| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In Biblie, in primele versete ale Genezei, este menționată țara Havila, unde este mult aur ( vi se pare cunoscut? )... Havila, anagramat, înseamnă Vlahia, iar râul Pinson sau Chison, nu e altul decat Dunărea https://www.youtube.com/watch?v=43QOEDGqLr8. Deci pana la urma este adevarat s-au nu ca suntem mentionati in biblie s-au e doar o teorie?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu credeam ca vorbesti de halva

| SilentRain a răspuns:

Doar o teorie

| SG1995 a răspuns:

So luăm cu începutul: De când vorbesc evrei română să facă anagrame în română? laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Deci evreii au descoperit masina timpului, au calatorit in viitor cateva mii de ani, s-au intors si au inceput sa scrie despre Vlahia. Suna foarte logic. Aha.

| AC4S4 a răspuns:

Am vazut ca exista romani carora le place sa inventeze teorii cum ca geto-dacii erau cei mai avansati de pe intreaga planeta.
Arheologii identifica Pisonul ca fiind Nilul sau Gangele. Mai sunt si alte ape, dar numai arheologii romani il identifica ca fiind Dunarea.
Acestea sunt doar teorii ieftine. Te ia rasul cand le citesti. Daca o sa cauti, o sa gasesti ca dacii sunt primul popor civilizat, ei au inventat scrierea. Arheologii acestia invart cum vor informatiile ca sa le iasa ca dacii au fost cel mai civilizat popor. Arheologii cu renume international nu dau credibilitate acestora.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Gangele, nici o șanșă, cel mai probabil Nilul, având că evrei se învecinează cu egipteni.

| Panamax a răspuns:

9 Parţi, mezi, elamiţi, locuitori din Mesopotamia, Iudeea, Capadocia, Pont, Asia,
10 Frigia, Pamfilia, Egipt, părţile Libiei dinspre Cirena, oaspeţi din Roma, iudei sau prozeliţi,
11 cretani şi arabi, îi auzim vorbind în limbile noastre lucrurile minunate ale lui Dumnezeu!"
Geneza 32:3 Iacov a trimis înainte nişte soli la fratele său Esau, în ţara Seir, în ţinutul lui Edom.Faptele apostolilor 27:1 După ce s-a hotărât să plecăm cu corabia în Italia, pe Pavel şi pe alţi câţiva întemniţaţi i-au dat pe mâna unui sutaş al cetei de ostaşi Augusta, numit Iuliu.
Faptele apostolilor 27:6 Acolo, sutaşul a găsit o corabie din Alexandria, care mergea în Italia, şi ne-a suit în ea.
Evrei 13:24 Spuneţi sănătate tuturor mai-marilor voştri şi tuturor sfinţilor. Cei din Italia vă trimit sănătate.

etc etc

| Mclaren12 a răspuns:

Biblia a folosit locatii si unele persoane reale si cam atat. Restul este pura fictiune. Nu merita luata in considerare.

| Vvistula a răspuns:

Si romanii sunt descendetii atlantilor, de aici a pornit civilizatia si aici ar trebui sa fie raiul. Teorii idioate, nu mai crede tot ce vezi pe internet. Cauta mai multe surse. Biblia e plina de povesti.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Clar. Dacii au venit primii aici cu navele extraterestre laughing)