| Helper07 a întrebat:

In Biblie nu este interzis consumul de carne, iar aceasta era multe efecte benefice in special pentru creier(dar nu vreau sa fac ditamai eseul despre asta), insa in biserica de azi se incurajeaza tot mai mult vegetarianismul. Carnea poate fi intr-adevar si nesanatoasa prin modul de preparare prin mediul in care a fost si altele dar asta nu inseamna ca nu e necesara. Deviza mea in alimentatie e : "sanotos, variat si echilibrat" respectand aceste criterii iti poti imbunatatii mult sanatatea dar astazi multi confunda "a nu consuma in exces" cu "a nu consuma deloc".
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ellen White zice ca in cer nu se va consuma carne.Si ca cel ce dorește sa ajungă acolo va trebui sa se acomodeze cu dieta fara carne. Se mira chiar ca adventiștii il așteaptă pe Isus alergând cu cuțitul in mana după cocos prin curte.
Nu doresc decât mantuirea fiecăruia care crede dar ascultarea de Dumnezeu chiar si in acest domeniu este importanta. Templul Duhului Sfânt, adică trupul nostru, este mai sănătos cu o dieta vegetariana, si la fel si sufletul. Minte sănătoasă in trup sanatos! Si asta o spun păgânii.

43 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

In Biblie ne spune Dumnezeu clar ca putem manca animale. Ne spune asta fie direct sau indirect. Carnea de la animale ajuta la formarea unui organism sanatos mai ales in perioada de crestere, daca vrei iti dau si linkuri. Daca chiar asa a ajuns Biserica, atunci este grav.

| milan9 a răspuns:

Toate produsele de origine animala sunt aterogene (infunda vasele de sange) si au caracter pro-inflamator in organism.

Toate alimentele de origine animala acidifica corpul nostru dar mai ales LACTATELE. Dintre toate produsele de origine animala, de departe cele mai periculoase sunt lactatele, apoi carnea, pestele.
Cel mai mare studiu de nutritie (3 milioane persoane in decurs de 30 de ani) a aratat ca produsele lactate de orice fel sunt cel mai cancerigen produs de origine animala. Dar asta ni se spune? Nu...

| Helper07 explică (pentru milan9):

Eu nu cred, faptul ca au pus in comun consumul de lapte cu persoanele care au cancer nu dovedeste ca din cauza asta sau imbolnavit, e doar ceva ce au in comun aceste persoane.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pai nu, nu-i necesara.
Poate fi inlocuita cu alte alimente: branza, fructe cu coaja tare (alume/fistic/castane/nuci/etc), oua, si altele.
Daca avea nutrimente ce nu se mai gaseau nicaieri altundeva, atunci puteai sa zici ca e indispensabila.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dar vegetarienii care nu consuma niciun fel de aliment animal ce scuza au? Exista substante care se gasesc numai in carne si pot prevenii altzhaimar-ul (nu stiu daca am scris corect).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Helper07):

Ti-am zis. Carnea poate fi inlocuita.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Efecte benefice? Unde ai citit in Biblie despre așa ceva. Daniel le-a numit spurcăciuni.La fel si Pavel a spus : "bine ar fi sa nu mâncați carne si sa nu beți vin".
Daca acest lucru este valabil si Biblia nu minte, cum spui ca proteină animala este benefica pentru organism? Adam a trăit aproape 1000 de ani si sănătos macar ca era vegetarian, iar noi murim la orice vârstă si cel mai tare nu depășește 70-80 de ani, iar daca sunt mai multi sunt doar chin si suferinta.
Atenție! Ne depășesc necredincioșii in a accepta dieta vegetariana macar ca multi nici nu stiu ca Dumnezeu a stabilit-o pentru om inca de la creațiune.

