| dany1988122 a întrebat:

In ce zi a murit Iisus pe cruce?

96 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Joia mare, nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La paștele evreiești din acel an, 33 e.n.

| Holiday a răspuns:

Cu certitudine, in ultima.

| Mayhem666 a răspuns:

Intr-o zi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Oricine răspunde la întrebarea asta e un mare naiv...

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

De ce?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pentru că trebuie să fii naiv să nu poți recunoaște un troll plictisit care pune întrebări nu în scopul de a se educa ci în scopul de a reduce totul la sofisme fără sens.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Troll? Nu va plac dezbaterile?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Într-o dezbatere este nevoie de respect pe ambele parti. Când o să dovedesti ca arati respect și ești dispus să asculți ce ți se spune atunci o să ai parte de dezbatere. Până atunci o să ramai la stadiul de troll

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Te-am jignit?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e vorba de jignit, e vorba de miștoruile de copil idiot și de pusul de porecle inutile. Când o să înveți să vorbești despre creștinism fără porecle atunci o să fii în stare să conversezi și să dezbati. Pana atunci nu ești decât un troll și nimic mai mult.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci nu am jignit.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ba și jignesti credinta altora prin miștourile tampite

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Sa ma dea in judecata credinta. Voi imi jigniti logica in fiecare zi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Tu singur iti jignesti "logica" sau mai bine zis lipsa ei

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Lipsa ei? Sa vedem. Care crede ca zeul lui e 3 in 1? Fiul lui mai sta si in dreapta tatalui, desi sunt 3 in 1

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

E imposibil ca un singur triunghi sa aiba 3 laturi?
Sau un cub sa fie in acelasi timp un singur obiect, dar sa aiba 6 fețe?
Sau 3 lumanari aprinse puse una langa alta sa intretina o singură flacără mare?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

What the fk? rolling on the floor Ce exemple de copii mici. rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Deci acel triunghi e atat tatal sau, incat si fiul sau, incat si duhul sau, etc? Mama ei de logica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Sunt niste exemple simple care iti demonstreaza ca un lucru poate fi unul si trei in acelasi timp. Daca e logic ca triunghiul sa fie in acelasi timp 3 laturi si unul singur atunci de ce e ilogic ca Sfanta Treime sa fie 3 si in acelasi timp un singur Dumnezeu?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Evident ca pot sa fie 3 in 1 ca nesul, dar nu e atat tatal sau, incat si fiul sau, incat si duhul sau.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

E ilogic ca sa fi atat tatal tau, incat si fiul tau, incat si duhul tau. Capisi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Toate cele 3 persoane ale Treimii impartasesc aceeasi esenta. De asta spunem ca e un singur Dumnezeu

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si mai e ilogic ca duhul sa aiba duh rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Lasa gargara cu esenta, ca nu tine. Ziceti ca e atat tatal sau, incat si fiul sau, incat si duhul sau. Si lasati figurile de stil.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Se pare ca incurci persoana si esenta amice. Nu esti tu atat tatal si fiul tau. Fiul are un Tata si Tatal are un Fiu si ambii impartasesc aceeasi esenta. Asa cum umanitatea este una singura, dar persoanele umane sunt mai multe. Asa cum eu am un tata si suntem 2 persoane diferite dar din punct de vedere a umanitatii suntem o singura umanitate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e o figura de stil si nu e o "gargara". Esenta e ceva real

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Dovedeste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ce sa dovedesc? Ca e o figura de stil? E logic sa fie o figura de stil din moment ce stim si noi acum si se stia si in lumea antica ca pamantul e un glob. Pana si cei mai antici babilonieni aveau stiinta astronomiei prin care vedeau ca planetele sunt globuri

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ca exista acest zeu.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

''Se pare ca incurci persoana si esenta amice. Nu esti tu atat tatal si fiul tau. Fiul are un Tata si Tatal are un Fiu si ambii impartasesc aceeasi esenta. Asa cum umanitatea este una singura, dar persoanele umane sunt mai multe. Asa cum eu am un tata si suntem 2 persoane diferite dar din punct de vedere a umanitatii suntem o singura umanitate.''. Stiu la ce te referi prin asta, dar e o prostie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Zici ca e o prostie fiindca ti-am dat un contra-argument la care nu stii cum altcumva sa raspunzi

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu pot. Invoci o figura de stil aici. Exzemplu: ''Eu pot sa fiu tata, incat si fiu''. rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Nu pot?**

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu am invocat o figura de stil. Si nimeni nu zice ca Tatal e aceeasi persoana cu Fiul. Recunoastem ca Tatal si fiul sunt doua persoane distincte.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si cum mai e 3 in 1?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Adica, tatal-duhul si fiul= unul si acelasi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Fiindca 3 sunt persoanele în timp ce una e Esența/Ființa.
Persoana nu e același lucru cu Ființa.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

E ilogic sa fie 3 fiinte in 1 https://dexonline.ro/definitie/fiinta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nici n-am zis ca sunt 3 fiinte. Dumnezeu este o singură ființă, nu 3.

