| navarre a întrebat:

Buna tuturor.In Biblie se scrie ca Adam si Eva au fost primii oameni. OK. Au avut doi copii Cain si Abel. OK. Cain l-a ucis pe Abel. Se spune ca Dumnezeu s-a suparat si l-a alungat pe Abel in lume. La care Abel i-a raspun ca ii este frica sa plece in lume ca-l vor ucide CEILALTI. Cine erau CEILALTI daca el si parinti lui erau singurii umani la vremea aceea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana cand l-a alungat adam si eva au mai avut copii si inca multi. iar descendenta se stabilea doar pe linie paterna nu si materna.deci deja era lumea populata cumva, cand cei doi si-au adus jertfa, si cain a omorat pe abel.deci abel era ucis nu putea fi si alungat in lume asa cum spui. iar in biblie vei intalni in multe locuri un neam intreg numit cu numele conducatorului.

23 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Pe zi ce trece constat ca prostia crestineasca ia amploare pe acest site. Parca intre acesti religiosi de LAN exista o concurenta prin care se cauta sa se iasa in evidenta prin prostie si ineptii!hee hee

| danut a răspuns:

Biblia spune ca Adam si Eva au avut nenumarati copii. Si inca ceva, daca o romanca era in stare sa faca (poate si acum) cca 18 copii intr-o viata de 55 ani, citi copii crezi tu ca au putut face Adam si Eva in aproape 1000 de ani? Calculeaza si vezi cam cati ies, apoi i-a cate o pereche din acestia la circa 16 ani si vezi cati copii puteau face in aceiasi 1000 de ani -17 etc, etc. Sa nu uit, in Biblie nu scrie ca Abel a fost omorat de Cain imediat cum s-au nascut, este posibil sa fi trecut sute de ani pana la evenimentul respectiv asa ca... era destula populatie la vremea respectiva. Biblia se ocupa de datarea cronologica DOAR in anumite cazuri, cele care coincid cu scopul ei final. Biblia nu este o baza de date a evenimentelor istorice.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.

| liviu00 a răspuns:

N-ai prins ideea. Ceilalti erau oamenii creati de un dumnezeu vecin...

| ionoion a răspuns:

Ce-o zis Tepes.

| kiwii a răspuns:

Interesanta intrebare. Dar nu am raspuns la ea.Motivul:nu dau doi bani pe Biblie.
(Si acum... dati'mi stupizi ca imi dau si eu cu parerealaughing)

| ashley26pink a răspuns:

Pai, nici eu nu imi pot da seama. Dar daca Abel era mort, cum sa ii zica Dumenezeu sa plece in lume?

| Brittanie a răspuns:

Ceilalti se refera la celalti oameni creati. Dumnezeu a mai creat oameni in afara de Adam, Eva, Cain si Abel.Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Brittanie a răspuns (pentru navarre):

Nu prea ma princep la Bilblie.Cred ca ar trebui sa intreb preotul.

Răspuns utilizator avertizat
| Brittanie a răspuns (pentru navarre):

Ai dreptate intr-un fel, dar popa iti va arata o ALTA cale de a gasi raspunusul.Dar depinde si la ce popa mergi.

| chivas21 a răspuns:

Tu zici ca au fost primii oameni! Nu, primele fiinte! Raspunsul la intrebarea ta este: Il ucide dinozaurii laughinglaughing

| VariantaVerde a răspuns (pentru chivas21):

Daca ai vrut sa faci o gluma nu ti-a iesit si invata sa scrii corect: Il ucid dinozaurii nu il ucide dinozauriilaughing

| Y3aaHH a răspuns:

Actul creatiei, dupa parerea mea, este reprezentat simbolic.

| Mihnea_4399 a răspuns:

Lasa-ne, lasa-ne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeuna taurii reptilieni si-au instaurat dinastia pe seama altor Dumnezei, dupa care i-au sacrificat pe altarul stiintei.Acel ce profita Zeii il stiu.De mult Timpul trebuia schimbat.De nu ve-ti schimba Timpul, Timpul va schimba nu numai Dumnezeul ci si pe ZEI.Nu vor mai fi Ioni si nici Mariani ci numai Luciani.Dea lungul vremiii Heracle A stat de straja Pentru Toti.Cand regenerarea vremurilor era necesara a facut-o.Atunci cand pe unii dintre ZEI IA IERTAT A facut-o pentru un sacrificiu DEMN DE EL.Acum EL NU VA cere ajutorul ci va cere RESPONSABILITATEA in ce VE-TI FACE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vedeti ca va mintiti singuri; ce tot atatea intrebari esti un crestin crezi doar in BUNUL DUMNEZEU SI ATAT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate era vorba de spiritele cele rele! intreaba un preot sau la scoala big grin

| scumpik45 a răspuns:

Adam si Eva au facut foarte multi copii.Aia erau ceilalti.

| dan29 a răspuns:

În primul rând Cain l-a ucis pe Abel, și CAIN A FOST ALUNGAT DE CĂTRE DUMNEZEU. Nu erau singurii oameni, Dumnezeu a mai făcut oameni după chipul și asemănarea Lui, Adam și Eva find primii oameni, cărora li s-au mai „alăturat"și alte ființe, tot oameni, făuriți tot de Dumnezeu... Nu uita că acest Cain s-a împreunat cu o soție, pentru a da naștere multor copii... Deci, mai erau oameni

| Gabix a răspuns:

@Parintele: de ce este o prostie? si de ce spui astea? Daca Adam si Eva au fost primii oameni, ei aveau 2 copii BAIETI, si se spune ca noi ne tragem din Adam si Eva.noi cum am aparut ca sa zic asa? Eva a facut copii cu baietii ei? raised eyebrows

| samurai5561 a răspuns:

Crede si nu cerceta.Acum 20 minute am pus si eu aceasta intrebare unor pesoane ce mi-au båtut la usa.Au spus ca Adam si Eva au mai avut si alti copii.Nu-mi råmane decat sa mai recitesc odata aceasta parte a bibliei.