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

E pacat sa consumi carne? Daniel vorbea despre carnurile necurate. Carnea are multe efecte benefice dar nu contrazic ca poate fi si nesanatoasa insa cum o consum eu cam de joi in pasti, nu cred ca e o problema. Dumnezeu nu ne-a interzis consumul acesteia. Chiar bauturile alcolice fac bine organismului in doze mici. Lumea nu mai e echilibrata din punct de vedere al alimentatie si de aceea tindem sa credem ca unele alimente ar trebui excluse din alimentatie cand de fapt ceea ce trebuie este sa reglezi consumul acestora. Am mai vorbit despre faptul ca trebuie sa te informezi inainte sa vorbesti, chiar si asta trebuie echilibrat, nu trebuie sa te informezi doar asupra ce iti confirma convingerea. Mai bine citeste despre beneficiile carni in doze echilibrate.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Este părerea unor oameni din Biblie, dar Dumnezeu ne-a spus că putem mânca carne de animale, doar sângele acesteia nu. Că mănânc sau nu, tot stăpânire avem peste animale, deci facem ce vrem. Dacă mănânc vegan, nu înseamnă că voi trăi peste 200 de ani. Tot atât trăiesc, deci nu are rost sa nu mănânc ce vreau.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Daca ești adventist cred ca ai auzit de Ellen White.De peste o suta de ani Dumnezeu i-a descoperit dieta vegetariana ca fiind cea mai buna pentru om. Faptul ca va place carnea nu va lasa sa o adoptați.Dar a trai peste o suta de ani cu chin si suferință atât pentru cel in cauza cat si pentru familie, din cauza consumului de proteina animala nu este o scuza pentru a consuma carne. Poti trai si vegetarian atâția ani dar sănătos si de folos in familie.De ce nu citiți Studiul China care a durat treizeci de ani si s-a pus totul la sertar fara sa se facă public nimic? Știți de ce? Pentru ca se dorește înjumătățirea populației globului.Dar cel pe care il iubește Dumnezeu nu rămâne neinformat si nici amăgit de reclamele la produsele animaliere si a medicamentelor care trebuiesc puse lângă farfuria cu carne fara de care nici nu ați putea trai.Rugati-va Tatălui pentru înțelepciune si o ve-ti primi, restul decurge de la sine.

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

N-am zis sa renunte vegetarienii la dieta lor, in plus carnea poate fi nesanatoasa dar nu e pacat sa o consumi iar eu cred ca consumarea in cantitati regulate e benefica. Multe lucruri sunt benefice in cantitati regulate. Lipsa sau excesul de consum al unui aliment in cantitati normale poate duce la imbolnavire. Sunt adventist dar am vazut ca ni se impune sa devenim vegetarieni, cumva, oamenii isi doresc ca si ceilalti membri sa devina vegetarieni dar mai, eu n-am nimic cu tine ca nu vrei sa consumi carne ca vrei sa traiesti 100 de ani(ca asta e motivul, e sanatos si traiesti mult) dar strabunica mea a trait 116 ani cu carne, si chiar carne de porc asa ca nu vreau sa se puna acest fel de presiune care sa ma indemne sa iau aceasta alegere la fel cum nici noi, omnivorii, nu ii indemnam sa renunte ci le respectam decizia (acum nu stiu daca toti fac asa).

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca te gandesti asa, chiar ai dreptate. Probabil m-am inselat in oarecare masura, adica uleiul de creveti cica ar fi extraordinar de bun in "desfundarea" vaselor de sange dar Dumnezeu nu ne-a permis sa-i consumam. Multe animale pot avea o carne cu efecte benefice corpului uman dar tot nu avem voie sa le consumam iar motivul e ca ne fac mai mult rau decat bine. Cel putin eu recunosc cand am gresit pentru ca caut adevarul, tu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Când o sa constat ca greșesc si eu o sa recunosc!

| gratargratar a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu poti constata nimic, pentru ca esti cu totul in greseala. Pentru a constanta o greseala, trebuie sa ai macar un picior in adevar. Ori tu esti cu totul in greseala, iar o astfel de greseala sistematica are si o logica interna proprie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru gratargratar):

E părerea dumnitale.Eu vorbesc nu numai din ce am inteles din Biblie ci si din experienta. De la naștere si pana am devenit vegetariana total eu am fost bolnava si trăiam cu medicamente care îmi amplificau suferinta. După ce am renunțat la proteina animala, nu mai am nimic, nu mai am nevoie de medic, si pot sa muncesc atât fizic cat si psihic fara sa obosesc.Nu răcesc, nu ma gripez, nu am probleme cu inima, nici cu tensiunea, nici de metabolism.Si cat adevăr este in Biblie! Daca nu citeam Biblia pana in ziua de astăzi as fi zăcut bolnava.In biserica adventista din care am făcut parte aveam un frate medic internist. Când a aflat ca am renunțat la proteina animala căuta sa ma lămurească sa renunț la dieta.Dar nu m-a lămurit.Eu sunt bine in schimb el a făcut infarct, 7 stenduri (îmi cer scuze daca e scris greșit) i-au fost introduse in vene. Cine are dreptate? Medicul sau Dumnezeu?

