| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva in detaliu cum sta treaba cu pacatul stramosesc adica prin acest pacat se nasc copii cu probleme s-au se nasc copii sanatosi dar au parte de greutati si suferinta in viata, care e logica?

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Păcatul strămoșesc este o denumire a bisericii ortodoxe, și se referă la faptul că toți oamenii se nasc cu ură față de Dumnezeu.
Nu sunt împotriva acestei denumiri. Ci sunt împotriva învățăturii ortodoxe care spune că acest păcat este îndepărtat din pruncie prin botez.
Este îndepărtat prin botez, prin acel legământ pe care omul îl face cu Dumnezeu; dar nu are nici o valoare în dreptul pruncilor, pentru că ei nu știu nici ce este binele și nici ce este răul.
Dacă noi oamenii ne naștem cu ură față de Dumnezeu, atunci lucrarea lui Dumnezeu este ca să ne facă să Îl iubim așa cum ar fi fost în mod normal. Aceasta se realizează prin nașterea din nou, și este o lucrare a Duhului Sfânt. Ea se va realiza dacă nu ne vom împotrivi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonimg):

Daca bisericiile vor fi distruse si sterse de pe fata pamantului si oamenii il vor abandona pe Dumnezeu va veni sfarsitul lumii, si crede-ma ca este cat se poate de adevarat. Oamenii sunt pacatosi mai ales femeia care se spune ca e stricata lumea se duce de rapa https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

| anonimg a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Despre cutremurul din Lisabona, Ellen White scrie în "Tragedia veacurilor":
"TV 305.1
"Zguduitura cutremurului a fost urmată imediat de prăbușirea tuturor bisericilor și mănăstirilor și aproape a tuturor clădirilor publice mari și a peste un sfert din celelalte case. La aproape două ore după cataclism, focul a izbucnit în mai multe cartiere, mistuind orașul cu deosebită violență timp de trei zile, încât acesta a fost cu totul pustiit. Cutremurul s - a produs într - o zi de sărbătoare, când bisericile și mănăstirile erau arhipline de oameni, dintre care foarte puțini au scăpat" (Encyclopedia Americana, art. "Lisabon", ed. 1831). "Groaza poporului era dincolo de orice imaginație. Nimeni nu plângea, era mai presus de lacrimi. Toți alergau încoace și încolo, înnebuniți de groază și uimire, bătându - și fețele și pieptul strigând: 'Misericordia! A venit sfârșitul lumii!' Mamele își uitaseră copiii și alergau ținând crucifixuri în brațe. Din nefericire, mulți au alergat în biserici pentru ocrotire; dar în zadar se invocau lucrurile sfinte, în zadar îmbrățișau altarele sărmanele făpturi; statui, preoți și oameni au fost îngropați într - o ruină comună". S - a apreciat că 90.000 de persoane și - au pierdut viața în acea zi fatală."
Cu cât mai mult evenimentele ultimelor zile vor fi de o amploare mai mare.

| Celcestietot a răspuns:

Asta ar putea reprezenta trezirea omului la constiinta sau ar putea reprezenta si blestemul celor care sunt nelegiuiti (Exod 20, 5-6).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista păcat stramosesc!
In Ezechel 18/20 sta scris:" Sufletul care păcătuiește, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatălui sau, si tatăl nu v-a purta nelegiuirea fiului sau! Neprihănirea celui neprihănit va fi peste el, si răutatea celui rău va fi peste el."
Citeam ieri despre vitamine in cartea dr. Jean Valnet si am aflat ca lipsa vitaminei B3 sau PP la mama poate produce la embrion sudura degetelor. Infectarea cu virusi, pe de o parte, si hipovitaminoza minima pe de alta parte, vor putea, asociindu-se, sa provoace monstruozități.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ei, cand ai dreptate, ai. Asa este, nu exista pacat stramosesc. Asta ar insemna sa ai un pacat, facut de altcineva.

