| Teffan a întrebat:

In cadrul O9A,sau Order of the Nine Angles,o organizatie oculta din Marea Britanie,se afirma ca membrii au experiente cu demonii,acestia comunicand prin telepatie cu aceste "fiinte acauzale",chiar si aparandu-le in fata ochilor.

Precum in satanismul spiritual al lui Maxine Dietrich.
Totusi, diferenta este ca O9A este o organizatie extremista,care promoveaza sacrificiul uman,terorismul,anarhia si vad in demoni ca fiind ideal malefic,demonii in acest caz nu mai sunt prezentati ca fiind "buni" precum satanismul spiritual afirma,ci exact cum ii caracterizeaza crestinismul.

Intrebarea este adresata satanistilor spirituali, ca stiu ca sunt cativa aici.
Cum comentati O9A si de unde credeti ca provin acele experiente cu demonii?

(Nu fac parte din nicio organizatie oculta,sau vreo religie, sunt doar interesat si curios)

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu cunosc detalii despre aceste organizații, dar demonii exista si cei care au legatura cu spiritismul, din nefericire, le simt prezența.

| SG1995 a răspuns:

Sacrifiu uman? De ce? Se ofera cineva voluntar? Apropo termenul de sacrifiu are in mod ceremonial are o conotatia mistica, e o forma de respect, de exemplu dacii care practicau sacrificiu uman il onorau pe cel sacrificat, trebuia sa fie "pur" in sens etic si poate sexual, era considerat mesager pentru zei. In schimb sacrifiul animal avea rolul purificari (chestiune existenta atat la evrei, cat si la alte culturi), dar in mod ceremonial animal sacrificat era onorat cum ar veni, deoarece nu era taiat si mancat in mod profan, devenea prada zeiilor, un animal sacru. Cat despre chestia cu maleficul, natura unei entitati ea insasi, noi etichetam entitatea malefica sau benefica in functie de interesele proprii. Cat despre secta lui Maxine, pai a inversat roluriile, Lucifer devine baiatul bun, iar Iahve e cel rau. Ma rog contesta existenta unei Divinitati supreme. Si ca idee, nu sunt satanist, dar am avut tangenta cu satanismul, etc., desi ma consider crestin, nu sunt prea dogmatic, dar practicant sunt.

| SG1995 a răspuns:

Mda Flacara Neagra a preluat de pe BLS, dar JoS a plagiat destul de mult, de exemplu mediitatiile de pe site in majoritatea lor sunt luat din lucrariile lui Bardon.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Crezi ca Bardon a inventat meditatiile alea? A scris meditatiile in cartea respectiva (Initiere in hermetism) pe baza cunostintelor pe care le-a asimiliat din alte carti ce promovau spiritualitatea antica. Maxine nu i-a dat niciun credit lui Franz Bardon, ca nu a inventat el meditatiile, ci doar l-a citat ca referinta.

| xerxes1 a răspuns:

Spitalele de boli psihice sunt pline de persoane care au contacte cu ingeri, demoni, sfinti, Iisusi etc.Creduli cu creierul muci se gasesc peste tot.
Nimic nou sub soare.

| Mclaren12 a răspuns:

Ii zice Ordinul celor 9 Ingeri si pretinde ca are experiente cu Demonii aia "malefici"? Buna gluma.

| Teffan explică (pentru Mclaren12):

Nu am facut greseala de scriere.

Se cheama "Angles" nu "Angels".
N-are nicio legatura cu ingerii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Teffan):

Aa, greseala mea. Instinctiv am citit Angel in loc de Angle.
Tot o gluma ramane. Cum poate cineva sa pretinda ca are contact cu Demonii/Zeii cand ii vede la fel cum ii descrie crestinismul? Se pare ca organizatia lor este crestinism intors pe dos. Si in biblie sunt promovate sacrificiile si terorismul. In Satanismul Spiritual, Demonii sunt vazuti ca fiinte pozitive pentru ca exact asa ii vedeau paganii antici inainte sa distruga crestinismul tot.

| Teffan explică (pentru Mclaren12):

Cu toate acestea, O9A este una dintre cele mai mari organizatii oculte din lume, materialul lor de documentatie fiind colosal, depasind toate lucrarile lui Lavey si a Templului lui Set combinate.
As putea spune ca depaseste in complexitate si in studiu pana si Joy Of Satan, care are de asemenea foarte multa documentatie.

http://www.o9a.org

Chiar de nu ar fi un pretext pentru a demonstra "adevarul" lor,deoarece nu cantitatea conteaza,eu, ca neapartinand unei religii, pot spune si despre satanismul spiritual ca este o gluma si o inselatorie, faptul ca poti comunica cu demonii.
Dar daca vad oameni atat de dedicati, precum in O9A sau Joy of Satan, incep prin a pune intrebari si a cerceta, fara sa ma afiliez cu una dintre organizatii.

O9A sunt la fel de convinsi si la fel de motivati precum voi in "adevarul satanic si existenta demonilor",punct comun cu voi:experienta pe propria piele, spre deosebire de crestini, care sunt convinsi de existenta lui Yahweh, dar fara a avea o experienta reala cu acesta.

Totusi, raspunsul lui warrior este destul de plauzibil.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Teffan):

Nu mă miră că 09A este una dintre cele mai mari organizații oculte din lume, și știi de ce nu mă miră? Pentru că și creștinismul este una dintre cele mai mari religii din lume și nu este decât o farsă de religie. Ai dat un exemplu de un echivalent ocult al creștinismului care prezintă destule similarități.
Istoria nu prea ține cu ei. Au existat (și poate încă mai există) numeroase cărți antice spirituale care înfățișau Demonii/Zeii și nu, nu-i înfățișau precum creștinismul. Creștinismul doar i-a calomniat în scrierile lor ca să dezvolte frica în oameni, ca pe urmă să se supună zeului iudeo-creștin. În prezent, probabil toate sectele sataniste în afară de Joy Of Satan au adoptat viziunea creștină despre Demoni și magie, nu viziunea păgână care a precedat creștinismul cu mii de ani.