| sile03 a întrebat:

In Biblie e scris ca Adam si Eva au fost primii oameni de pe pamant. Acestia au avut 2 copii, pe Cain si Abel. Deci se presupune ca ei au fost singurii oameni din acel moment. Atunci cum se explica, ca in Biblie mai scrie faptul ca cei 2 copii s au casatorit si au avut la randul lor copii. Cu cine s au casatorit? De unde au aparut nevestele acestora?! Dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".
Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24).
Astăzi ne despart câteva mii de ani de starea de perfecţiune de care s-au bucurat iniţial primii noştri părinţi. S-ar putea ca efectul pe care factorul genetic şi cel ereditar îl au asupra noastră să nu fi existat în cazul lor. În plus, unele studii recente, cum este cel publicat în revista Journal of Genetic Counseling, arată că, prin încheierea unor căsătorii între veri primari, riscul de a avea copii cu anomalii congenitale nu este atât de mare cum se crede în general. Este raţional să considerăm că astfel de căsătorii n-au constituit o problemă nici în timpul vieţii lui Adam şi nici înainte de zilele lui Noe. Putem trage deci concluzia că soţia lui Cain a fost o femeie dintre rudele sale.

46 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Sa-u casatorit tot cu fratii lor atunci cand s-au nascut si au crescut...
Mai mult ca sigur este vorba de un incest indirect amintit aici, pentru ca altfel toata logica se duce pe apa sambetei.

Au avut loc contacte intre Eva si fiii sai, sau poate eva si adam au mai avut si altii fii dupa nasterea lui Seth, care nu au mai fost amintiti. S-a pierdut sirul.

Si astfel fratii s-au casatorit intre ei.
Asta e.

Altfel nu-mi explic.

| sublime89 a răspuns:

Dar de Cain scrie ca dupa ce l-a omorat pe Abel si l-a pedepsit dumnezeu, el s-a dus intr-o alta "tara", undeva departe de adam si eva. Cel putin asa se deduce. Si acolo s-a casatorit si a trait intre oameni. Cum puteau fi acei oameni fratii lui nu are niciun sens. Adica asta ar insemna ca adam si eva au tot avut copii si inainte de cain si abel, si dupa ei, si au tot "migrat" pe rand in alte "tari" laughing

| BlackSulphur a răspuns (pentru sublime89):

Logic? No thanks, I have religion!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pana sa primeasca Moise tablele legii nu era pacat daca intretineai relatii sexuale cu sora, mama sau altcineva.

| M25M a răspuns:

A mai fost discutata aceasta chestiune de n ori, raspunsul este: incest. Cei doi s-au casatorit cu surorile lor.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

SERIOOS? :O
Cu alte cuvinte, pana sa ii dea lui d-zeu prin cap sa faca niste reguli pentru omenirea desfranata, oamenii puteau face orice, nu? aveau unda verde sa stea si-n cap!

Este o aberatie, ma scuzi.dar asa cred si asa simt. E ilogic.
Si daca d-zeu crea omul ii dadea reguli din prima zi cand l-a creat asa cum i-a interzis sa manance marul, nu?

De ce celelalte legi ar mai fi asteptat? Nu cred ca d-zeu era asa lent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Ok,chiar si daca s-ar fi imultit prin acest mod, tot nu ar raspunde cum sunt atatea subspecii umane: asiatici, negroizi, aryeni. Astia chiar nu se intreaba?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Nu era desfranare pentru ca nu a fost nici o lege.Asta ste o hotarare a lui Dumnezeu. Oricum atunci primii oameni se impreunau numai pentru a da nastere de copii, nu ca acum cum fac unii sex si tot felul de perversiuni mai ceva ca si cainii.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.tpu.ro/......de-oameni/

Ba da, s-a mai intrebat, dar nu stiu daca gasesti vreun rapsuns pe placul tau.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

laughing laughing aici ai dreptate cu cainii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Am citit intrebarea.

