| godless1859 a întrebat:

In cazul in care omul a evoluat din maimulta, potrivit teoriei lui Darwin, atunci de ce exista in continuare maimute?

Răspuns Câştigător
| LePotato a răspuns:

Stii cum e asta? ca si cum as zice eu: Daca omul a fost facut din pamant, de ce nu se face namol cand il ploua?!

Foarte inteligenta intrebarea.

| Ozanaf a răspuns (pentru LePotato):

Nu se face nmol cand plou pentru c omul nu este doar din nmol. Biblia spune c oamenii sunt fcui dup asemnarea lui Dumnezeu. Ei sunt fcuii din rn si suflare de via si asfel ei sunt un suflet viu. Dar fr aceast suflare ei se descompun i devin una cu rna.

| Dandanache a răspuns (pentru Ozanaf):

Întrebarea era retorica. Sugera ca e o întrebare la fel de tâmpită ca întrebarea pusă de godless1859 (și întrebările puse de tine).

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Epic! laughing

| 愛日本 a răspuns:

Nu am evoluat din maimute, ci avem un stramos comun cu ele.

| Dandanache a răspuns:

Dacă Dumnezeu l-a creat pe om din țărână, atunci de ce mai exista țărână?

| mODIN a răspuns:

Daca Dumnezeu l-a facut pe Adam din pamant, de ce mai exista pamant? Daca a creat-o pe Eva din coaste, de ce mai exista coaste?

| Ozanaf a răspuns:

Bun ntrebare. Dac am evoluat din Maimu atunci de ce maimuele nu mai evolueaz n oamenii sau de ce nici o maimu nu a nscut un om?

| RAY a răspuns:

Lupii de ce exista? nu comentez

| relian a răspuns:

Nu mai pune intrebari de genul asta, adica fara sa fii informat sau sa gindesti cind citesti ceva, sa iti fie clar ceea ce tu citesti. Sper ca nu te superi, dar e asa ca o observatie.Sa raspund la intrebarea ta e ca maimutele nu au cum evolua in oameni pentru ca nu asa s-a intamplat.Ele ca si omul a aparut din alt animal, adica era un animal pe care nu il cunoastem care a luat-o pe doua drumuri.Acel animal traia nu se stie exact unde si la un moment dat a fost nevoit sa isi schimbe locul, deci conditiile de trai, ca urmare el a trebuie sa se schimbe, sa se adapteze la noile conditii.Sa iti explic mai simplu, acel animal de ex traia la cimpie si acolo totul s-a transformat in desert si-a fost nevoit sa se mute si unele grupuri au migrat in paduri, altele la munte.E doar un ex sa poti pricepe mai usor si mai clar.Deci un animal de la cimpie ajunge in padure, acolo animale periculoase, deci animalul nostru este nevoit sa faca ceva si ce face? Se adapteaza, isi transforma membrele sa se poata catara in copaci sa scape de dusmani si asa mai departe si intr-un final ajung maimute.Alt grup din animalu ala s-a dus la munte, acolo la fel alti dusmani, dar avea hrana deci putea supravietui dar pradatorii il mincau, ca urmare a avut nevoie sa faca ceva si uite asa a inceput sa improvizeze, sa se ridice in 2 picioare, sa foloseasca unelte, focul sa aluge dusmanii si asa aparu omul.Este doar un ex, lucrurile nu au stat cum zic eu dar macar iti faci o idee.Ca urmare animalul ala unde el traia sia aparut desert in acea cimpie unde traia, a trecuit sa plece, cei care au ramas au murit, deci au disparut iar cei care au plecat s-au transformat in alte animale, care aratau altfel decit animalul din cimpia ce s-a facut desert.Concluzia e ca stramosul ala, animalul ala initial nu mai exista, de aia nu mai apar alti oameni, plus ca conditiile sint altele, atit de clima cit si de habitat etc.Deci de aia avem in continuare maimute si oameni. Daca o sa evoluam sau maimutele vor evolua in altceva atunci n-o sa mai avem maimute.Omul e mai greu sa evoluieze pentru ca el nu se adapteaza la mediu ci adapateaza mediu la ce nevoi are el.

| Mayar a răspuns:

Pare-se că există două teorii cu totul potrivnice despre originea speciei umane. Unii susţin că omul coboară din maimuţă, iar alţii că a fost creat de Dumnezeu. Se ceartă grozav. Eu unul cred că se înşeală şi unii şi alţii. Teoria mea este următoarea. Cei, care cred că omul coboară din maimuţă, coboară cu adevărat din maimuţă şi alcătuiesc o rasă aparte, înafara rasei oamenilor, care cred şi ştiu că au fost creaţi de Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru Mayar):

Ai dreptate. Dar ai uitat și teoria conform careia cei care nu au evoluat sunt o rasa de involuati.

| Dorugar a răspuns:

