| reihiuke a întrebat:

Imi spun si mie ateii, cum si de ce au devenit atei?

130 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ţinând cont de faptul că ne naştem fără credinţă în divinităţi, unii poate aşa au fost mereu şi nu au avut nevoie să (re)devină.

| Numby a răspuns:

-si au pierdut credinta
-biserica e un hot mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"cum si de ce"... pai e foarte simplu : pentru ca nu exista dovezi suficient de bune si pentru ca povestile cu zei sunt pentru cei slabi carora le e frica de moarte sau pentru cei care au incetat sa caute raspunsuri.

Iti pun o intrebare simpla : tu de ce nu crezi in zeii altora?

Era un citat gen : "cand o sa-ti dai seama cu adevarat de ce tu nu crezi in zeii altora, atunci o sa intelegi de ce nici eu nu cred in ai tai.

Ateismul nu tine doar de crestinism. Observ ca multi faceti eroarea asta si atunci cand auziti de "ateu" va ganditi "aaa pai asta nu crede in zeul meu". Ateismul tine de toti zeii. Practic, si tu esti "aproape ateu". De ce? Pentru ca din 100 zei, tu nu crezi in 99. Gandeste-te bine de ce tu nu crezi in zeii altora si nu urmezi religiile altora si POATE (desi sunt slabe sanse) o sa iti dai seama de ce nici ateii sau persoanele care au alte religii nu o urmeaza pe a ta si nu cred in zeul si semizeul tau.

| Mădă0611 a răspuns:

Ca sa enervam crestinii devil

Tu de ce ai devenit a-mos-craciun, zana maseluta, bau bau, s.a.m.d. (nu zic de alti zei ca probabil nici n-ai auzit de ei)?

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke explică (pentru NOname):

Daca am pus astfel intrebarea, se subintelege ca se adreseaza celor care au avut o educatie religioasa de mici. Care au crezut in ceva, pana la un moment dat (ceva nevazut) big grin

| Zenithf a răspuns:

Omul simplu are nevoie sa creada in ceva, ca sa-si explice anumite fenomene, ca sa nu fie coplesit in fata unor fenomene de proportii, se simte altfel daca, si in mijlocul viiturilor sau a incendiului crede ca este supravegheat de un "Big Brother".
Omul educat ajunge sa afle n si n lucruri despre religii, credinte, etc. incat ajunge sa se indoiasca de existenta acestui Frate Mare.
Eu nu sunt ateu, de ce? Pentru ca toate dovezile astea pe care le-am auzit sau vazut nu sunt direct impotriva lui BB, ci a bisericii sau a diferitelor convingeri religioase.

NOname
| NOname a răspuns (pentru reihiuke):

Nu îmi place că o faci să sune de parcă ar fi ceva anormal, când, de fapt, este cea mai naturală stare a omului în ceea ce priveşte acest aspect.

Este ca şi cum ai întreba: "Îmi spun şi mie nefumatorii, când şi de ce au devenit nefumatori?".

Sesizezi absurdul? ...mai ales acelui "de ce".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

E mai interesant ca intrebarea suna mai mult a : "cand si de ce au devenit nefumatori de Kent", ignorand partea in care mai exista multe alte marci. Majoritatea ignora restul marcilor de tigari si au impresia ca renuntatul la fumat are legatura doar cu marca lor. Majoritatea nu stiu sa-si raspunda la intrebarea care tine de ei : voi de ce nu fumati si alte marci?

Dupa cum am mai zis, cand isi vor da seama de ce nu fumneaza ei si alte marci, POATE o sa inteleaga de ce altii nu fumeaza marca lor sau de ce au renuntat la toate.

| reihiuke explică (pentru NOname):

Majoritatea de aici au devenit atei de la o anumita varsta, intr-un anumit moment (cand s-au hotarat sa nu mai creada in divinitate)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.euateul.blogspot.com trebuie sa-ti raspunda la intrebare.

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Poate esti surprins, dar am pus intrebarea imediat dupa ce ti-am citit blogul laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

În realitate este şi mai îmbârligat de atât:
"Îmi spun şi mie nefumatorii de Kent 8 din buticul de pe colţ între Colentina şi Fundeni vândut între orele 9 şi 10 de nea Ion, când şi de ce au devenit nefumatori de Kent 8 din buticul de pe colţ între Colentina şi Fundeni vândut între orele 9 şi 10 de nea Ion?".

NOname
| NOname a răspuns (pentru reihiuke):

Ai vrut să spui "au REdevenit", nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta prin raspunsurile sau intrebarile mele... nu ai cum sa ajungi ateu daca citesti doar biblia. Cititul bibliei, in cel mai bun caz te face sa nu fi crestin. Ateismul nu tine doar de crestinism.

Nu poti zice "eu nu cred in Krishna, Ganesha, Odin, Zambazulu, Zeus sau altii pentru ca am citit biblia". E absurd. Acea carte nu are nici o legatura cu zeii altor religii. Intelegi? E ca si cum ai zice "mie nu-mi place inghetata de struguri pentru ca am gustat inghetata de capsuni".

Doar crestinii au impresia ca ateismul tine doar de religia lor. Nu fa aceeasi greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici intre "Alba ca Zapada" si "Cei 3 Purcelusi" nu e mare diferenta... doar povestea difera laughing

| casablanca40 a răspuns:

Omul la origine nu a avut nicio religie, ea a fost conceputa in evolutia sa.
Am fost crestin majoritatea vietii mele pana cand am aflat ca crestinii chiar cred mot-a-mot ce scrie in Biblie. Cunosc foarte multe persoane de religie crestina care considera adevarata teoria evolutiei, nestiind macar ca se opune credintei lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca "povestea difera". E ca si cu inghetata... nu poti zice "nu-mi place varianta cu cirese pentru ca am gustat varianta cu pere". Da, chiar daca e vorba de acelasi produs, gustul difera si nu poti spune ca nu iti place X daca ai incercat doar Y. Chiar daca e vorba de aceeasi inghetata, tocmai din cauza ca gustul difera, nu poti spune ca nu-ti place X, Y si Z pentru ca ai gustat A. Intelegi?