| rosini a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Te inteleg, probabil o faceau cu scarba. Adam prima oara i-o fi zis lui d-zeu ca ii vine sa vomite daca se gandeste ca trebuie sa isi bage el frumuselul in o asemenea gaura pe unde Eva trebuia sa urineze.
Oricum ma bucur sa vad ca iti plac filmele porno cu caini care fac perversiuni laughing.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru rosini):

Nu ma uit la filmele porno ca sa trebuiasca sa stiu ce fac oamenii.

| rosini a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dar ce faci, iti spionezi parintii laughing?

| LegionarulRoman a răspuns:

Adam si Eva au trait peste 900 de ani si au avut (daca nu ma insel) peste 50 de perechi de copii.La inceput Dumnezeu nu pedepsea procreerea cu sora ta deorece ra doar pentru procreare, iar termenul de frate si sora nu era chiar bine stabilit. Abia de la Moise s-au stabilit regulile stricte.

| Dandanache a răspuns (pentru sublime89):

Mai corect, au avut copii dupa Cain si Abel. Baieti si fete. Tot in biblie gasesti asta.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Lizzu):

Chiar daca au facut-o toti posta pe Eva, tot mi-e greu sa cred ca rezultatul este de 7 miliarde + populatie.

| Lizzu a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Pai asta e... oricum nu doar eva si-a luat-o laughing au mai fost la mijloc si surorihee hee asa ca...s-ar cam explica 7 miliarde?

| Lizzu a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Doamne...mi-e atat de greu sa cred ca cineva traieste 900 de ani si are peste 50 de PERECHI? de copii?

Tu chiar crezi asta? Nu ti se pare pe undeva la mijloc ceva care nu se leaga? serios acum...

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Lizzu):

Lasand ironia la o parte, este chiar imposibil ca doi indivizi sa fie rezultatul unei specii diversificate. Sunt atatea animale pe cale de disparite, animale care sunt chiar protejate si in ciuda acestor conditii ele dispar. Daca fac un exercitiu de imaginatie mediul lor de viata nu cred ca era unul protejat si lipsit de pericole.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Lizzu):

Adevaru e ca acei primitivi aveau foarte multe unitati de masura si mai ales capacitatea sa realizeze cat traiesc.

Absolut totate religile sunt o suma de ineptii. Creatia unui sistem pentru indoctrinarea si manipularea maselor. Cei care vand stiu cum si au cui.

| Lizzu a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Cei care vand stiu cum si au cui. "

Asta da, din pacate, se folosesc de slabiciunile fiintelor umane care au nevoie de iluzii sau de sentimente de bine si de protectie.

Nu stiu de ce ma mai mir cand lumea e construita astfel. Cand totul se vrea inapoi inzecit, totul e conditionat si totul se vrea a se castiga pe spatele altora si din necazurile altora.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Lizzu):

Pana la urma nu stim nimic. Nu avem acces la informatie.
Poporul este mediocru, primim doar ce cred ei ca avem nevoie.

In trecut oamenii cultivau plante in sezonul secetos si se rugau la zei pentru ploaie. Nu stiau ca exista anotimpuri, asta pentru ca nu aveau acces la informatie. Sistemul care conducea avea aceste informatii. Vechile civilizatii aveau chiar cunostinte despre univers, puteau cu usurinta sa stie cand o sa aiba loc o eclipsa de soare.
Totusi poporul era mediocru iar sistemul profita indoctrinandui. Ei se rugau la zei sa ploua iar cand sezonul prielnic dezvoltarii agriculturii sosea ei primeau minuni.

Deci astfel de discutii despre cum e lumea construita ma depasesc. Noapte buna.

| Lizzu a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Imi place gandirea ta. Ti-o impartasesc. Ai perfecta dreptate din punctul meu de vedere. Nu stim nimic pana la urma, dar ce putem face?

Noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai raspund ca m-am saturat de intrebarea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Adam şi Eva nu i-au avut doar pe Cain şi Abel. Ei au avut mult mai mulţi copii, inclusiv fete. (Geneza 5:4 - Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice). Relatarea se concentreză asupra lui Cain şi Abel din cauza a ceea ce sa întâmplat între ei, adică prima omucidere din istoria omenirii.

Răspuns utilizator avertizat