ierte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mori prematur de cancer faci rău familiei.

| J0B0MAT a răspuns:

Păcat nu cred că e, nu cred că existau țigări când a fost scrisă Biblia.

| ReddY25 a răspuns:

Se spune că e iarba demonului

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pai aia e, iti faci rau tie, autodistrugerea tot un pacat este.Nu conteaza ca nu faci rau altora.

| Xox0 a răspuns:

Pentru ca e o dependenta si in timp conduce omul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fumatul dauneaza grav sanatatii celui care fumeaza dar si celui care, fara sa vrea, inhaleaza fumul de tigara al altuia. E pacat sa-ti distrugi sanatatea si sa i-o afectezi si pe a altuia.

| EestiSodalane a răspuns:

Păcatele nu presupun doar să faci rău altor oameni. Păcat e când îți faci rău și ție. Corpul tău, sănătatea ta și viața ta, toate sunt daruri de la Dumnezeu. Cum să NU fie un păcat să-ți bați joc de un dar de la o persoană care te iubește?

| Whateverrr a răspuns:

Nu zice nimeni că a fuma e un păcat mai mare ca altele, DAR la cum ai pus problema, pare că nu ar fi mare lucru să-ți distrugi sănătatea.
Orice păcat, indiferent de consecințele pe care le ale față de ceilalți din jur, este în primul rând o faptă împotriva lui Dumnezeu. El este Creatorul nostru și ne-a creat cu un scop. Nepăsarea față de trupul pe care El ni l-a încredințat pentru o vreme este lipsă de respect față de El, cât și o ratare a țintei/menirii pe care El o are pentru noi. Asta e valabil pentru orice păcat.
Dacă ne uităm la etimologia cuvântului în ebraică vedem că păcatul înseamnă ceva de genul eșuare.
După ce îți nenorocești trupul cu bună știință prin diverse vicii și obiceiuri proaste, nu mai poți dpdv fizic să duci la îndeplinire ce a intenționat Domnul pentru tine (generic vorbind).
Poate nouă ne vine greu să gândim viața într-o perspectivă de ansamblu, dar fiecare zi contribuie la rezultanta generală a vieții nostre.
Parte bună e ca El dă putere de învingere a oricărui păcat pe cel care vine la El cu onestitate pentru eliberare.

| T0Teu a răspuns:

Păcatul nu consta numai în a face rău cuiva. Prin simplul fapt ca îți distrugi sănătatea si cred ca și prin faptul ca fumatul reprezintă un viciu, e păcat sa o faci.

| Alecsandru322 a răspuns:

Pai nu e bine

| andreiadrian12 a răspuns:

Daca bei alcool sau daca fumezi sau daca te droghezi te imbolnavestiSigur ca si excesul de mancare sau zahar, sare mai ales si grasimi fac rau.La televizor si pe internet au mai explicat medicii si cei din media toate acestea.

| andreiadrian12 a răspuns:

A,si cafeaua, nesul, cacaua, ciocolata fac rau.Nu inteleg de ce exista pe piata:alcool,droguri,cafea,cacao,nes,grasimi,slanina,mate,carnati,mici,carne tocata, toba, caltabos, sare, zahar..etc.produse inferioare?! Nu ar trebui sa eciste decat carne de vita si orez si poate foarte puyin delikat.

| andreiadrian12 a răspuns:

Intrebarea e de ce exista pe piata tigari si toate produsele inferioare enumerate de mine anterior?