Sincer sa fiu te credeam mult mai inteligent ca sa iti pui asemenea intrebari stupide.
Tu ai impresia ca maimuta nu a evoluat si ea si ca tot ce este viata a trecut si prin faza de peste, asa ca intrebarea ta tradusa in termenii evolutiei se refera la din ce cauza exista pesti cre traiesc in apa, mediu in care s-a nascut viata, din ce cauza exista reptile care fac trecera de la viata acvatica la viata terestra, de ce exista alte mamifere care au stramosi comuni cu maimutele.
Scuze ca raman mirat de puerilitatea intrebarilor puse de tine, dar pina si la Vatican Papii au acceptat ca valabila teoria evolutonista care are la baza invataturile lui Darwin... numai voi sunteti atat de ramasi in urma incat nu acceptati niciun adevar care nu va convine, chiar daca la varful crestinismului acest adevar incontestabil a fost recunoscut ca valabil, ba chiar unele biserici crestine si-au cerut postum scuze de la Darwin recunoscandu-i valoarea descoperirii sale.
Intrebarea este cu atat mai stupida cu cat nu intelegi ca existe o multitudine de specii de maimute care nu sunt din familia maimutelor primate si nici din specia Hominidae, asa ca intrebarea ta este de-a dreptul puerila, asa ca ai mai scazut cu un nivel in ochii mei

| mODIN a răspuns (pentru Dorugar):

A pus intrebarea asta din gluma ca sa vada raspunsurile. E atat de evident.

| Dorugar a răspuns (pentru mODIN):

Si asta nu se numeste Trolling?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria asta e o prostie. Toate animalele au fost facute dupa felul lor de Dumnezeu din pamant asa cum se spune, fiindca tot pamant devine trupul dupa moarte in ceva vreme. Iar Darwin presupun ca a nascocit aceasta teorie din faptul ca exista o anumita asemanare: avem 5 degete, dar asta nu inseamna nimica (si porumbelul seamana cu barza, fiindca are cioc, pene etc.) asa am fost noi creati. Teoria evolutionista e si ea falsa. Si aceste argumente din ziua de astazi ca am avea un stramos comun sunt false. Nu pot oasele sa reziste milioane de ani, se fosilizeaza si tot pamant ajung.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Slava domnului ca esti troll.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa crezi tu sau esti sigur de ce spui? Daca omu are 5 degete ca si maimuta, afla ca omul are aceleasi caramizi la baza ca si o planta, deci nu mai zic maimuta.Adica ADN, acesta fiind acelasi in toata lumea vie.Ca urmare daca sintem facuti din acelasi ADN asta inseamna ca toate au ceva comun,ca au aoarut din ceva initial, dupa care au evoluat fiecare diferit in fctie de conditiile de mediu. Daca eram facuti de dzeu in biblie spune ca dzeu ne-a facut din pamint, dar nu spune din cea facut restul vietii, adica platele, animalele si asa mai departe.Si un animal cind moare tot pamint se face, la fel si o planta, deci dzeu le-a facut si pe astea tot din pamint? Si daca e asa de ce nu scrie in biblie din ce le-a facut.Din pamint presuspui tu ca au fost facute plantele si animalele dar in biblie nu scrie asa ceva.Scrie clar despre om ca dzeu la facut din pamint, dar nu si despre restul vietuitoarelor. Daca tu vii si spui ca darwin a vazut si el nu stiu ce si bla bla, tot asa pot si eu sa zic de tine ca ai citit ca zice biblia ca a fost facut omul din pamint si ai tras concluzia ca si restul tot din pamint au fost facute.Deci esti la acelasi nivel cu Darwin, adica vorba vine, zic in ce priveste chestia spusa de tine ca a vazut Darwin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria asta e o prostie. Toate animalele au fost facute dupa felul lor de Dumnezeu din pamant asa cum se spune, fiindca tot pamant devine trupul dupa moarte in ceva vreme. Iar Darwin presupun ca a nascocit aceasta teorie din faptul ca exista o anumita asemanare: avem 5 degete, dar asta nu inseamna nimica (si porumbelul seamana cu barza, fiindca are cioc, pene etc.) asa am fost noi creati. Teoria evolutionista e si ea falsa. Si aceste argumente din ziua de astazi ca am avea un stramos comun sunt false. Nu pot oasele sa reziste milioane de ani, se deterioreaza si tot pamant ajung in vreo 5-100 de ani.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

MotanuCaine, și eu cred ca multe dintre teoriile fizicii cuantice sunt false. Dar la fel cum tu n-ai habar de evoluționism, nici eu n-am habar de fizica cuantica. Și atunci mă intreb: ce importanta au părerile a doi prostănaci care se pronunța categoric intr-un domeniu despre care nu știu nimic?

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Cate greseli...
-Trupul nu devine pamant dupa ce moare, nu stiu de unde ai auzit asta...
-"O anumita asemanare"? Avem 98% acelasi ADN. O "anumita asemanare" e intre om si banane.
-Normal ca porumbelul seamana cu barza, au avut un stramos comun.
-Si de cand esti tu un expert in descompunerea oaselor?

| Cosmin1986 a răspuns:

Pentru ca nu au evoluat toate.

| bluestar6 a răspuns:

Pentru ca evolutia se intampla in mii de ani si nu stuntem maimute doar am avut acelasi stramosi dar totusi foarte multe teori sint si mi-ar placea sa iti zic mai multe dar te poti interesa mai mult pe google deci, pa!