| qieiqpalz a întrebat:

Îmi poate da cine un exemplu de rugaciune? nu foarte exagerat de lunga eu m-am cam îndepărtat de domnul ...si vreau sa ma reîntorc pana nu va fi prea tarziu.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Tăticul meu drag (Abba din rugăciunea Tatăl nostru e diminutivul de la Ava, inseamnă tăticule) recunosc că-m-am îndepărtat de Tine, imi pare rău și vreau din tot sufletul să mă reîntorc la Tine.Te rog să mă ierți pentru toate păcatele mele =, pentru.(spune tot ce își aduce aminte conștiințe) Am păcătuit împotriva Ta și mi-am murdărit sufletul.Iert și eu persaonele care mi-au produs amărăciune(spune pe cine și pentru ce).Îți mulțumesc tăticule că l-ai trimis pe Iisus Mântuitorul meu să moară pentru toate păcatele mele și mă las curățit de sângele Lui.Primesc iertarea pe care mi-o oferi din dragoste și te aleg Iisuse să fii Domnul și Stăpânul vieții mele, condu de azi înainte Tu viața mea, Tu mă iubești mai mult decât mă iubesc eu însumi și știi ce e mai bine pentru mine.
Cintește Biblia, roagă-te să înțelegi ce vrea Dumnezeu să-ți vorbească prin ea și găseseți comunitatea unde e locul tău în trupul lui Hristos.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru Ray
Intrebarea pentru mine e retorică baniuiesc, din moment ce m=ai blocat/
Totuși, eu n=am susținut că e rugăciunea Tatăl nostru, doar că începutul rugăciunii domnești e de fapt= tăticul nostru-

| RAY a răspuns:

Banuiesc ca isi merge greu si vrei sa te ajute dumnezeu acum

| RAY a răspuns:

Ania tatal nostru nu e asa, de ce inventati voi sectanti alt fel de tatal nostru

| CostinAlamariu a răspuns:

Poti sa spui rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa" de cat de multe ori poti, in minte. Se numeste rugaciunea inimii pentru ca daca o spui de multe ori cu atentie la fiecare cuvant inima ca incepe sa o spuna singura?

Răspuns utilizator avertizat
| alin131 a răspuns:

Salut,

Eu sunt crestin ortodox, prima rugaciune pe care am invatat-o de mic este Tatal Nostru. Mai este si rugaciunea Imparate Ceresc, poti spune Crezul, rugaciunea Cuvine-se Cu Adevarat (aceasta este o rugaciune catre Maica Domnului).

Este important ca rugaciunea sa vina din inima, poti sa te rogi 5 minute din inima si sa fie mult mai bine decat sa te rogi o ora doar cu glasul sau in mintea ta, dar gandul tau sa fie in alta parte.

Iisus Hristos vrea ca noi sa respectam cele 10 porunci, sa nu ne atasam de lucrurile materiale de pe lumea aceasta, sa nu avem vicii, sa ne rugam macar o ora dimineata si una seara, sa fim aproape de Hristos si departe de pacate.

Iisus Hristos este singurul care ne poate primi in Rai, doar prin El ajungem la Imparatia Tatalui.

Roaga-te ca sa ii ierte Dumnezeu pe dusmanii tai, sa ii ocroteasca de tot ce este rau si sa ii aduca pe calea cea buna. Iubeste-ti aproapele si ajuta-i pe toti care iti cer ajutorul in masura in care poti si daca nu poti treci mai departe dar nu face rau si iubeste toata creatia lui Dumnezeu Tatal Cel Din Ceruri adica cerul si pamantul, toate cele vazute si nevazute.

Dumnezeu ne vrea pe toti in Rai, dar pentru a ajunge acolo trebuie sa respectam ce a spus Iisus Hristos.

Citeste Biblia si inainte sa incepi sa o citesti cere intelepciune de la Iisus Hristos ca sa poti intelege ce scrie acolo si sa memorezi.

Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata.

In fiecare zi trebuie sa ne intarim mai mult in credinta.

Iisus Hristos te iubeste.

| RAY a răspuns (pentru alin131):

Prima este crezul cand ai fost botezat ca ortodox