| KovacsB a întrebat:

În drumul său spre Damasc, Pavel a văzut o lumină şi a auzit o voce. Cei care erau cu el au auzit şi ei vocea?

1. „Oamenii care-l însoţeau, au rămas încremeniţi; auzeau în adevăr glasul, dar nu vedeau pe nimeni." (Faptele Apostolilor, 9:7) – da
2. „Cei ce erau cu mine, au văzut bine lumina, şi s-au înfricoşat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea." (Faptele Apostolilor, 22:9) – nu

Deci, care este raspunsul corect?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

A uitat ce l-a mintit pe Luca, la fapte 9, si a mintit exact invers, la fapte 22. Ce, credeai ca sunt chiar cretin, sa nu ma prind? Avea nevoie sa minta ca a vazut cineva ceva, sau a auzit ceva, pentru ca nu avea nici cea mai mica dovada, de orice fel, ca ar fi avut macar o viziune. Toata lucrarea lui Pavel se bazeaza pe aceasta singura viziune, asa ca tot ce sustine Pavel cade. Te felicit ca ai gasit versetele.

| ania a răspuns (pentru minrest):

Mi se pare revoltator sa aoara cu numele meu un raspuns pe care eu nu l-am dat. Pana acum aveam impresua ca administeatorii sunt cat se cat onesti.

| KovacsB explică (pentru ania):

Si eu care credeam ca in sfarsit v-ati trezit la realitate.
rolling on the floor

| minrest a răspuns (pentru ania):

Ania, spune tu cum se explica contrazicerea flagranta dintre cele doua pasaje ale aceleiasi carti; arata care e parerea ta reala, si atunci va fi clar ca primul raspuns nu era al tau. Sau nu poti?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Probabil au văzut lumina, au auzit zgomot, dar nu au înțeles ce i s-a comunicat lui Pavel.

| gabicoo a răspuns:

Autorii sunt diferiți și au scris la zeci de ani de la eveniment.

| norisorulpufos a răspuns:

Nu e nici o contradictie.
Unii din cei prezenti au auzit glasul.
Ceilalti au vazut o lumina orbitoare.

| minrest a răspuns (pentru norisorulpufos):

Chiar nici o contradictie, catusi de putin? Ia sa vedem. In fapte 9 spune ''oamenii care-l insoteau'', deci toti, auzeau glasul, dar nu vedeau lumina. Iar in fapte 22 spune ''cei ce erau cu mine'', deci toti cei ce-l insoteau, acelasi grup ca in fapte 9, au vazut bine lumina dar nu au auzit nimic. Vezi contradictia acum, sau preferi sa pretinzi ca nu o vezi? Este vorba de viziunea pe care a avut-o Pavel, de autenticitatea careia depinde lucrarea lui, singura lui dovada ca i-a vorbit Isus. Iar Pavel a uitat, la fapte 22, ce a mintit la fapte 9.

| Pocait01 a răspuns:

Oamenii care călătoreau cu Saul au văzut lumina și au auzit sunetul vocii (Fapte 9:7), dar nu au auzit cuvintele rostite. Sau, altfel spus, au fost conștienți de sunet, dar nu au putut distinge cuvintele propriu-zise.

| KovacsB explică (pentru Pocait01):

Pocaila mai citeste te rog inca o data intrebarea.