| TamplaruAnisoara a întrebat:

In istoria omenirii, din cate se cunoaște, care au făcut mai multe crime, fanaticii religioși sau fanaticii nereligioși? Exemple?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

In istoria omeniri, cele mai multe crime au fost facute de Imperiul Papal care (trebuie sa repet a n-a oara) NU are legatura cu Dumnezeu (cum zic Papi) ci cu DRACU (Satana).

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biserica catolica a facut vreo 1000 de ani iadul pe pamant,asta in europa,hitler nu era ateu era catolic fanatic,stalin era sa devina preot si a salvat multe biserici,nu stiu daca era ateu,credea intr o forma de divinitate cosmica,este un citat de a lui cu dumnezeu,marx a fost crestin,ei credeau in dz doar ca au vrut control absolut, alti dictatori asiatici ctedeau si ei intr o forma de creator, cine stie, asta cu facutul crime impotriva teismului este absurd, crestini intre ei sau omorat mereu si sau razboit crestini au impus religia lor cu sabia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Biserica a omorat mai mult oameni decat cele doua razboaie mondiale, hitler si stalin la un loc. Cred ca iti este suficient raspunsul

| milan9 a răspuns (pentru suntserios):

Dezinformator de serviciu ai ramas... Citeste te rog cartea lui - Bartolome Bennassar- Inchizitia spaniola (secolele XV - XIX) si vei vedea ca victimele Inchizitiei spaniole spre exemplu (cea mai agresiva dintre acele regretabile structuri politico- papale) a avut undeva in jurde 100.000 victime si nicidecum cum spui tu... Nu spun de faptul ca nu experimentul papalismului occidental medieval NU SE INDENTIFICA, nu se suprapune cu BISERICA!

Confuzia Intre Biserica si catolicism este tendentiosa atitudine fata de crestinism.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In intreaga istorie a Bisericii (de Rasarit) nu vei gasi nici macar o singura persoana - victima a moralei crestine, a invataturii de credinta. Vei gasi in schimb zeci de mii de preoti si sute de mii de credinciosi sacrificati in numele persecutiilor si intolerantei religioase, dictaturilor atee, in general a mentalitatii unor oameni fara religie (fara norme morale, 'fara nici un Dumnezeu').

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Ce amuzant e, cum auziti de inchizitie repede sariti ca nu se identifica cu biserica... uite ghinion, inchizitia e parte din biserica crestina si trebuie sa traiesti cu asta.

Si nu, nu vorbeam strict de inchizitie. Desi inchizitia e parte importanta din crimele comise in numele religiei.

Aduna la cele 100.000 victime pe care crezi tu ca le-a provocat inchizitia victimele din secolele 15-16 cand oameni erau arsi pe rug considerati vrajitori / vrajitoare.
Aduna numarul mortilor in timpul Cruciadelor
Aduna numarul mortilor provocate de Jihad

Hai ca adunate religia a facut milioane, zeci de milioane de victime.

Nu veni cu raspunsuri ca in realitate crestinii au fost cei persecutati samd... sau ca islamul nu e religie adevarata si alte povesti. Ideea e ca povestile cu zane si alte personaje atot puternice au omorat oameni. In final asta ramane

| Celcestietot a răspuns:

Fanaticii nereligioși sau creștinii cu numele. Cam ~3% din războaie au fost provocate de creștinism și cine nu mă crede, să se documenteze singur.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Celcestietot):

Poți să dai măcar un exemplu? Sau un link?

| Celcestietot a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Desigur.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Religious_war

Doua treimi din acel procentaj au fost cauzate de Islam.

| Holiday a răspuns:

Pai daca e sa ne luam dupa ce spun crestinii, cel mai mare criminal ar fi spiridusul tau. Pana acum niciunul n-a reusit sa extermine aproape total populatia cum a facut-o el cu asa-zisul potop.
Si cum cine se aseamana, se aduna, e cam clar cine sunt in pole position pentru titlul de "criminalii istoriei".

| DeyCj a răspuns:

Cei religioşi, şi asta este dovedibil.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din seria "alege criminalul mai mic care vrei sa te omoare".
Prin intrebarea vrei sa arati ca
daca regimul chinez (ateu) a omorat mai multi oameni decat au omorat regii Spaniei (crestini) pentru impartirea credintei vei putea in continuare sa pui capul pe perna linistita si sa iti spui "uite, ma, crestinii astia au omorat mai putini oameni, ce bine ca nu sunt de parte ateilor care au masacrat mai multi."?

| TamplaruAnisoara explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu! Mântuirea este personala. Ca sa dorm liniștită ma evaluez pe mine si nu am treaba cu restul religioșilor. Dar a fi religios nu înseamnă a fi si creștin. Creștini sunt doar cei care cred in Isus Hristos si in Dumnezeul Bibliei si trăiesc după principiile biblice. Sincer chiar mi-aș dori sa citesc pe aceasta categorie si despre crimele făcute de nereligioși pentru ca despre crimele produse de " creștini " am prea auzit si poate o sa mai aud daca mai rămân pe TPU.

| Digikey a răspuns:

Deja in Biblie se povesteste cum erau ucisi oameni in numele Domnului.
Religia si-a aratat coltii chiar de la inceput.

| Algo098 a răspuns:

Fiind nemuritori, credinciosii vor pierde doar o parte infima a vietii lor( care este infinita) in cazul ca isi pierd mai repede prima viata, iar daca cei credinciosi nu au fost ajutati de divinitate, e din cauza ca ajutorul nu era necesar, credinciosii fiind nemuritori.

