| PasăreaOceanică a întrebat:

De ce toate numele ingerilor se termina in "el"?
Uriel,Gabriel etc.
Doar Lucifer nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| Urpaniel a răspuns:

Pentru că Lucifer nu e numele lui angelic.
Au fost 4 fraţi: Azazel, Michael, Gabriel şi Rafael.
"Lucifer" e Azazel.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu dar in Biblie cu numele apar doar ingerul Gabriel, lucifer, si arhanghelul Mihael.

| martzian a răspuns:

Salutare,

Interesanta intrebarea ta, mai ales ca eu insumi mi-am pus-o in urma cu mai multi ani.

Dupa cum probabil deja stii, numele, la evrei, aveau o semnificatie aparte, ele fiind foarte importante. Numele oamenilor si ale ingerilor sunt adesea formate prin alaturarea mai multor cuvinte si ele isi reprezinta purtatorul, autoritatea - postura lui, esenta a ceea ce reprezinta el.

Numele ingerilor la care faci referire sunt traduse din ebraica in greaca si in alte limbi, inclusiv romana, pierzandu-si din semnificatia aparte.

Terminologia El este unul dintre numele lui Dumnezeu (El – Elohim) care se traduce prin "are putere" (asemeni unui print) – "Cel puternic". Ingerii supusi lui Dumnezeu il onoreaza si I se inchina cu tot ce sunt, inclusiv prin numele lor.

Sa luam pe rand cele trei exemple:

מיכאל - mı̂ykâ'êl (Mihail) – s-ar traduce prin „Cine este ca Dumnezeu" (ex. Luca 1:26). Se formeaza prin alaturarea cuvintelor mı̂y (cine) kı̂y (ca) si El (Cel puternic).

גּבריאל - gabrı̂y'êl (Gabriel) este format prin alaturarea a doua cuvinte gheh’-ber (luptator) si El – as zice luptatorul lui Dumnezeu. (ex. Iuda 1:9)

אוּרִיאֵל – Uriel, la care ai mai facut referinta, inseamna Dumnezeu este lumina mea.

Numele Lucifer il avem din interpretarea pasajului din cartea Isaia (cap.14). El este acolo הילל - hêylêl (steaua diminetii) – dar are ca radacina ebraicul הלל - hâlal, avand ca sens, printre altele, a straluci, glorie, stralucire. Lucifer a ales sa NU il onoreze pe Dumnezeu ci sa incerce sa fie ca El.

Sper ca ti-am putut fi de folos.

Răspuns utilizator avertizat
| Urpaniel a răspuns:

Au fost cei 4 "archangels", Lucifer fiind "Steaua Dimineţii", au fost fraţi, ţi-ai ales persoana greşită cu care să te contrazici despre Luci.

| Urpaniel a răspuns:

Pentru toată lumea să inţeleagă, el se refera la numele originale, Mihail e doar tradus in romană, precum şi restul care nu au terminaţia "el".
Numele lor "originale" sunt scrise in latină, şi toate se termină in "el".

| martzian a răspuns (pentru Urpaniel):

"Numele lor "originale" sunt scrise in latină, şi toate se termină in "el"." - Nu in latina prietene, ci in ebraica, fiind traduse in greaca (Noul Testament) si apoi in celelalte limbi, inclusiv romana.winking

| Silviuloan a răspuns:

Mihail...

| crissa20 a răspuns:

Numele ingerilor nu se termina in,, el'' decat in traducerea romaneasca!

| werewolfbruno a răspuns:

Lucifer este ingerul cazut(satana)

| Alecsx1 a răspuns:

Lucifer ii mai presus ca ingerii