Cand citesti biblia, in cel mai bun caz nu esti crestin. Abia atunci cand studiezi mai multe religii poti spune ca esti ateu. Cel putin asa inteleg eu treaba. Nu e corect sa-ti dai cu parerea zicand ca X si Y "ie naspa" daca tu nu stii despre ce vorbesti nu?

Revin iar la crestini... multi zic "toate religiile ie naspa" dar ei nu au incercat si nu stiu mai nimic legat de alte religii. Tot ce stiu ei legat de alte religii sunt cateva pasaje luate de pe un site crestin care zice "religia asta-i miezul din fanta, restul ie naspa".

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Mustrarea ratiunii si necesitatea de a folosi mintea, cel putin asa a fost la un moment dat pentru mine.

| Apocaliptic a răspuns:

Din mai multe motive.
- Si-au pierdut credinta(cred ca nu-i avantajeaza cu nimic)
- De vina sunt parintii/familia ca nu le-a explicat de Dumnezeu si de Iisus
- Nu cred in nimic pentru ca nu vad nimic, nu aud nimic, nu simt nimic
- Au invatat de la altii. Au "invatat". Ei cred ca nu exista nici Dumnezeu si nici Satana. E ilogic pentru ca e ca si cum nu ai crede ca exista rau si nici bine.
- Uneori mai sunt ca sa se dea mari ca nu vor sa asculte de Dumnezeu si se numesc atei. Aia sunt satanisti.

| reihiuke explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Imi dai si mie definitia la ateu?

| reihiuke explică (pentru NOname):

Am vrut sa spun, AU DEVENIT happy

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Ce intreb eu, ce raspundeti voi. Cand am pus intrebarea, nici nu mi-a trecut prin cap cuvantul crestinism si nici vreo particularitate care sa se regaseasca doar in crestinism (ca sa poti face vreo legatura cu el). M-am gandit la "un plan divin cu omul". Un fel de "scop al existentei lasat de un creator pentru oameni", dincolo de sistemul moral construit de atei. Dar daca sistemul acela e construit pe o gandire sanatoasa, pe o observare cat mai obiectiva a lumii inconjuratoare, atunci poti sa intelegi principiile vietii si cum e mai bine sa traiesti si fara ajutorul religiei. (Care de fapt, cred ca asta ar trebui sa fie scopul ei)

Intrebarea se referea pentru cei care au inceput sa spuna ca nu exista Dumnezeu, pentru ca gandirea lor nu mai corespundea cu ce se intampla in jur (ceea ce consider o absurditate). E ca si cum ai zice "Mama nu exista pentru ca nu imi ia bomboane si ma face sa sufar. Daca ma iubea, ea imi lua multe bomboane si era o mama adevarata, dar pentru ca nu imi ia bomboane, ea e doar o simpla femeie." Mai incolo te prinzi si tu ca bomboanele alea iti faceau mai mult rau decat bine. Dar tu n-ai cum sa intelegi asta pentru ca esti copil. Mai incolo te prinzi si tu, daca te vei prinde vreodata ca era mai bine asa pentru tine. Cam asa cu aia care intreaba "de ce sufera oamenii daca exista Dumnezeu?" Dar cine esti tu sa intelegi scopul suferintei pe pamant? Ai inventat-o tu? happy

| reihiuke explică (pentru NOname):

Voi erati atei inca dinainte sa va nasteti :)

http://www.reflectionsofaparalytic.com/images/unborn-atheists.png

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Ok. Atunci iti raspund cum:Am renuntat sa mai am incredere in crestinism. Asfel ca aveam de ales intre deism si ateism. Asfel m-am gandit sa studiez ambele asfel am citit pe pe acest site despre ambele:http://www.esoterism.ro/ro/teismdeism.php
Si am ales:)

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Incearca, ceea ce citesti, sa vezi daca poti verifica daca e asa sau nu. Daca nu poti verifica, nu iti mai insusi informatia. Oricum toate siteurile astea se contrazic intre ele happy Fiecare da cu copy-paste de unde apuca. Citeste si tu de la cineva care a practicat.

Ii spuneam mai sus lui Gaia ca :

Intrebarea se referea pentru cei care au inceput sa spuna ca nu exista Dumnezeu, pentru ca gandirea lor nu mai corespundea cu ce se intampla in jur (ceea ce consider o absurditate). E ca si cum ai zice "Mama nu exista pentru ca nu imi ia bomboane si ma face sa sufar. Daca ma iubea, ea imi lua multe bomboane si era o mama adevarata, dar pentru ca nu imi ia bomboane, ea e doar o simpla femeie." Mai incolo te prinzi si tu ca bomboanele alea iti faceau mai mult rau decat bine. Dar tu n-ai cum sa intelegi asta pentru ca esti copil. Mai incolo te prinzi si tu, daca te vei prinde vreodata ca era mai bine asa pentru tine. Cam asa cu aia care intreaba "de ce sufera oamenii daca exista Dumnezeu?" Dar cine esti tu sa intelegi scopul suferintei pe pamant? Ai inventat-o tu?

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

App, nu poti cunoaste ceva cu adevarat decat daca poti aplica acel ceva, undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Totusi cu siguranta atat satanism cat si crestinismul le-am incercat si nu au nicio logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Asa este.