| gratargratar a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ne intelegem ca turcii…
Eu NU am spus ca dieta vegetariana nu e buna. Eu am spus ca Dumnezeu nu-ti porunceste sa mananci vegetarian, si nici nu interzice carnea. Asta am cautat sa demonstrez. Ca Noul Testament desfiinteaza interdictiile legii vechi, inclusiv cea referitoare la carnea anumitor animale.

Dieta vegetariana nu este deci poruncita de Dumnezeu, ci este o practica ascetica. Eu la randul meu sunt mai vegetarian ca dumneata in timpul posturilor.

Nu cred ca, dpdv medical, vegetarianismul este cel mai indicat. Cred ca e mai potrivita o dieta echilibrata, care sa includa si carne. Asta o spun dpdv al sanatatii, nu al ascezei. Caci dpdv ascetic, este cel mai bine sa mananci ca pasarile (adica sa ciugulesti). Desigur, daca te simti bine mancand numai vegetarian, da-i inainte.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru gratargratar):

Citiți cartea Studiul China de dr. T.Colin Campbell si o sa va schimbați radical părerea.
Iar daca Dumnezeu accepta sa mâncam carne, accepta la fel cum accepta despărțirea soțului de sotie. Isus a spus ca datorita împietririi inimii omului a dat Moise porunca respectiva.Tot la fel, Dumnezeu nu ne interzice sa consumam carne dar nici nu ne poruncește.Insa in iubirea lui ne face cunoscut care animale se pot consuma si care nu in Levitic 11. Si din toate aceste animale sa mâncați așa dupa cum mâncați din cerb sau căprioară. Ascultați de Dumnezeu când spune lucrul acesta? Ba mai mult consumați carne chiar si din animalele interzise de Levitic 11.
Cine mananca pate e posibil sa mănânce din viermi de faina.Am auzit la radio o știre in urma cu mai bine de un an ca parlamentul UE ar fi aprobat o lege prin care se da voie sa se facă pate din viermi de faina. Celor ce vor manca astfel de delicatese le urez tongueofta buna!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Ellen White zice ca in cer nu se va consuma carne.Si ca cel ce dorește sa ajungă acolo va trebui sa se acomodeze cu dieta fara carne. Se mira chiar ca adventiștii il așteaptă pe Isus alergând cu cuțitul in mana după cocos prin curte.
Nu doresc decât mantuirea fiecăruia care crede dar ascultarea de Dumnezeu chiar si in acest domeniu este importanta. Templul Duhului Sfânt, adică trupul nostru, este mai sănătos cu o dieta vegetariana, si la fel si sufletul. Minte sănătoasă in trup sanatos! Si asta o spun păgânii.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia nu condamna consumul de carne.

| Daniel323 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Biblia nu condamna nici violurile, sclavia, uciderea mamelor cu prunci in brate. Dumnezeu chiar isi incuraja supusii sa le comita.

| gratargratar a răspuns:

In Biserica trebuie sa tii posturile. Fata de restul, n-ai nicio obligatie. Poti sa mananci orice carne doresti.
In Faptele Apostolilor se arata clar ca nu este interzisa carnea de la niciun animal.

La anumite manastiri nu se mananca carne deloc, doar peste in zile de sarbatoare. Dar e o ratiune ascetica aici, nu nutritionala.

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

In faptele apostolilor aia era o viziune care n-avea legatura cu cosumul de carne ci avea menirea a-l face pe Petru sa inteleaga ca si neamurile pot si trebuie mantuite(ceva de genu). Daca ai fi citit tot capitolul probabil ai sti.

| gratargratar a răspuns (pentru Helper07):

Prostia cu nesimtirea merg mana in mana.
Pune mana pe Biblie si citeste FA cap. 10.

Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum şi se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiş, să se roage pe la ceasul al şaselea.
10.
Şi i s-a făcut foame şi voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz.
11.
Şi a văzut cerul deschis şi coborându-se ceva ca o faţă mare de pânză, legată în patru colţuri, lăsându-se pe pământ.
12.
În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare şi târâtoarele pământului şi păsările cerului.
13.
Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă.
14.
Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat.
15.
Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.
16.
Şi aceasta s-a făcut de trei ori şi îndată acel ceva s-a ridicat la cer.

Ce nu ti-e clar?
1. I s-a facut foame
2. Dorea sa manance
3. Dumnezeu ii spune ca nimic nu e necurat, adica poate manca orice.

Mai tarziu, acelasi Petru avea sa afle ca si paganii pot primi Duhul Sfant, adica si ei sunt chemati la mantuire. Caci Petru, asa cum aflam mai incolo in FA, cazuse in tabara iudaizantilor, care spunea ca trebuie tinuta si legea veche: adica inclusiv restrictiile privitoare la consum (pe care le au si musulmanii).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru gratargratar):

Aceasta viziune are o singura interpretare, cea data de Petru.

| gratargratar a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Greseala tipic sectara, reflectand metodologia pe care o aplicati pretutindeni.

In cap 11, dupa ce Petru se intoarce la Ierusalim, se spune ca "credincioşii tăiaţi împrejur se împotriveau,
Zicându-i: Ai intrat la oameni netăiaţi împrejur şi ai mâncat cu ei. "

Ori credinciosii netaiati imprejur nu se abtineau de la carne. Petru da interpretarea particulara a viziunii, spunand ca "Voi ştiţi că nu se cuvine unui bărbat iudeu să se unească sau să se apropie de cel de alt neam, dar mie Dumnezeu mi-a arătat să nu numesc pe nici un om spurcat sau necurat.".

Deci apostolul a dat intepretarea particulara, cazuistica, a viziunii in contextual in care evenimentul convertirii lui Corneliu a urmat acesteia. Totusi, viziunea este una soteriologica: adica nimic nu este spurcat, toata creatia a fost binecuvantata si mantuita de Dumnezeu prin Fiul: oameni si animale.

Este vadit faptul ca Petru tindea sa tina seama de parerile iudaizantilor. De aceea il confrunta si Pavel. Acesta vorbeste clar despre ingaduirea consumarii de carne, chiar si cea sacrificata pe altarele pagane, desi, tot el spune ca bine este ca omul sa se abtina de la carne. Iar aceasta o spune tot ca practica ascetica.
In primele decenii, crestinii au trebuit sa inteleaga ca Hristos a instituit cu adevarat Noul Testament, si ca cel vechi nu mai era in vigoare: nu mai erau interzise carnea unor animale, nu mai era trebuncioasa taierea imprejur, nu mai era importanta provenienta de neam samd.

Cu 1500 de ani inainte de White, sf. Parinti spun ca in Rai omul era vegetarian. Ce spune E. White este oricum lipsit de importanta, iar lucrarile ei sunt o combinatie de plagiat si fictiune.

Voi nu intelegeti natura profetiei si nu stiti nici sa deosebiti profetii mincinosi de cei adevarati. De altfel, SUA este si astazi plina de profeti. Ii gasesti pe YouTube.
E. White a fost o inselata, si n-a avut nici parte de mantuire, dupa cum n-a avut nici Arie. Prin Arie a fost si ea condamnata la primul sinod ecumenic din 325.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru gratargratar):

Fiara condamna creștinii? Nici nu-i de mirare. 1260 de ani s-a străduit sa lichideze orice creștin adevărat care nu se supunea ei.De aceea creștinismul este hulit printre neamuri.Nu toți cati se declara creștini sunt creștini adevărați.
Creștinii adevărați sunt o rămășiță, așa cum pe vremea lui Ilie existau doar 7000 de bărbați plus Ilie.Numai ca acest lucru doar Dumnezeu il știe.

| gratargratar a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Voi adventistii, si neoprotestantii in general, sunteti impotriva logicii.
Incearca sa urmaresti argumentul.

