| Mămăligă59 a întrebat:

Imi dati niste sugestii de carti pe care as putea sa le citesc pe tema religiei?
niste carti mai informative despre religiile lumii...

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Trebuie sa fii atenta si la gruparea sau secta care iti recomanda "ceva de citit" happy pentru ca unele nu fac decat sa "initieze" pe cineva in modul lor de a vedea lucrurile...

Spre exemplu, un studiu făcut de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura ar susţine fix gruparea lor.

| milan9 a răspuns:

Iata cateva recomandari: happy

Doua milioane de kilometri în căutarea adevărului - Klaus Kenneth;
Rugăciuni către tineri- Monahul Paulin;
Dragostea adevarată - Taina dragostei înainte şi după căsătorie - Dmitry Semenik;
Iisus Hristos sau restaurarea omului - Dumitru Stăniloae;
Cartea nunţii - Danion Vasile;
Omul, animal îndumnezeit - Panayotis Nellas;
Teologia mistică a bisericii de răsărit - Vladimir Losski;
Jonathan Jackson - Un actor american alege ortodoxia - Pr. Andrew Stephen Damick;
Sfântul Nectarie – Minuni în Romania - Ciprian Voicila;

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vezi aici o carte (în engleză) foarte informativă pe această temă: https://www.goodreads.com/book/show/2573039-mankind-s-search-for-god

| Delmoniko a răspuns:

Ai citi Biblia ai pierdut timpul.
Iti recomand tot ce a scris Eliade cu si despre istoria religiilor.
La fel si Tukarev desi e cam vechi. Daca vrei sa faci o paralele intre istorie si religie nu rata J. Toynbee.
Un urmas bun al lui Eliade ar fi si Culianu.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiCosmin2 a răspuns:

Biblia,acatiste(se gasesc in biserica exemplu:sfintii romani din inchisori), Psaltirea, ceaslovul, carti de rugaciuni etc...