Dumnezeu e pus in cumpana cand vede un credincios ca se roaga ca prima lui viata sa fie mai buna si cel mai probabil chiar ezita sa il ajute. Credinciosului i s-a dat de la Dumnezeu aceasta viata ca sa se purifice de toate necurateniile suflestesti si trupesti prin credinta si suferinta, asa incat odata ajuns pe lumea cealalta sa fie imaculat, altfel Dumnezeu ne-ar fi trimis pe lumea cealalta fara a fi nevoiti sa trecem si prin lumea asta. Credinciosul, odata ce a murit, nu a murit ci a trecut dincolo, de unde nu poate si nici nu mai vrea sa se intoarca niciodata.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

"Credinciosului i s-a dat de la Dumnezeu aceasta viata ca sa se purifice de toate necurateniile suflestesti si trupesti prin credinta si suferinta, asa incat odata ajuns pe lumea cealalta sa fie imaculat"

Nu, Dumnezeu ne-a facut de la inceput o viata perfecta in Gradina Edenului dar omul a fost izgonit din cauza pacatului.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Corect, asta e situatia de acum, omul fiind foarte pacatos trebuie curatat.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Si dupa ce e curatat bine va trai o viata foarte frumoasa alaturi de Dumnezeu, o viata vesnica si plina numai de bucurii. Va locui la palat sau unde vrea el, sau unde il va repartiza Dumnezeu, va avea corp sau nu, va manca sau nu, va vedea sau nu, va auzi sau nu, se va putea deplasa sau nu, va avea haine sau nu, va putea merge cu bicicleta sau nu si asa mai departe un timp nesfarsit, deci va fi minunat.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Inteleg ca Dumnezeu a facut oamenii numai 2 bucati si ca omul e necurat ca s-a inmultit. Atunci vina este a lui Dumnezeu, nu a mea, ca nu eu i-am facut pe cei 2 indivizi. El i-a facut sa se inmultesaca dupa care i-a numit necurati. N-are decat sa isi repare greselile singur: el a facut greseala, el sa plateasca.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Adica el greseste si ii face pe cei 2 cu dispozitive de inmultire, ei se inmultesc, el ii face pacatosi si eu trebuie sa ma rog la el? Ar trebui sa se roage el la mine sa il iert pentru erorile lui de proiectare. Cum putea sa fie asa de slab pregatit sa nu stie ca daca dotezi 2 indivizi cu dispozitive de inmultire acestia se inmultesc garantat 100%. Asta inseamna sa te apuci sa faci ceva si sa nu stii cum. Din cauza asta e nevoie de stiinta.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Daca tot el a facut si animalele si restul, vad ca le-a dotat si pe ele cu dispozitive de inmultire si vad ca si animalele folosesc dispozitivele astea, deci ar cam fi si ele necurate, inseamna ca el s-a pus pe facut lucruri neconforme si dupa aceea tot el are pretentii. Probabil ca pentru el era ok sa existe doar cate un exemplar din fiecare si atunci e clar ca e vina lui ca nu a facut ce trebuie.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Algo098):

Dar daca după tine știința este mai presus de Dumnezeu, de ce ea, stiință apelează la sămânța pusa de Dumnezeu in bărbat si femeie, pentru a crea copii in "eprubeta"? Chiar si pentru clonare si pentru copii cu trei părinți, tot au nevoie de ceea ce înțelepciunea lui Dumnezeu a creat si pus in corpurile omului?
Si a naște copii nu este un păcat, este o binecuvântare.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Adica el stie ca dispozitivul asta de inmultire e ceva rau si necurat si ne baga in dotare asa ceva. Ce poti mai spui despre asa un zeu. E ca si cand stii ca ceva nu e bine si faci exact lucrul acela. Stiam si eu ceva despre Adam, Eva, dar n-am sesizat adevarata problema. Acum e mai clar.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acum am realizat ca necuratenia noastra provine chiar de la dispozitivele de inmultire cu care ne-a dotat "bunul" Dumnezeu. Nu e intelepciune ceea ce "Dumnezeu a creat si pus in corpurile omului". Ne-a pus tocmai pacatul in spate si ne pune tot pe noi sa dregem erorile lui de proiectare. Asa am inteles ca individul asta Adam facut de Dumnezeua gresit s-a inmultit, deci e vina mea? E vina lui Dumnezeu. El e atotputernic, atotstiutor si nu are voie sa faca greseli din astea in contul meu. Asta nu e lucru curat, cinstit.

| Digikey a răspuns (pentru Algo098):

Dispozitivul de inmultire
rolling on the floor

| DanTeSkies a răspuns:

Cel mai scurt răspuns posibil. "Perioada inchiziției", un search pe google și o să te convingi.