| UnSimpluOmFericit a întrebat:

In crestinism sa fi curajos si tupeist e un pacat?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu iubeste oamenii curajosi dar uraste pe cei obraznici (tupeisti).

| doctorandus a răspuns:

Si Isus cum a fost, mai Einstein?

| RAY a răspuns:

Depinde chiftea, in primul rand un crestin isi iubeste aproapele

| DeyCj a răspuns:

Depinde de cultul creştin adoptat.La general, nu este un păcat.

| xerxes1 a răspuns:

Adica cei care se baga in fata cand stai la rand la pupat moaste?

| AC4S4 a răspuns:

Nu este un pacat sa fii curajos. Este pacat sa fii fricos. Dar nu ma refer la frica obisnuita.
Apocalipsa 21:8 - "Cât despre lași, necredincioși, scârboși, ucigași, curvari, vrăjitori, închinători la idoli și toți mincinoșii, partea lor este în lacul care arde cu foc și sulf, care este moartea a doua."

Prin tupeism putem intelege mai multe lucruri. Daca e vorba de a fi mai indraznet, nu e pacat. Daca prin tupeist te referi la obraznic, batjocoritor, atunci da, este pacat.

| Mclaren12 a răspuns:

Pai cam da. Crestinismul vrea ca oamenii sa fie sumisivi si slugarnici (vezi mitul creatiei) nu sa fie curajosi si sa aiba initiativa.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Depinde. Nu este pacat atata timp cat suntem politicosi si nu suntem obraznici in cuvinte.

| Razvan2002Cosmin a răspuns:

Iisus a zis ca daca cineva iti da o palma, sa ii intorci si celalalt obraz... Adica chiar daca cineva se ia de noi sau ne provoaca intr-un fel, noi trebuie sa-l lasam in pace