| anonim_4396 a întrebat:

In biblie apostolii spun ca nu prin fapte suntem mantuiti ci prin credinta, dar iisus i-a spus tanarului bogat sa pazeasca poruncile daca vrea sa fie mantuit, nu spune nimic despre credinta, de ce? nu inteleg

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Citeste cum trebuie Biblia, pazirea poruncilor sunt fapte ale credintei dar Domnul Isus stia ce face si gandeste tanarul bogat, Hristos a vrut sa ajunga la ceea ce il IMPIEDICA pe tanarul bogat sa fie asa cum trebuie, BANII.

| doctorandus a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni cu opinii diferite. http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

A da, și Iisus s-ar putea să fi fost puțin mai conservator ca Paul.

| danay72 a răspuns:

Apostolul Iacov în Iacov2:26 a spus ca credința fără fapte este moartă. Ce fel de credință avem se vede în fapte. Iar atât apostolii cat și Isus credeau acest lucru.

| ania a răspuns:

Iisus a spus tânărului bogat să păzească porucile probabil pentru a-l conștientiza că de fapt nimeni nu poate păzi în mod perfect poruncile și dacă mântuirea ar fi prin păzirea poruncilor nimeni nu ar merita să fie mântuit pentru că toți păcătuim.Tocmai de aceea a venit Mântuitorul să moară în locul nostru pentru a plăti pentru păcatele nostre, pentru ca explică Pavel-în vremea de acum să se arate neprihănirea(starea de a fi drept) a Lui în așa fel încât să fie neprihănit și totuși (de fapt) să socotească ( să considere) neprihănit (drept, curat) pe cel ce crede în Iisus(Romani3-26).
Faptele bune nu sunt prezentate în Biblie ca o condiție a mântuirii ci ca o consecință a primirii darului mântuirii-Prin har ați fost mântuiți, prin credință și aceasta nu vine de la voi ci este darul lui Dumnzeu, nu prin fapte ca să nu se laude nimeni. Căci noi suntem lucrarea Lui și AM FOST zidiți în Hristos Iisus pentru FAPTELE BUNE pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.(Efeseni 2-8-10).Eu caut să fac fapte bune din recunoștință că am primit nemeritat darul mântuirii.
Credința autentică se materializează în fapte, altfel e o simplă afirmație, cum spune apostolul Iacov-Arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta credința mea din faptele mele.( Iacov 2-18).

| milan9 a răspuns:

Biserica nu vorbeste de mantuirea doar prin credinta: "credinta FARA FAPTE este MOARTA" (Iacov cap 5).

Alaturi de CREINTA mai sunt importante si FAPTELE BUNE, precum si HARUL lui Dumnezeu - transmis in mod concret prin sfintele taine din Biserica- (unul dintre scopurile intemeierii Bisericii).

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Si tot biserica este printre cele mai bogate institutii din Romania (ca sa nu zic cea mai bogata) si tot Romania este printre cele mai sarace tari din Europa (si probabil cea mai indoctrinata). Coincidenta?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mii de scuze, dar cat da narod trebuie sa fii ca sa afirmi asta? Sunt persoane particulare care au adunat miliarde de dolari numai de la revolutie, iar tu ii compari pe acei potlogari cu o istoria de 2000 de ani a Bisericii unei natiuni in care sute de mii de oameni care de-a lungul timpului au ales calea monahismului si si-au donat parte din averea lor Bisericii? Ce a reusit la urma urmei sa adune? Niste domenii de teren pe care Cuza le-a confiscat? Cladirile luate caramida cu caramida le calculeaza unii pentru a ajunge la suma aceea amarata de 2 -3 miliarde. Este o suma totala jenant de mica pentru o institutie bimilenara. Si mai e si sub forma de terenuri si cladiri? Vrei sa se confiste si acestea?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Se pare că tu nu ai auzit niciodată de BOR (Biserica Ortodoxă Română). Această instituție a luat naștere în 1972, pe atunci Cuza nu mai avea nicio treabă cu conducerea României. Tu poți să bați câmpii cât vrei, dar "2-3 miliarde amărâte" tot propulsează BOR în topul celor mai bogate instituții din țară (deși unele surse vehiculează că ar fi vorba de mult mai mult de atât). Este logic că doar prostind un popor credul poți ajunge să deții sumele astea (plus terenuri și alte afaceri), plus că jidanul vostru preafericit are printre cele mai mari salarii din România (din ce am văzut, aproximativ 14.000 de lei lunar). Ce fel de creștin ești tu?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ai inteles bine mesajul. Sau nu ai dorit sa-l creditezi. E problema sinceritatii tale: "Sunt persoane particulare care au adunat miliarde de dolari numai de la revolutie, iar tu ii compari pe acei potlogari cu o istoria de 2000 de ani a Bisericii unei natiuni in care sute de mii de oameni care de-a lungul timpului au ales calea monahismului si si-au donat parte din averea lor Bisericii? Ce a reusit la urma urmei sa adune? Niste domenii de teren pe care Cuza le-a confiscat? Cladirile luate caramida cu caramida le calculeaza unii pentru a ajunge la suma aceea amarata de 2 -3 miliarde."

