| Toluk19 a întrebat:

>Intrebarea Ateii spun ca tot ce este legat de Dumnezeu este propaganda crestina?

Cum sunt ateii? Ei traiesc ca si cum n-ar mai muri niciodata
O sa vedem daca veti fi atei in clipa mortii, ee inca mai ales la ziua judecatii!

17 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De fapt crestinii au senzatia ca nu vor muri si ca ii asteapa viata vesnica, ateii cred ca dupa moarte nu se intmpla nimic.

| Woodenpints91 a răspuns:

Îţi dai seama că pentru ce ai spus acum,câinele pe care îl ţi ide gât pare un geniu pe lângă tine,nu?
În primul rând,creştinii sunt cei care cred în viaţa veşnică,nu ateii.Un ateu ştie că viaţa lui se termină în momentul în care creierul încetează să mai funcţioneze, şi inima nu mai pompează sânge. Creştinii sunt cei care pupă cadavre ca nişte necrofili în speranţa că vor sta cu dumnezeu la o bere pe "lumea cealaltă".
Plus că ai adus vorba de ziua judecăţii, ceea ce mă duce cu gândul la altă dimensiune în care eu nu cred.

| Wehrmacht a răspuns:

Serios,crestinii(unii dintre voi) au probleme? Sunt cazuti in cap? Cine dracu' a spus ca traim ca si cum n-am muri niciodata?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Sunt ateu, si mereu voi fi. Nu am nevoie de un barbos ceresc ca sa fiu o persoana cumsecade. Nu am nevoie de rasplata raiului ca sa fac fapte bune! Voi cretinii faceti totul doar ca sa primiti aripioare, niste ipocriti!

| muffy1 a răspuns:

Se pare ca dzeu iubeste in mod deosebit prostii, ca tare multi mai sunt
si vorba aia, dumnezeu m-a facut ateu, cine esti tu sa ii judeci decizia?
dar referitor la idiotenia intrebarii, nu traim ca si cum nu am muri, traim stiind ca o sa murim, nu avem iluzii de viata vesnica dupa moarte care vine din frica de necunoscut, nu imi e teama a nu cunoaste lucruri, nu stiu ce va fi dupa ce voi muri, dar nu inseamna ca trebuie sa ma tem si sa inventez iluzii de fericire vesnica
asta e viata pe care o am, sau poate ma reincarnez si trecem prin suferintele si bucuriile vietii de mai multe ori, nu stiu, dar datorita acestui fapt ma gandesc ca am doar viata asta, si o sa o traiesc cum vreau, pot fi moral sau un rau al societatii, dar pana acum am intalnit doar atei ca mine, care gandim ca daca tot avem numai o viata, putem sa o traim ajutand pe noi si pe altii, care punem societatea si progresul uman inaintea ideei ca sa fac ceva incat sa imi fie bine mie dupa moarte
lasa morala si logica inepta, mai ales ca ultima fraza pe care o zici arata ca esti crestin pentru ca iti e frica de moarte si de judecata, nu pentru ca te face un om mai bun, din cate vad a fi crestin pe tine te face un bou si te ajuta doar sa ii judeci pe altii

| Toluk19 explică (pentru muffy1):

Nu eu o sa va judec, dar Iisus!
Puteti s-a puneti la raspuns nefolositor sau stupid! Dar veti vedea cit de folositor va fi cind il veti vedea pe Iisus fata in fata!
Eu m-am convins peste cap ca anume Cel Dumnezeu e atit de real incit nu se poate explica!

| Toluk19 explică:

Pai si normal! Legatura de tine si Dumnezeu este rupta! Satana e cu tine esti sub mina lui foarte usor! Ca tu singur nu poti sa fii! Sau cu Dumnezeu sau cu diavolul indiferent daca nu crezi in el! Chiar daca esti ateu si nu crezi in Dumnezeu si in Diavol totusi locul ateilor este iadul!

| Toluk19 explică:

Uite la cele 10 porunci! Acum vrei sa spui ca esti bun? Stii care e cel mai mare pacat?

| Dandanache a răspuns:

Ii ameninti cu afterlife-ul? Cu asta te ameninta si ei. "O sa vezi ca n-o sa vezi nimic".

| Zenithf a răspuns:

Da, o sa fie tare speriati. Dar mai tare o sa fie surpriza noastra la Judecata, cand Dumnezeu ne va zice sa mergem de la El, ca nu am implinit voia Lui, ce zici de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi atei regreta tot ceea ce au facut in clipa mortii dar este prea tarziu! Multi sunt plini de groaza in fata mortii si se dezic de ateism dar fara folos!

| Toluk19 explică (pentru anonim_4396):

Ei inca au Harul acesta de a se intoarce dar in clipa mortii va fi luat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Toluk19):

De fapt ce rost mai are in clipa mortii? Si-au dat toata viata Diavolului si la urma mai vor si in Rai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tot ce e legat de dumnezeu e propaganda crestinta pentru ca dumnezeul evreilor nu-i crestin, orice ateu invie dimineata si moare noaptea metaforic logic pretuim fiecare clipa pe are o avem, tu nu ai fost judecat sa stii cum sta treaba cu judecata in biblie nu se pomeneste de judecata in vechiul testament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa moarte se vede!

| white_2190 a răspuns:

Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități. Conform altui sens al aceluiași cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absența credinței în zei.
Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).
Dat fiind că lipsa divinității ar goli de sens religia, dar nu neapărat, existând religii care nu încorporează zei în cadrul lor, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general.

| Andrei_Teodor_Asarboaei_1995 a răspuns:

Nu judeca ca sa nu fii judecat, DOAMNE AJUTA