| TamplaruAnisoara a întrebat:

Matei 25/31, 32,33,34,41:
Judecata viitoare
" Când va veni Fiul omului in slava Sa, cu toți sfinții îngeri, va ședea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El ii va despărți pe unii de alții cum desparte pastorul oile de capre;
si va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui
Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui ' Veniți binecuvântații Tatălui Meu de moșteniți Împărăția, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.'
Apoi va zice celor de la stânga Lui : ' Duceti-va de la Mine blestemaților, in focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului si îngerilor Lui'."
Apocalipsa 20/13, 14,15:
Marea a dat înapoi pe morții care erau in ea; Moartea si Locuință morților au dat înapoi pe morții care erau in ele.Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Si moartea si Locuință morților au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
Oricine n-a fost găsit scris in cartea vieții, a fost aruncat in iazul de foc."
Nu era mai simplu sa spună Domnul Isus : cei care veniți din iad, in iad veți merge. Si cei care veniți din rai in rai va veți întoarce?
Dar nu a spus-o pentru ca nu este așa. Dumnezeu nu pedepsește fara sa fi judecat mai înainte.
Iar a- i tine in arest mii de ani nu se justifica, deoarece nu mai sunt un pericol pentru cei vii.
Ba mai mult " focul veșnic" este moartea a doua si nu iadul.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta nu e intrebare esti pe TPU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu pot scrie niste chestii intr-o carte, spre exemplu ca in anul 2020 cerul era rosu nu albastru si peste 1000 de ani cineva sa ia de bun ce scriu eu acolo.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, DA cam asa sta treaba pentru ca viata e de rahat.

| Digikey a răspuns:

Un schizofrenic scrie niste tampenii si milioane de indoctrinati cred orbeste.

| AwGenetix a răspuns:

Crezi ca religia e un subiect de TPU?

| TamplaruAnisoara explică (pentru AwGenetix):

Si ce subiecte ar trebui dezbătute pe TPU la categoria RELIGIE?

| Michael11 a răspuns:

"Si moartea si Locuință morților au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua."

Ba mai mult " focul veșnic" este moartea a doua si nu iadul.

Te contrazici singura. Analizeaza ce zice Biblia in Apocalipsa 20:14 si ce ai zis tu.

"Nu era mai simplu sa spună Domnul Isus : cei care veniți din iad, in iad veți merge. Si cei care veniți din rai in rai va veți întoarce? Dar nu a spus-o pentru ca nu este așa. Dumnezeu nu pedepsește fara sa fi judecat mai înainte. Iar a- i tine in arest mii de ani nu se justifica, deoarece nu mai sunt un pericol pentru cei vii."

Spui ca Dumnezeu nu pedepseste fara sa fi judecat si ca Dumnezeu nu tine in arest mii de ani.De unde stii tu cum gandeste Dumnezeu? A merge in rai sau in iad tine si de alegerea omului. Omul alege sa-i slujeasca lui Dumnezeu sau se razvrateasca impotriva Lui. Dumnezeu in atotstiinta Lui a stiut mai dinainte care vor fi cei care -i vor sluji si de aceia i-a randuit sa mosteneasca cerul. Dumnezeu i-a cunoscut mai dinainte si pe cei rai, le-a oferit si lor sansa de a fi salvati sau mantuiti. Jertfa Domnului Isus e pentru toata lumea. Daca ei refuza bunatatea lui Dumnezeu, refuza singura posibilitate de a fi mantuiti. Cine refuza raiul de fapt alege iadul vesnic. Si raiul si iadul sunt vesnice.

| Cristian86 a răspuns:

E vorba despre doua momente diferite... tare va mai rătăciți pentru ca nu cunoașteți Scripturile!