| mentholinks a întrebat:

De ce se contrazic intre ele invataturile din noul testament? De exemplu Isus spune ca oricine crede in el va fi mantuit dar Pavel spune ca credinta fara fapte este moarta deci cei care doar cred dar nu fac fapte nu vor fi mantuiti deci nu oricine cum a spus Isus. Isus a spus ca toate pacatele vor fi iertate oamenilor dar in Apocalipsa se spune ca pacatosii vor ajunge in iad deci nu vor fi iertati.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca e o distanta man
vt =1400-400 inainte de iisus
nt = ani 60

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Stii ca el a dat doua exemple din Noul Testament? Nici nu ai inteles ce a intrebat.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ce conteaza man,conteaza ceva la categoria asta? singura intrebare care o am eu si poate si ati atei e,exista vreo dovada ca exista vreun creator? iar despre intrebare userul a scris acum cateva zile ca nu ai cum sa nu crezi in dumnezeu la cate dovezii exista,nu inteleg rostul acestor intrebari,eu unul am vazut versetul
eu sunt eu,inainte de mine nu a fost nici un dumnezeu nici dupa mine nu va fi si nici vreun mantuitor,faza cu dumnezeul din vt si nt a reprezentat o enigma si pentru mai mari a biserici si trinitatea,sa fim sinceri difera cele doua,uni spun ca e din cauza acelor timpuri,uni spun ca nu difera,eu spun ca difera si ca nu difera depinde,iisus a spus ca a venit sa implineasca nu sa faca o lege noua,iar la femeia aia ca a venit pentru oile lui israel, pavel a fost cel care a facut ca crestinismul sa fie pentru toate popoarele, si a devenit, da e ceva uimitor, practic crestini au reusit o perfomanta istoria si mulsumani, nu am citit coranul sa stiu cat difera alah de iahve sau iisus, am vazut un film in care petru se certa cu pavel

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu am citit ce ai scris. Dacă ai o întrebare, pune-o, nu pune întrebări în întrebările altor oameni.
Tu mereu schimbi subiectul.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Sehr gute,esti pe drumul cel bun, bravo, sunt posedat de draci, si tu imi spui ca schimb, dar iisus spune ceva in fine ce conteaza nu

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu înțeleg ce ai scris...

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Foarte bine faci,ma bucur,am vazut un serial interesant azi noapte,cica puteai da ignore la cine vreai, ignore in real life, e dumnezeu a facut ca EU sa nu pot fi inteles, din cauza ca de sabat nu am fost la sinagoga, dar eu nu am asa ceva in oras

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

AC4S4 a evaluat întrebarea ta Asa mare pacat am facut cand... cu nota 1.
dar draga user crestin,pe un site crestin scria ca sunt jocurii care te posedeaza, intra dracu in tine, pe alfa si omega, au si program tv apropo, cica si hary pother ala e dracu mascat

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Crestine https://www.youtube.com/watch?v=nhHC6YpT0qc
https://www.youtube.com/watch?v=gE36602C6qM
Noi nu mai credem în demoni, în duhuri rele, pentru că suntem moderni dar a venit Harry Potter și Harry Potter este o lume de demoni și toată generația tânără.
http://alfaomega.tv/......-in-minuni

dai nota 1 la site?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

La ce dai nefolositor?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ai baut ceva?laughing

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da,am baut, de cand numai ma pot juca gta 5, tot beau,apa sfintita, dar am trecut pe vin si paine, fac cina cea de taina zilnic, poate, poate intru in rai

| xerxes1 a răspuns:

Pavel nu l-a cunoscut niciodata pe Iisus.
A inventat el ceva precum ca a avut o vedenie etc, la fel cum a inventat crestinismul.

| AC4S4 a răspuns:

Vezi, omule care te lauzi ca stii Scripturile mai bine decat crestinii, ca Iacov a scris acel lucru, nu Pavel.
1. Faptele fac parte din credinta. Credinta, din perspectia Bibliei, nu este doar a crede in existenta lui Dumnezeu, inseamna a si asculta de El.

2. Am mai discutat asta cu tine sau cu altcineva recent. Nu toti oamenii vor fi iertati, din moment ce nu toti cer iertare.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

E clar ca nu toti. Foarte putini chiar. " Voi face pe oameni mai rari decât aurul curat şi mai scumpi decât aurul din Ofir.".

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dumnezeu spune ca daca violez una virgina sa i platesc tatalul ei ceva banii si sa o iau de nevasta, e ok?

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ce legătură are? Ești analfabet funcțional? Nu înțelegi ce citești?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da,nu inteleg cum pot uni sa creada in basme si au facultate si se folosesc de tehnologie, nu pot intelege, ce sa faci, plus ca dumnezeu m-a pedepsit stii ce a facut? pai cand jucam gta 5 =voi va bucurati ca ati scapat de mine sa supra inclazit, si acum dragul de el e la reparati la Bucuresti, de asta va bazai ca nu pot juca

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E logic ca nu fac asta, nu imi pot imagina ca cel care ma creat a spus asta

| DoctorWh0 a răspuns:

1) nu se contrazic absolut deloc. Versetul acela zice că o credință fără fapte(adică sa zici ok, Dumnezeu exista eu cred că m-a salvat și dupa aia sa păcătuiești la greu) este moarta, adică nu exista. Adică tu daca faci ce vrei tu când vrei tu și zici că ești credincios, nu ai credinta, sau, credință ta este moarta.

2) Isus iartă păcatele oamenilor atunci când ei vin cu inima deschisa la el si usi recunosc pacatele.