Trebuie sa stii insa ca faci abstractie de mii de firme si corporatii capusa care au pus la pamant tara aceasta doar pentru a lovi intr-o institutie care are 2000 de ani vechime...
Anul 1972 nu stiu de unde l-ai scos. L-ai luat la intamplare? Te puteai referi la 1925- anul recunoasterii ca "patriarhie" autocefala, dar vechimea Bisericii Ortodoxe este de 2000 de ani...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Tu amesteci alba cu neagra. Da, este foarte adevărat că sunt oameni care au fraudat statul român cu miliarde de euro pentru propriul câștig și interes, dar asta poate nu are neapărat legătură cu instituția BOR, deși eu cred că și BOR a fost implicată în afaceri ilegale doar că mass-media nu vrea să sufle o vorbă despre asta.

Apropo, faci o confuzie, noi vorbim de Biserica Ortodoxă *Română*. România există de 2000 de ani și nu știu eu? Chiar tu ai părut cam incert în legătură cu ce ai zis, în sensul că ai afirmat că "Biserica Ortodoxă" există de 2000 de ani, nu Biserica Ortodoxă Română. Nu-s același lucru. Asemănarea între BOR și corporațiile (majoritatea străine) care au pus țara la pământ este că toate sunt pline ochi de evrei. Ei au transformat biserica și religia într-o afacere iar lucrul ăsta este recunoscut până și de creștini. Asta nu are legătură cu credința, cu toate că religia creștină a fost concepută pentru spălat pe creier și pentru nimic altceva. Dacă religia creștină ar fi fost adevărată Yehova ar fi știut cum să-și păstreze discipolii dar dacă te uiți la lumea asta Yehova nu prea există.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83_Rom%C3%A2n%C4%83
Citez: "Biserica Ortodoxă Română a luat ființă în anul 1872 prin desprinderea Mitropoliei Ungrovlahiei și Mitropoliei Moldovei de sub ascultarea canonică a Patriarhiei de Constantinopol și ridicarea mitropolitului Ungrovlahiei, totodată, arhiepiscop de București,"
(Da, acum am văzut, am pus 9 în loc de 8, de fapt este 1872)

Statul propriu-zis numit "România" există din 1859 când Cuza a unit Moldova și Țara Românească, nu a existat de acum 2000 de ani. Au existat "români" și "principate române", iar asta este altă treabă.

Probabil că cea mai mare fiță a "instituției religioase BOR" este Catedrala Mântuirii Neamului care nu doar că este exorbitant de costisitoare, dar este total inutilă. Și acum, pe bune, a ridica cea mai mare catedrală din Europa în una din cele mai sărace țări de pe acest continent nu ți se pare afacere? Este vina oamenilor că au tolerat asta, plus că tot ei au contribuit într-o oarecare măsură (prin donații) la clădirea acestei construcții inutile.
Repet, din nou, în România biserica și religia reprezintă doar o afacere prin care se câștigă sume imense de bani. Nu ți se pare normal ca statul român să fie unul laic unde religia să nu fie finanțată de stat și folosită drept mijloc de îndoctrinare? Observ de exemplu că sunt învățătoare sau profesoare de religie care practic îi obligă pe elevi să memoreze diferite scrieri creștine. Dacă "credința" nu are legătură cu banii și afacerile, nu văd de ce voi mai aveți nevoie să fiți spălați pe creier de o instituție care se declară religioasă dar care este una dintre cele mai profitabile afaceri din țară. Mie chiar mătușa mea mi-a recomandat în urmă cu câțiva ani să mă fac preot iar acum înțeleg foarte bine la ce s-a referit.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"religia reprezintă doar o afacere prin care se câștigă sume imense de bani" - o fi vazuta de multi asa, din moment ce exista zeci de mii de secte in lumea asta. Chiar si in cadrul dreptei credinte de exista persoane care au ajuns acolo, vorba ta, la sfatul matusilor, apoi aceia nu au ce cauta acolo decat pentru a submina din interior Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu. Bine, tu ai o problema in general cu ideea de credinta in Dumnezeu si atunci iata vedem diferit lucrurile...

| xerxes1 a răspuns:

Este o minciuna.
Poti sa crezi in cine vrei, rezultatul va fi acelasi.