| mentholinks a întrebat:

In cartea Apocalipsa cine este Cel ce sedea pe scaunul de domnie?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La ora actuala pe tronul cerului sta Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul slujeste ca Mare Preot in Templul din Ceruri iar Dumnezeu Duhul Sfant este pe pamant. Totusi trebuie retinut ca tronul din ceruri are mai multe locuri conform Cartii Revelatiei sau Apocalipsa cum o sti tu.

| milan9 a răspuns:

Este vorba despre Mantuitorul Hristos- Fiul lui Dumnezeu.

Profetul Isaia Îl numeste pe "Yahve" pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| milan9 a răspuns:

Daniel 7,14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru milan9):

Oare de ce invatatii evrei nu-l considera profet pe Daniel, iar crestinii care si-au insusit in mod fraudulos scrierile evreilor il considera mare profet?
Oare din cauza ca "opera " lui
Daniel a fost scrisa de un anonim certat cu istoria si geografia prin secolul al II-lea?

| milan9 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ce surse ai? Unele anticrestine, iudaice? Vreun autor de teorii conspirative anticrestin evreu sau musulman? Mira-m-as sa fie altceva... thinking

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru milan9):

Daca citesti doar carti ortodoxe nu ma mir ca ai o cultura generala carenta.
Cum naiba sa nu stii ca evreii nu-l recunosc pe Daniel ca profet?
Este elementar.

| milan9 a răspuns:

In Apocalipsa, oriunde se face referire la Cel ce statea pe tronul puterii lui Dumnezeu, toate contextele deci, trimit spre aceeasi Persoana- aceea a Fiului lui Dumnezeu.

| Idris a răspuns (pentru milan9):

Pai daca fiul statea pe tron, tatal unde mai statea, pe ganduri? big grin

| Ashadow a răspuns:

Shhh spoilerr

| ExprimareLibera a răspuns:

Ședea "Cineva". Cred ca Dumnezeu, din moment ce bătrânii ziceau "veșnic ești, Doamne" în fața scaunului.