Ortodoxia este in neamul romanesc de la nasterea lui. Adica de cand aparem noi in istoria scrisa, ne-am gasit ortodocsi. Inca din perioada medieval timpurie, papa a cautat sa converteasca la catolicism pe vlahi, de multe ori cu forta. Au fost si cativa domnitori catolici in tarile romanesti, dar care n-au reusit sa atraga dupa ei poporul.
In tot acest timp am avut sute si mii de oameni remarcabili (sfinti), care au creat o cultura duhovniceasca unica in lume. Practic cultura romana, spre deosebire de orice alta cultura crestina, s-a dezvoltat in paralel cu ortodoxia. Fara ortodoxie, cultura romana nu exista. Toate formele culturale timpurii ale romanilor au avut legatura cu ortodoxia (i.e. crestinismul).

Pe de alta parte, avem SUA - locul de nastere al tuturor ereziilor neoprotestante. Cu o istorie de mai putin de 300 de ani, si cu un crestinism ce presupune cateva mii de secte, ei fac "lucrare misionara" intr-o tara precum Romania, in contextual in care in tara lor numarul de crestin scade continuu. Mai mult, Europa Occidentala va deveni in cateva decenii preponderent ateista. Adica exact locul lor de nastere si de desfasurare initiala. Ori, ca tot ai facut paralele cu Sf. prooroc Ilie, de ce n-au spor astia? Din ce secta s-a desprins adventismul, iar ce alte secte s-au desprins din Adventism intr-o fereastra de timp de doar 100 de ani? Ei insisi recunosc ca in prezent exista 10 denominatiuni diferite ce se considera adventisti (https://atoday.org/adventist-denominations-the-larger-picture/). Deci cam multe ramasite. Apoi, sf. Ilie a primit ca recompensa adeverirea credintei. Dupa uciderea preotilor lui Baal, n-au mai fost o "ramasita". De fapt, niciodata nu au fost o ramasita. Ca daca te gandesti la populatia de 7000 de israeliti (+familiile lor), raportat la populatia de atunci nu e asa de putin. In plus, regatul de Sud (Iuda) ramasese credincios lui Dumnezeu. Deci nu se poate vorbi de o ramasita.

Asa incat vin neavenitii astia: Ellen White, Miller, Joseph Smith, Taze Russel si ne invata pe noi crestinism? Ca fiecare dintre astia a intemeiat "o ramasita".
Pai noi avem atatea scrieri a sfintilor romani pe care nu le-ai cercetat. Sute si mii. Avem scrieri ale domnitorilor ortodocsi, ce si-au pus viata pentru Hristos: Neagoe Basarab, Constantin Brancoveanu, Stefan cel Mare samd. Avem Athosul, avem Putna, avem Prislopul samd.
Si vin astia sa ne invete pe noi crestinism cu scrierile lor rasuflate? Si isi mai gasesc si prostii?

Nu vezi ca e lucrarea dracilor asta? Ei nu se pot lupta impotriva ateismului, dar se lupta impotriva crestinismului, creand tulburare in tarile ortodoxe ce nu au nevoie de propovaduirea lor. Daca sunt atat de ravnitori, de ce nu propovaduiesc intre musulmani, in tarile musulmane?

Sectarii astia se inchina lui Baal: adventisti, mormoni, iehovisti, anabaptisti, penticostali samd. Neo-protestantismul este al doilea pas spre ateism (primul fiind protestantismul).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru gratargratar):

Sola Scriptura! Nimic mai mult!

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

Ştiţi", le-a zis el, „că* nu este îngăduit de Lege unui iudeu să se însoţească împreună cu unul de alt neam sau să vină la el, dar Dumnezeu** mi-a arătat să nu numesc pe niciun om spurcat sau necurat. Fapte 10:28

Viziunile si pildele nu trebuie luate literar, a spus cumva Petru dupa acea viziune sa se consume carne necurata? nu, el n-a mancat din animalele din viziune si nici n-a propovaduit asa ceva.

| gratargratar a răspuns (pentru Helper07):

De fapt viziunea lui Petru reprezinta desfiintarea legii vechi, odata cu venirea celei noi. A nu te insoti cu paganii (considerati oameni necurati) este o porunca ce face parte din aceeasi categorie interzicerea mancatului anumitor animale.

