| Daniel_Daniel_2003 a întrebat:

Dacă sunt ateu, sunt considerat de altă religie? Deci ar trebui să nu fac religia?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Categoric ca NU, chiar te rog sa mergi sa faci o cerere cum ca nu vrei sa faci religie, traim intr o tara seculara, aflata din mila in UE, NATO

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia o faci doar daca vrei. Este o lege care obliga scolile sa ceara o cerere de la cei care vor sa faca religia.

| Holiday a răspuns:

Logica imi spune ca fiind ateu nu ai nici un motiv de a pierde timpul la ora de religie. Nu ca ceilalti ar avea motive, dar in fine.
Nici nu conteaza ce religie ai, sau daca ai vreuna, oricum participarea nu e obligatorie.

| AC4S4 a răspuns:

Poti sa fii ortodox si sa nu faci religie sau sa fii ateu si sa faci religie, sau orice altceva. Faci o cerere la secretariat ca vrei sau ca nu mai vrei sa participi la ora de religie si gata.

| Mircea08 a răspuns:

Nu trebuie sa intrebi pe altii ce ai tu de facut. Fa!

| Jay1 a răspuns:

De aceea ateismul este și el o religie în sine: a negației.
Iubește și fă ce vrei?
Ateismul acceptă faptul că moartea este o curățire a tot ceea ce am experimentat în timpul vieții și sa întâmplat că nu sa întâmplat nici măcar și că atunci când moartea nu ajunge mai mult decât oricând, nu există nimic pentru noi, pierderea conștiinței devine tot mai mare, juniorii nu sunt vrednici să accepte realitatea, pur și simplu pentru că ei pot crede și au o speranță leneșă că viața nu este lipsită de sens. Doar admirația vine din securizarea și analizarea logică a acelei sinteze a ceea ce se observă - mai mult vine din capacitatea naturală a unui om care devine conștient că el este de fapt un termen el nu are propriile sale fundamentale (că el știe cu adevărat foarte mult), mai ales când el percepe totul ca o parte a lui sau o multiplicitate de unitate care este pătrunsă de inteligența înaltă că intelectul său personal se agită.

| Mircea08 a răspuns (pentru Jay1):

De unde ai copiat nimicul asta prezentat atat de academic?

| Jay1 a răspuns (pentru Mircea08):

E propriu, n-am nevoie, fariseu faţarnic?

| Saiko10 a răspuns:

Pentru a nu face ora de religie iti trebuie un act care sa spuna ca esti de lata religie(din cate stiu eu)dar poti sa vorbesti cu parintii tai despre asta si sa faceti acel act.