Persoanele sunt 3
Ființa e una singură.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Stiu care e definitia pentru ființă. Te îndemn să citești cu atenție a treia definiție happy

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Lasa aia, acolo e bagata ca sa multumeasca credinciosii. Ce nu iti plac primele?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Serios? Deci cuvintele nu au mai multe definitii? Au doar cate doresti tu sa aiba? Eu am folosit cuvantul "fiinta" ca definit de a treia definitie. Tu ai postat linkul catre dex si tot pe tine te-a desfintat. Ce prost esti laughing

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu se vede in dex cate sunt? E vorba de primele doua, a 3 a e bagata asa ca sa multumeasca si capra rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e vorba de primele 2. E vorba de a treia fiindca eu definitia a treia am folosit-o cand am zis "fiinta". Eu stiu mai bine ce am intentionat sa zic decat tine

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Prostii bagate de la tine din burta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu's bagate de la mine că nu eu am bagat definitia aia în dictionar. Daca o definitie exista in dictionar inseamna ca e o definitie valida. Acum vezi ca pierzi dezbaterea si nu stii cum sa te scoti. Patetic

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ma refer laasta cu fiinta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Si eu la fel

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie ca acest zeu e fiinta? Da versetul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Esti prost?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Da versetul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dupa ce îmi dai versetul in care se spune că femeia nu e om iti dau si eu versetul asta. Sa te vad acum

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Lasa-o moale ca stiu unde vrei sa ajungi. rolling on the floor Scrie clar ca Barbosul a creat omul si femeia, deci femeia nu e om, ci e ceva diferit. Trebuia sa zica ca a creat barbatul si femeia. Sau ca a creat omul, simplu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Tocmai ti-am demonstrat că minți cu nerușinare

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

In visele tale mi-ai demontat rolling on the floor

| Allemando a răspuns:

Vineri dimineața. A fost răstignit pe la 9 și a murit cam pe la 15, din câte știu eu.

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Depinde ce evanghelie citesti. Nu toti cei care au scris Noul Testament au cazut de acord cu privire la acest fapt. De fapt, nici macar ziua nu se potriveste.

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Daca socotesti cat a stat Isus in mormant in fiecare evanghelie nu prea ies trei zile. Sau, cel putin, nu reiese ca a inviat intr-o duminica.

Nu poti impaca pe fiecare evanghelie invierea intr-o duminica cu invierea dupa trei zile. Oricum ti-ar iesi socoteala pe una din evanghelii, ai ghinionul ca Noul Testament are patru evanghelii.

Solutia apologetilor este ca nu exista nicio solutie si mai bine nu te-ntrebi in ce zi a saptamanii a murit Isus. Trebuie sa stii doar ca a murit pentru tine, detaliile nu sunt importante. Sau, cum se zice, Diavolul sta in detalii (Diavolul se ascunde in detalii).

| dany1988122 explică (pentru doctorandus):

Chiar. Vineri nu se pune, ca sambata ar fi o zi, si duminica inviat. Deci doua zile

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Se stie ca o zi are 24 de ore

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Dar cica a stat 3 zile si 3 nopti, dar tot nu iese. Ca ar fi 6 in total, si sa socotim. Vinezi ziua=1, vineri noaptea2, sambata ziua=3, sambata noaptea 4, si cam atat, ca duminica dimineata era mormantul gol. Deci 4 perioade, in loc de 6. 3 zile si 3 nopti=6

| sadrian46 a răspuns (pentru Allemando):

Eu zic că a intrat în comă, moarte clinică. Când s-a trezit în mormânt a tulit-o. Pe vremea aceea asta se interpreta ca înviere.

