| RobertG101 a întrebat:

In afara de biblie care oricum e plina de basme si mitologii, ce alte dovezi concrete sustin crestinismul ca fiind o religie
adevarata?

Răspuns Câştigător
| Octavian199 a răspuns:

0 dovezi

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In ea este scris: "Daca nu asculta pe Moise si pe proroci (adica Biblia), nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti." (Luca.16:31)
Deci cei care nu vor sa creada in Dumnezeu, pur si simplu nu vor. Ei nici daca ar vedea inviind un mort nu vor crede pe Dumnezeu. La ce le-ar folosi? La nimic. Ca numai dragostea este ceea ce il uneste pe om cu Dumnezeu. Si dragostea ia nastere prin credinta. Aceste doua elemente nu se pot separa nici in ce priveste relatiile dintre oameni; cu atat mai mult nu se pot separa cand vorbim de o relatie cu Dumnezeu.
Si apa si cimentul sunt bune, dar numai impreuna. Luate separat, nu vor putea face casa buna.
O alta dovada mai mare -decat jertfa de la Golgota- ca Dumnezeu ne iubeste, nu exista. Si aceasta ne este facuta cunoscuta pe paginile Sfintelor Scripturi. Ca nimeni nu putea sa traiasca atat ca sa ne vorbeasca prin viu grai. Si chiar daca ar fi trait, ci l-ar fi crezut astazi mai mult decat credem Scripturile?
Dumnezeu nu are nevoie sa ne demonstreze sau sa dovedeasca existenta Sa; nici noi nu avem nevoie de asta. Ci noi avem nevoie sa cunoastem caracterul Sau. Pentru ca atunci cand vom privi, cand vom cerceta caracterul Sau ne vom schimba si noi. Pentru ca numai schimbati vom putea intra in curtile ceresti. Dupa cum in trecut pietrele pentru templu erau cioplite numai in cariera, tot asa si cei mantuiti vor fi schimbati aici, slefuiti, cioplti de caracterul urat pe care l-am mostenit/dobandit aici pe pamant.
"Noi toti privim cu fata descoperita, ca intr-o oglinda, slava Domnului, si suntem schimbati in acelasi chip al Lui, din slava in slava, prin Duhul Domnului." (2Corinteni.3:18) Privind, suntem schimbati. Conteaza deci ceea ce privim. Daca nu ne facem timp si pentru lucrurile spirituale, cum am putea sa fim altfel decat pamantesti, lumesti? Ne culcam seara si a doua zi traim fara sa ne gandim catusi de putin la lucrurile spirituale, la lucrurile care ne pot aduce pacea. Ar fi chiar o nebunie sa credem pe Dumnezeu, sa ne incredem in El si in acelasi timp sa nu ne facem timp pentru a-L cunoaste. Este si normal ca in felul acesta necredinta sa se inmulteasca destul de rapid, si multi sa fie prinsi in ea.
Sunt multi oameni care chiar se intreaba de ce Dumnezeu permite sa se inmulteasca atat de multe rele pe pamant. Pai daca Dumneeu nu este dorit, El Se retrage. Si cel rau ii ia locul. Dumnezeu nu vine niciodata cu forta in viata oamenilor.
Totusi, daca Il vom cauta El Se asteapta sa Se indure de noi.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Iisus Hristos.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Chiar sunt curios!

Răspuns utilizator avertizat
| Sketch2 a răspuns:

Nu este nicio dovada, nici macar Biblia.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nici macar nu ai citit un sfert din Biblie si esti asa sigur

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RobertG101):

Limbajul folosit de tine spune altceva.