| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva toate cele 72 de nume ale ingerilor care se termina cu,,-el,,?
Ex: Michael, Gabriel, Zaphkiel...
Funda. ^-^/

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu apare decat numele ingerului Gabriel si al arhanghelului Mihael.

| Wøodenpints a răspuns:

Probabil pentru că erau bărbați.
Dacă erau purtătoare de țâțe, s-ar fi terminat în "-ea".

| Dismally a răspuns:

"EL" vine de la dumnezeu. Spre exemplu: Gabriel = dumnezeu este puterea mea; Michae = cine este ca dumnezeu; Raphael = dumnezeu este cel care vindeca; Uriel = dumnezeu este lumina mea; Sariel = porunca lui dumnezeu.

| Darkmagic a răspuns:

Te duci pe Google, si daca ai noroc gasesti:
Mireille Labonte - Les 72 anges, nos guides au jour de jour.

Adica:
Mireille Labonte - 72 de ingeri, calauzele noastre de zi cu zi.

Important:
O CAUTI IN VARIANTA (Ro) PDF, si copiezi de acolo.

Eu nu-ti trec aici un "crenvurst" de 72 de nume de ingeri...nici daca ma ameninti cu...82 de ingeri. happy

Succes.