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

Unde zice că a stat trei zile în mormânt?
Se spune că "a treia zi a înviat". Prin urmare prima zi a fost vineri, pentru că a fost răstignit dimineața, a doua zi, sâmbăta, și în a treia zi de la răstignire, adică duminica, a înviat.
Da, e adevărat că Diavolul stă în detalii, dar cam tot ce scrie în Evanghelie e demn de luat în considerare, pentru că Iisus a zis "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele mele, nu.", și a zis că a treia zi va învia. După calculul de mai sus, duminica.

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Ioan 5:31 ''Dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, atunci mărturia Mea nu este adevărată.''

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Matei 12:40 ''Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pântecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pământului.''

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

M-ai spart cu ''Unde zice că a stat trei zile în mormânt?''

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Ai scos din context. Se referă la lauda de sine și la faptul că El a fost vestit de Ioan Botezătorul citatul de mai sus, iar la Ioan 5:32-34 scrie "Altul este Care mărturisește despre Mine; și știu că adevărată este mărturia pe care o mărturisește despre Mine.
Voi ați trimis la Ioan, și el a mărturisit adevărul.
Dar Eu nu de la om iau mărturia, ci vă spun acestea ca să vă mântuiți"
Dar tu ai scos din context și ai pus în contradicție cu "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece" (Matei 24:35), când, de fapt, versetul tău se referă la faptul că ar fi fost mândrie dacă Iisus s-ar fi vestit pe Sine Însuși.

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Deci asta mi s-a părut o interpretare tipică Martorilor lui Iehova laughing laughing laughing laughing laughing
Ei scot din context și învârt versetele după cum vor ei.

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Unde zice ca e vorba despre lauda de sine?

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Tocmai ca se contrazice cu Ioan 5:31

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Așa zic eu laughing citește Evanghelia și ai să vezi că la asta se referă, se referă la cum îl vestește Ioan Botezătorul.

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Marturia lui nu se pune daca zice ca el e fiul Barbosului. Exemplu.

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Capisi acum?

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Deci la ortodocsi nu e ''Căci*, după cum Iona a stat trei zile şi trei nopţi în pântecele chitului, tot aşa şi Fiul omului va sta trei zile şi trei nopţi în inima pământului.''?

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Nu înțeleg

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Ba da, asta nu înțeleg nici eu laughing mă dau bătut laughing

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Ete ca eu il vestesc ca pe fiul lui Panteras. Si marturia mea se pune rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Allemando):

Nu ai zis tu asta? ''Unde zice că a stat trei zile în mormânt?
Se spune că "a treia zi a înviat". Prin urmare prima zi a fost vineri, pentru că a fost răstignit dimineața, a doua zi, sâmbăta, și în a treia zi de la răstignire, adică duminica, a înviat.
Da, e adevărat că Diavolul stă în detalii, dar cam tot ce scrie în Evanghelie e demn de luat în considerare, pentru că Iisus a zis "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele mele, nu.", și a zis că a treia zi va învia. După calculul de mai sus, duminica.''. E replica la asta

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

Noo bre "capisi" nu înțelegeam

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si aici se contrazice. ''Este un Altul* care mărturiseşte despre Mine; şi ştiu că mărturisirea pe care o face El despre Mine este adevărată.
''. rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Ca doar el zice asta, si am stabilit ca marturia lui nu se pune rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Pe care evanghelie ai facut socoteala? Vezi ca Noul Testament are mai multe.

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Ziua de vineri ca zi de crucificare a lui Hristos este îndoielnică deoarece el ar fi fost crucificat în ziua de după masa de Paști (Marcu 14:12; Marcu 15:25) și în ziua dinaintea mesei de Paști (Ioan 19:14). Prin urmare, nu se poate stabili ca fapt istoric în ce zi a fost crucificat Isus, deoarece mărturiile istorice se contrazic între ele în această privință.

O soluție a acestei dileme se află în a accepta faptul că Ioan a schimbat intenționat data și ora morții lui Isus din motive teologice și anume pentru a-l prezenta drept miel de jertfă, jertfit simultan cu jertfirea mieilor din Templu. În acest caz Evanghelia după Marcu, izvor istoric mai vechi decât Evanghelia după Ioan, ar fi mai de încredere decât izvorul istoric mai recent.

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

E posibil.

| dany1988122 explică (pentru doctorandus):

Deci e o minciuna Biblia rolling on the floor

| TraianVasilievici a răspuns:

In ziua cand a murit, cand altcandva?

| dany1988122 explică (pentru TraianVasilievici):

O iei si tu pe urma securistului de la agricultura?

| jisoo98 a răspuns:

La pastele cailor