| Irinel15123532 a răspuns:

Noi venim in lumea aceasta cu o fire pacatoasa, dar Hristos a murit si pentru pacatul stramosesc, deci a fost distrus, asa ca nimeni nu se naste cu probleme din acea cauza. Factorii sunt diversi din pacate, femeia face lucruri neingaduite in timpul sarcinii care afecteaza copilul, aici poate fi adaugata alimentatia, alcoolul, tutunul, si multe altele. Dar, Dumnezeu care are intelepciune infinita, dragoste infinita, promite ca odata cu neputinta, El asigura puterea necesara sa trecem de ea, sa o putem infrunta, El va fi langa noi, El nu este un Dumnezeu distant, este un Tata apropiat care ne iubeste si va fi mereu langa noi.
''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi''

''Chiar daca o mama, copilul si-l va lasa, Eu nu o sa te parasesc niciodata''

Este o situatie foarte delicata si sensibila, greu de explicat, dar Dumnezeu a murit pentru acel pacat, asa ca nou nascutii nu sunt vinovati de el.

Ioan 9:1 ''Vindecarea unui orb din naştere
1 Când trecea, Isus a văzut un orb din naştere.
2 Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?"
3 Isus a răspuns: „N-a păcătuit nici omul acesta, nici părinţii lui, ci s-a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.''

Nu toate bolile si neputintele sunt rezultatul unui pacat, unele sunt actionule noastre ''alcool excesiv, ficat distrus'' ''Fumatul indelungat, plamani distrusi'' Dar Dumnezeul infinit in dragoste, intelepciune indurare, bunatate, credinciosie, demn de incredere, stie mai bine ce face si nu ne lasa singuri, este mereu langa noi si ne da putere in fiecare clipa, fiecare suflare vine de la El. Domnul sa te indrume pe calea Lui, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul stramosesc e reprezentat de actiunile cuplului biblic Adam si Eva, pentru care se spune ca au fost izgoniti din Imparatia lui Dumnezeu. Conform crestinismului, fiecare copil e nascut cu acest pacat mostenit si urmeaza sa fie iertat prin botez. Apropo de copiii care se nasc cu probleme, am cursurile la genetica langa mine si 1/6 nasteri se sfarseste printr-un avort spontan, iar 5-7% dintre sarcini finalizeaza cu nou-nascuti ce prezinta anomalii congenitale, asa ca n-as pune asta prea tare pe seama pacatului originar

| Helper07 a răspuns:

Adam si Eva au incalcat porunca lui Dumnezeu. Stim ca pacatul este faradelege si plata acestuia este moartea doar ca cerandu-si iertare, ei pasau aceasta pedeapsa unui miel(in general) fara cusur. Adam si Eva tot au murit si urmasii lor la fel din cauza ca nu mai aveau acces la Pomul Vietii. Cel mai probabil, dupa potopul lui Noe, gradina Eden a disparut sau a fost distrusa sau a fost ridicata la Cer impreuna cu Pomul Vietii. Pacatuirea lui Adam si a Evei a fost cheia cu care acestia i-au deschis usa in casa lor-Pamantul. Aceasta usa nu putea fi deschisa decat prin interior. Satan i-a inrobit in propria casa facandu-i sclavi ai pacatului. In timp s-au deteriorat tot mai multe lucruri si ofata cu trecerea timpului au aparut tot mai multe boli, tot mai dese, contagioase, mortale, etc. Evident ca au aparut si bolile genetice, si totul din cauza pacatului. Dumnezeu vrea sa nesalveze de pacat, noi vrem?

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu.
"Pacatul Stramosesc" o au toti oamenii deoarece de la evenimentul gradinii din Eden, tot acest Pamant a fost corupt, cu toate fiintele.
De aceea, in curand acest Pamant va fi distrus de Dumnezeu, ca sa se scape de aceasta corupere.
Absolut orice fiinta umana este corupta, indiferent daca este crestin, tot este supus pacatului.