| anonim_4396 a întrebat:

Îmi place religia cat de cat.
Dar dacă citesc religie cu ce mă aleg în viața?

5 răspunsuri:
| Theo94 a răspuns:

Cu informatii, cunostinte din domeniul religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu o cunoștiință spirituală și o cultură generală despre religie.

| chuckmanson a răspuns:

Cu niște cunoștințe în domeniu și nimic mai mult. Îmi plăcea într-o perioadă să citesc cât mai multe cărți sfinte și mituri posibil, acum pur și simplu religia nu mă mai interesează așa mult.

| TheStrategist a răspuns:

Vei știi mai multe lucruri de religie, vei avea mai multe cunoștințe despre acest subiect, deci îți îmbunătățești puțin cultura generală.

| Whateverrr a răspuns:

Te alegi cu o cultură mai bogată și poate cu niște principii morale.
Dar cred ca intuiesti ceva bine: religia in sine nu aduce eliberare, nici viata vesnica. Acestea le poti primi numai prin har, prin credinta reala in jertfa lui Iisus Hristos, care aduce cu sine pocainta.
Citirea Bibliei devine foarte valoroasa atunci cand omul il cauta pe Dumnezeu si nu doar filosofie.