| Diamond5 a întrebat:

In cartea lui Iacov 1-13 scrie :,, Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni."
In rugaciunea Tatal nostru scrie,, Si nu ne duce pre noi in ispita"
Biblia se contrazice singura?

18 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eu, din cate stiu, crestinismul ne invata cum ca d-zeu e stapanul tuturor lucrurilor, nu? El controleaza tot. Atunci cum se face ca putem fi ispititi fara voia lui? Daca nu el vrea sa fim ispititi, atunci cine? Daca se intampla lucruri fara ca el sa le doreasca, atunci inseamna ca e un zeu mic si slab.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Se pare ca nu esti informat corect.
Nu Dumnezeu conduce lumea, si nu el este raspunzator pentru suferinta existenta. gandeste logic: Isus a spus in Ioan 14:30 ca, conducatorul lumii nu are nici o putere asupra lui, si ca, vine ceasul ca, conducatorul lumii sa fie judecat (ioan 12:31) atunci apare o intrebare, daca conducatorul lumii ar fi Dumnezeu, tatal lui Isus, cum nu are putere asupra lui Isus? inseamna ca altcineva guverneaza. iar (exprmandu-ne in termeni politici) realitatea din teren arata cine guverneza. cuzime, razboaie, violenta, foamete, nedreptate, boli, etc... arata ce trasaturi are conducatorul lumii.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Deci vrei sa spui ca Satana conduce lumea. Si atunci d-zeu ce face? De ce a ajuns inferior fata de diavol?

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Dumnezeu? el are grija d.p.d.v spiritual de poporul sau, a intemeiat Regatul care va rezolva problemele aceste mari, si are grija ca toti oamenii sinceri, care suspina din cauza acestor probleme, indiferent de natura lor, sa fie salvati cand va interveni sa distruga lucrarile diavolului. pentru ca o va face. acum te intrebi poate de ce nu a facu-o mai devreme, de ce a permis sa se ajunga aici... asa rau. simplu. in primul rand Dumnezeu este stapanul absolut al timpului, pe el nu il preseaza nimeni, exista din todeauna, si are vesnicia in fata. apoi el este atotintelept. stie cand este momentul potrivit sa intervina. si daca intervenene acum 50 de ani, de ex, noi mai aveam sansa de a trai? nu stim. si stai linistit, |Dumnezeu nu a ajuns mai jos de cat diavolul, iti dai seama ca daca era asa, niciodata Satan nu renunta la guvernarea omenirii decazute. faput ca ii permite inseamna ca il lasa pe om sa simta consecintele guvernarii umane, independente de Dumnezeu. astfel creaza si un precedent, oricand, candva in viitor, oricat de indepartat va fi, daca vreo creatura se va razvrati din nou impotriva sa, va fi nimicita automat, nu i se va mai permite mii de ani sa amgeasca, sa distruga...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Continuarea rugăciunii arată că este vorba despre Satan nu despre Dumnezeu: "Şi nu ne duce în ispită, ci eliberează-ne de cel rău." Biblia îl numeşte pe Satan "Cel rău" şi "Ispititorul" (Matei 4:3)

O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista multe contradictii in biblie, e adevarat dar in exemplul dat de tine nu este vorba de o contradictie. Expresia "si nu ne duce pre noi in ispita" nu se refera la a fi dusi de catre Dumnezeu in ispita, expresia face obiectul unei rugaminti in sensul de a nu ne lasa dusi in ispita, ceva in genul "Doamne nu permite ca noi sa fim ispititi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, biblia se cam contrazice, și asta nu o spun eu, o cam spun oamenii care se ocupă cu studierea religiilor! Părerea mea e să te apuci de desenat de pictat, să-ti instalezi Adobe photoshop să incepi să inveți să lucrezi pe el, poate imi dai și mie o idee un sfat ceva tongue E păcat să-ți pierzi viața cu basme. Dacă tu pui această întrebare, eu am să-ți pun o altă întrebare și mai interesantă : " Dacă în bilbie scrie că Dumnezeu este calea, adevărul, dragostea și viața, cănd intri in spitale de ce vezi mereu copii de 3-10 ani care au leucemie, cancer și unele boli grave care ar îngrozi chiar și un adult dară mite un copil? Fiindcă eu daca sunt creatorul tău și mă și auto-denumesc "dragostea", cum pot atunci să las un copil de 5 ani, bolnav de hepatită în stadiu avansat care căntărește 4 kg și care face interferon pentru a nu muri? " Îmi poți răspunde și mie la întrebarea asta?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia arată de ce permite Dumnezeu suferinţa şi de ce încă nu intervine. http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005141