Ca am manca Petru carne sau nu, nu stim. Este clar insa ca nu putea avea ceva impotriva celor ce mancau carne, considerandu-i spurcati. Caci si la aceasta se refera viziunea. Pavel arata foarte clar cum sta treaba cu mancatul carnii, neexistand nicio restrictie in acest sens.

Iar Biblia este o carte scrisa conjunctural. Prin faptul ca sectarii se bazeaza doar pe Biblie (cumva asemenea mahomedanilor, care spun ca Coranul este o carte cereasca), isi sapa singuri mormintele. Pentru ca Biblia nu cuprinde toata invatatura crestina, ba chiar, ce sa vezi, contine anumite contradictii (cel putin aparent) care nu se pot lamuri altfel decat cu sf. Traditie. De aceea, Biblia deschide niste viziuni largi, nu le definitiveaza. Luca nareaza in cateva capitole propovaduirea lui Petru. Deci acea interpretare, privitoare la oamenii spurcati, apare in contextul liniaritatii naratiunii. Dar viziunea in sine, are un caracter general, nu a fost doar pentru Petru: nimic nu mai e interzis, totul e curat (inclusiv carne), toate sunt bune, desi nu toate imi sunt de folos (cum spune sf. Pavel).

Iar adevarul sectarilor este adeverit de istoria lor: se divid ca microbii, aparand noi secte o data la fiecare deceniu. A face parte din astfel de secte neo-protestante, este primul pas catre ateism. A face dintr-o carte Dumnezeu, este iarasi primul pas spre ateism. Cartea este o impreuna-lucrare a omului cu Dumnezeu, cuprinzand o parte din revelatia Dumnezeiasca. O alta parte a fost transmisa oral, prin lucrare, ce se continua in Biserica pana in zilele noastre. Revelatia, in anumite forme, este inca in desfasurare, caci Dumnezeu lucreaza pana la sfarsitul istoriei.

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

Daca biblia ar contine parti neadevarate, atunci am putea s-o rastalmecim cu usurinta spre folosul nostru, nu zic ca e adevarata chiar daca accept asta dar chiar de ar fi neadevarata eu stiu ca fiecare va fi judecat dupa lumina primita, daca eu pazesc lumina asta pe care am primit-o macar ca ar fi intuneric, nu voi fi judecat pentru ceva ce n-am cunoscut caci daca pazesc adevarul asta de care nu sunt sigur, cu cat mai mult as pazi eu adevaratul adevar. De pilda, un om nu stia ca Sambata este sabatul, ziua de odihna, dar pazea Duminica asa cum o pazesc adventisti, acel om nu poate fi invinovatit pentru ca n-a stiut care e ziua de odihna, el a pazit lumina care i-a fost data nu ca ortodocsi sau unii din ei.

| gratargratar a răspuns (pentru Helper07):

Trebuie sa-ti mai corectezi stilul narativ, pentru ca esti greu de urmarit.
De unde ai primit tu lumina?

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

Lumina se refera la cunoastere iar in contextul nostru am primit-o din Biblie - Cuvantul lui Dumnezeu.

| gratargratar a răspuns (pentru Helper07):

Pai tocmai, ca n-ai primit-o din Biblie.
Sola Scriptura este o frazeologie protestanta. Ori tu probabil este neoprotestant. Cate biserici neoprotestante exista, fiecare pretinzand ca interpreteaza Biblia intocmai? Adica fiecare dintre acestea pretinde ca a primit lumina din Biblie. Doar ca lumina e diferita pentru fiecare.

Prin urmare, lumina asta la care te referi tine de interpretare, la fel cum Biblia tine de interpretare. Daca tu primesti o lumina, eu alta lumina, altul alta samd., care e Lumina?
Raspunsul este urmatorul: Biblia se primeste asa cum a fost primita de primii crestini, inainte de a fi Biblia. Adica prin Sfanta Traditie - pe care o are Biserica Ortodoxa.