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Foarte tare. Mulțumesc pentru răspuns! Acum te rog să mergi la un spital de copii, mergi la cel mai bolnav copil, uităt-te in ochii lui și spune-i ce imi zici și mie, și dacă reușești, atunci ești cel mai tare! happy

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depunem efort pentru a aduce acest lucru la cunoştinţa tuturor, nu numai a celor bolnavi. Şi cunoştinţa acestui fapt li-a adus mângâiere şi o speranţă multor bolnavi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Chiar si in materialul exemplificat de tine exista o contradictie :
"Ştii de ce dau oamenii vina pe Dumnezeu pentru toată suferinţa care există în lume? Deoarece majoritatea cred că Dumnezeul Atotputernic este conducătorul acestei lumi...Ei nu ştiu un adevăr simplu, dar important, pe care ni-l dezvăluie Biblia. Aşa cum ai învăţat din capitolul 3, adevăratul conducător al acestei lumi este Satan Diavolul."
Pai cum domn'le Dumnezeu a creat lumea si apoi si-a lasat creatia pe mana diavolului? Si daca ar fi asa de ce nu ia inapoi Dumnezeu in mainile lui lumea? Ca doar El este Dumnezeul A-tot-puternic, nu? A-tot-puternic inseamna "cel care poate tot", "omniponent".

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy De fapt articolul răspunde la aceste întrebări pe care le-ai pus, doar că trebuia să citeşti tot articolul. (este chiar şi un exemplu care explică de ce a permis ca Satan să guverneze)

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Sper să nu fiu ințeles greșit, deci chiar nu am nimic cu creștinii sau cu biblia, și nici nu vreau să par ludic, ironic ori miștocar, pur și simplu este o discuție normală. Și sper să nu te deranjeze mesajul meu, tot ce vreau să fac este să fiu sincer! Sincer în exprimare și in tot ce fac! Îți mulțumesc frumos pentru răspuns! Să ai o duminică frumoasă!

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anume aşa şi te-am înţeles. O zi bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

De înțeles nu prea cred că m-ai ințeles! Dacă mă înțelegeai deja erai acuma la copii ăia bolnavi sa le explici ce încerci tu să-mi explici! Problema este că tu ai zis că îți faci timp să mergi și acolo, cea ce înseamnă că ești și puțin mincinos! Tare mult aș vrea să te văd cum ți tu un copil bolnav de cancer în ultimu stadiu, să te uiți în ochii lui și să "depui efortul de care zici tu". Apropo de ironici și de caterincoși, spre că te-ai prins că la tine mă refeream cand am folosit cuvăntul "ludic"? Nu? laughing Baftă, și mult noroc in a depune efort, și să mă anunți și pe mine cănd faci ce te-am rugat!winking

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"să te văd cum ți tu un copil bolnav de cancer în ultimu stadiu, să te uiți în ochii lui și să "depui efortul de care zici tu" "- cum am ocazia - te anunţ call me
Dar dacă cineva nu-i bolnav aceasta nu înseamnă că nu trebuie să audă mesajul, de aceia ţi-am spus că depunem efort să ajungem la câţi mai mult posibil. (şi cum tu deja ştii - e minus o persoană, deci e deja mai uşor) tongue
Cele bune oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia nu.dar satan nu poate ispiti pe cineva daca nu ii este permis.si versetul ar fi potrivit asa; si nu ne lasa, dusi in ispita.dar cred ca rugaciunea initiala a fost modificata de catre oameni.fiindca nici; painea noastra cea de toate zilele; nu ar fi tocmai corecta ci; painea noastracea spre fiinta;