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

Traditia n-are legatura cu sfintenia, Isus afirma ca aceasta desfinteaza Legea lui Dumnezeu in folosul sau. Daca ai primit lumina ca nu e bine sa furi, pazeste-o, daca ai primit lumina ca Isus a murit pentru pacatele tale pentru ca tu sa fi mantuit prin credinta in El, pazeste-o. Daca consideri Biblia un neadevar atunci te faci singur un dumnezeu care isi modeleaza propria religie moarta. A considera Biblia neadevar este una dintre cele mai bune arme cu care ataca Satan pentru a duce oamenii la nestire si pierzare vesnica.

| gratargratar a răspuns (pentru Helper07):

Nu cred ca ai inteles nimic din ceea ce am scris in postarea anterioara. M-am referit direct la o problema de gnoseologie. Eu nu tin predici.
Biserica a fost inaintea Bibliei, aceasta este un fapt istoric. Biblia a fost scrisa de Biserica, singura care are dreptul a intepreta Biblia. Ori voi nu faceti parte din aceasta Biserica. Paradoxal pentru voi, ceea ce voi numiti astazi Biblie, a fost stabilit prin sinoadele ecumenice in care voi nu credeti.
Te invit sa citesti despre modul in care s-a format canonul Bibliei, despre modurile in care s-a transmis Biblia samd. Conceptia ta este ingusta, si chiar ridicola. Luati niste pozitii pe care nu le puteti apara, de aceea protestantismul si neoprotestantismul esueaza pretutindeni.

Eu, repet, nu tin predici. Am pus o intrebare simpla: cum putem cunoaste adevarata inrepretare a Bibliei? E o problema gnoseologica.
Si am dat si raspunsul: pe seama traditiei. Nu poti spune ca citind o carte, primesti lumina. Eventual iti creezi propria lumina. Pentru a primi lumina trebuie sa fie un altul care sa ti-o daruiasca. Dar cum ti-o poate darui? Doar daca tu, receptorul, asculti la cel ce-ti daruieste lumina. Deci trecem de la citire la ascultare. Iar ascultarea inseamna oralitate - adica traditie.

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

Te inseli, biblia a fost scrisa de oameni insuflati de Dumnezeu in perioade si locuri diferite de-a lungul a foarte multi ani. Isus a instairat crestinismul care pe acele timpuri vestea adevarul, apoi, din biserica primara s-au desrins celelalte religii fiindca fiecare intetpreta biblia in felul lui, spre folosul lui, un plan excelent de-al lui Satan pentru timpurile noastre.

| gratargratar a răspuns (pentru Helper07):

Gura pacatosului adevar graieste happy Asa este.

| Helper07 explică (pentru gratargratar):

Asta nu inseamna ca nu putem gasi adevarul, avandu-L pe Isus ca Prieten, Tata si Imparat, poti cunoaste suficient ca sa fi mantuit. Daca ne lasam sa interpretam biblia spre folosul nostru, ne vom rataci rau. Biblia a ajuns ca o harta careia i s-au facut multe copii de-a lungul timpului, azi ne e frica sau nu vrem sa o mai urmam pentru ca nu avem incredere, dar avem un Indrumator care o sa ne invete sa citim corect harta, cata vreme ne lasam ghidati de El nu ne vom rataci.

| Daniel323 a răspuns:

Carne si efecte benefice in aceeasi propozitie?
Efecte benefice pentru casele farmaceutice poate.Cand vezi un studiu despre orice trebuie sa afli si cine l-a finantat ca sa-ti faci o parere.
Cafeaua este buna, cafeaua nu este buna.Zaharul este sanatos, zaharul nu este sanatos.Carnea este esentiala dar exista sportivi de performanta vegani care dau toate studiile peste cap.

| Helper07 explică (pentru Daniel323):

Strabunica mea a trait 116 ani. Nu conteaza performanta sau varsta in raport cu toate studiile alea. De exemplu se face o statistica cu sportivi de performanta si ce au acestia in comun ca sa zica ca acel lucru te ajuta dar nu e mereu asa, e doar ceva ce au in comun, asta nu inseamna neaparat ca-i ajuta.

| Daniel323 a răspuns (pentru Helper07):

Sunt sigur ca strabunica-ta nu manca carne de 3 ori pe zi, ca s-ar fi curatat mult mai devreme.
Mai ales ca a prins toate razboaiele, rascoala, foametea etc.

| Helper07 explică (pentru Daniel323):

Asta zic si eu, orice trebuie consumat in cantitati regulate.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Daca asa a ajuns biserica e rau.
Dar stii cand vezi un preot gras si mare...ala o fi tinut post?